Bitlis bilgelik | Adilcevaz cevizinden mütenevvi üretime başlandı

Adilcevaz cevizinden muhtelif üretime başlandı

BİTLİS – Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde yetişen ve ünü dünyaya yayılan cevizin hasadına başlanırken, üreticiler reçelinden sonra cevizin sabununu ve kolonyasını yapmaya başladı.

Büyüklüğü ve lezzetiyle kaliteli ceviz çeşitleri arasında mevcut Adilcevaz cevizinin hasadına başlanmasıyla birlikte üreticiler ağırbaşlı emek içerisine girdi. Modül lime ve kilogram kendisine ta satılan Adilcevaz cevizi, tatlısında ve koz reçelinden sonradan sabunu ve kolonyasını yapmaya başladılar. Abdulsamet Göl isimli yetiştirici, Adilcevaz cevizinden 15 senedir reçel ürettiğini söyledi. Yaklaşık 40 bölüm suda dinlendirerek acısı geçtikten bilahare reçelini yapıyoruz. Reçelimizi yurt içi ve elverişsiz dışı ihraç ediyoruz. Çünkü bu cevizin kopyası üstelik tutmaz” dedi

“Cevizden sabun ve kolonya üretmeye başladım”

Yıllardır ceviz ağacından hediyelik kayıt yaptığını anlatım eden Süleyman Aldağ isimli yetiştirici, “Elan ilk koz ağacından hediyelik kayıt yapıyordum. Deminden ise sabun ile kolonyasını yapmaya başladım. Bu nedenle ayraç olan cevizimiz dalıyla gelişigüzel bize kazanım sağlıyor” dedi.

Share: