Bingöl haberi: Zinde yay sanatçısı uluslararası yarışmada Grand Prix’e müstahak görüldü

Mutat enstrüman sanatçılarının katıldığı arsıulusal yarışmada Hacettepe Üniversitesi Ankara Izzet Konservatuvarı öğrencisi Hüseyin Turna, Grand Prix’e (Balaban Bergüzar) layık görüldü.

İslam ülkeleri beyninde düzenlenen 11. Uluslararası Mutat Çalgı Aleti Sanatçıları Yarışması ilkgüz ayının böylelikle Azerbaycan’ın başkenti Bakü’da gerçekleştirildi.

Farklı ülkelerden çokça sayıda sanatçının katıldığı yarışmada, Hacettepe Üniversitesi Ankara Azamet Konservatuvarı öğrencisi Hüseyin Turna yarışmada Grand Prix’in sahibi oldu.

Aynı yarışmada 13 yaşındaki Neris Ece Atış birlikte yay kategorisinde 23 sanatçının süresince geçmiş 5’te düz alarak koca bir başarıya imza attı.

“Ailemden ve hocamdan balaban bindi gördüm”

Grand Prix ödülünün sahibi Turna, duygularını ve geleceğe ait hedeflerini AA muhabirine anlattı. Tahminî 10 yıldır yay eğitimi aldığını belirten Turna, eğitimi boyunca ailesinden ve eğitmeninden nazik bindi gördüğünü söyledi.

Birçok sanatkâr arasından seçilerek büyük ödüle müstahak görülmesinden duyduğu mutluluğu dile getiren Turna, ödülün kendisini hırslandırdığını ve değişik yarışmalara üstelik katılmayı düşündüğünü anlattı.

Çok çalışması gerektiğini tamlayan Turna, gelecekte aynı orkestrada vadi ahzetmek, terbiyeci kalkışmak ya üstelik solist doğmak istediğini bildirdi.

Turna, “Solist atılmak istiyorum. Ağırlık hedefler ama kendime güveniyorum.” dedi.

“Sıkıntılı dışı eğitimiyle kendimi hazırlamak istiyorum”

Neris Ece Atış de 10 yaşında başladığı keman eğitimini ailesinin desteğiyle 3 yıldır devam ettirdiğini söyledi.

Yarışmada geçmiş 5’te yer almasının kendisi üzere güzelce bire bir repertuvar olduğunu rapor eden Atış, “Yetersiz dışında de iyicene bir terbiye alıp kendimi alıştırmak istiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

“Çalışmamız ve bindi görmemiz gerekiyor”

Turna ve Atış’ın eğitimini üstelenen Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) yay sanatçısı Tuğba Tamer Türeli bile Grand Prix’in bilcümle yarışmacılar içerisinde alınan yer faziletli dürü olduğunu anımsatarak, Türkiye namına bunu başarmış olmanın gururunu yaşadıklarını belirtti.

Öğrencilerinin yarışma amacıyla aheste aynı iş sürecinden geçtiğini aktaran Türeli, destekleri için Hars ve Turizm Bakanlığı ile Pir Sanatlar Umumi Müdürlüğüne teşekkür etti.

Türkiye’nin temas alanda var olduğunu kaydeden Türeli, “Türk milleti adına tığ çokça yetenekliyiz. Hiçbir büyüklük vatandaşlarından ayrımımız namevcut takkadak çalışmamız ve bindi görmemiz gerekiyor.” diye konuştu.

Share: