Bitlis domestik haberleri: Bitlis’te gerçeğini aratmayan manevra

Bitlis İl Esenlik Müdürlüğü koordinesinde 7 kurumun katıldığı “çoklu yaralanmalı trafik kazası” tatbikatı gerçeğini aratmadı.

Bitlis İl Sağlık Müdürlüğü koordinesinde Bitlis Belediyesi, 112 Ivedili Keyif Hizmetleri, Millî Medikal Istirdat Ekipleri (UMKE), Kıran ve Ivedili Kapsam Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Arama ve Istirdat Derneği (IVEĞEN), güven, itfaiye aracı ve İl Esenlik Müdürlüğüne tutkun 45 personel ve 18 vasıta ile insanoğlu ve yaralanmalı trafik kazalarına çalışkan ve doğru müdahale yapabilmek için tünelde “çoklu yaralanmalı gidiş geliş kazası” tatbikatı yapıldı. 45 personelin katıldığı tatbikatta, senaryo gereği 3 çorlu ve 1 kişinin hayatını kaybettiği kazaya engelleme edildi. Araçta sıkışan yaralıya ilk engelleme UMKE, IVEĞEN ve sağlık ekipleri yoluyla olay durumunda yapıldı. Arkası Sıra önce müdahalenin yapıldığı yaralılar 112 Ivedili Servis ekiplerine teyit edilerek hastaneye sevkleri sağlandı. Ekiplerin yaptığı makyajlar ile adeta gerçeği aratmayan tatbikatta kan kesen görüntüler oluştu.

Bitlis İl Afiyet Müdürü Emine Kübra Mutekit Demiray, “Bugün burada 8 Ağustos Tüneli’nde tünel içi haddinden fazla güç yaralanmalı trafik kazası tatbikatını paydaş kurumlarla gelişigüzel gerçeğe andıran şekilde yürütme ettik. Kısaca 18 kurgu, 45 personelimiz bu tatbikata katıldı. Senaryo gereği direksiyon hakimiyetini kaybeden çoban tüneli gidiş geliş akışına kapattı, Ivedi 112 ekiplerimiz yönlendirildi. Çoklu yaralının ve sıkışan yaralıların bulunması sebebiyle UMKE, AFAD ve itfaiye ekipleri üstelik çağrıldı. Bitlis Belediyesi itfaiye ekipleri birlikte muhtemel bire bir cuşiş ihtimaline denk çağrıldı yeniden. Karayolları Tünel Hizmet İşletme Şefliği ve Güvenlik Müdürlüğü trafik ekipleri de geldiler ve özge tüneli trafik şeklinde akışa açtılar. Biz burada 112, AFAD ve UMKE’nin sıkışan yaralıları çıkarması sonrasında acil müzaheret uygulandı. Sonrasında akla yatkın sağlık tesislerine nakli sağlandı. Kestirmece 9 aydır 782 gidiş geliş kazası anonsuna tığ cevap verdik ve bu sebeple bu tatbikatların daha kesif yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Hele tatbikata burada bize katılan paydaş kurumlara, Bitlis Belediyesi, Güvenlik Müdürlüğü, AFAD, UMKE, 112’den katılan arkadaşlara ve basın mensuplarına teşekkürname ediyorum” dedi. – BİTLİS

Share: