Bingöl haberleri | Bingöl’de kan kesen hareket tatbikatı

Bingöl’birlikte dem kesen deprem tatbikatı

BİNGÖL – Bingöl’de il ile AFAD İl Müdürlüğü koordinesinde, resmi ve toplamda 453 personelin katılımıyla kan kesen yer sarsıntısı tatbikatı gerçekleştirildi.

Bingöl’de vilayet koordinesinde İl Afet ve Ivedili Buut Müdürlüğü ile kurumların katılımıyla kan kesen yer sarsıntısı tatbikatı gerçekleştirildi. Diyarbakır, Muş, Bitlis, Van, Erzurum ve Tunceli ekiplerinin birlikte gönüllülerden oluşan toplamda 453 personelin katılımıyla, senaryo gereği 6.0 büyüklüğünde tıpkı hareket meydana geldi. Hareket kaynaklı yerine ilçe, ateş gibi olaylara ekipler engelleme ederken, şehir merkezinde yıkımı başlayan eski hükümet konağında içki kesen istirdat operasyonları gerçekleştirildi.

İlk olarak Kıyamet Akse Merkezi’nde incelemeler yapılırken, daha bilahare kurtarma çalışmaları yapıldı.

Sarsıntı tatbikatının değme bölümünü inceleyen ve daha sonraları alana gelerek bilgelik alan Vali Valör Maraba, burada açıklamalarda bulundu. Vali Ekinci, “Bingöl hareket ve afetsellik açısından riskli aynı bölgede meydan alıyor. Maşrık Küçük Asya ve Yıldız Küçük Asya kırık hatlarının kesiştiği bir numara paye deprem bölgesinde saha alan ilimizde her an depreme alın, sair afetlere cebin giderek yetişmek durumundayız. Bizlerde yapmış olduğumuz çalışmaları buna göre çalıştırıyoruz. Bugün da yer illerden katılma ile birlikte gerçekten geniş katılımlı aynı tatbikatı hem masa başı hem de düzlük tatbikatını yürütme etme fırsatı bulduk. Bu tatbikatta toplamda 453 personelimiz, 76 aracımız fariza aldı. Tekrar bu çerçevede ekiplerimiz 6 lokasyonda ateş, zelzele, boşaltma kadar türlü alanlarda fariza icra ettiler. Gerçekten gördük ki arkadaşlarımızın hem olaylara performansları, hem donanımları hem hızları hem da koordinasyon süreçleri gayet liyakatli ve yiğitlik donör şekilde oldu” dedi.

Hareket tatbikatının gerçeğe yakın olduğunu ve manevi namına etkilendiğini söyleyen vatandaşlardan Heves Yamanoğlu ise, “Siren seslerini duydum. Alçalma ettim geldim, çok üstelik korkttum. Geldiğimde mahdut üstü kıran durumları için tıpkısı tatbikat yapıldığını gördüm. ve nerede hangi yapmamız gerektiğini öğrendim, bilgiler aldım. Haddinden Fazla iyice ayrımsız tatbikat olduğunu düşünüyorum. Manevi namına bile etkilendik, emeği güzeşte herkese teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Ilbay Kıymet Rençper ve gurur müdürleri, tatbikat sonrası ekiplere teşekkürname ederek andaç fotoğrafı çektirdi.

Share: