Bitlis gündem haberleri | Bitlis’in tarihi silüeti “Dereüstü Islah Projesi” ile ortaya çıkarılıyor

Kervanların geçiş güzergahında olması zımnında birçok kervansaray, güreşçi köprüsü, han ve hamamın nesir edildiği Bitlis’in, bozuk tarihi silüetini kazanması için başlatılan “Dereüstü Islah Projesi” bitmeme ediyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Bitlis’in tarihi dokusunun ortaya çıkarılması ve yıpranan tarihi yapıların turizme kazandırılması için “Dereüstü Islah Projesi”ni hayata geçirdi.

Bu kapsamda, kısaca 6 bin yıllık geçmişiyle bir nice medeniyetin izlerini taşıyan kentte, evvel etapta Bitlis Deresi’nin konusunda ve çevresine düz yazı edilen ruhsatsız yapılar yıktırıldı.

Bu çalışmayla yıllardır gizli küsurat tarihi 10 köprü ile Behiye Cami, Paşa Hamamı ve Hazo Hanı kadar çarkıt yapılar, çevrelerindeki yapılardan arındırılarak daha görünür kuzuluk getirildi.

Birçok etapta çalışmanın yürütüldüğü kentte, bire bir yandan Bitlis Deresi ıslahat edilirken tıpkı taraftan üstelik tarihi köprü ve sair yapıların restorasyonuna başlandı.

Zemini beton, etrafı ise taş duvarlarla örülen derenin kenarına çocuk oyun parkları, yürüyüş yolu ve istirahat alanlarının bulunduğu kavim bahçesi inşa ediliyor.

???????Projenin tamamlanmasıyla tarihi yapıların aynı hep namına kentin turizmine kazandırılması hedefleniyor.

Vali Oktay Çağatay, AA muhabirine, geçen sene ağustos ayında Bitlis Deresi’ndeki düzeltme faaliyetlerine başladıklarını söyledi.

Bu kapsamda dere üzerindeki imara çap yapıların kaldırıldığını, peşi sıra birlikte projeyi uygulamaya başladıklarını anlatan Çağatay, öz içini hem bağımlı yapıya hem da tarihi dokuya akla yatkın şekilde restore edeceklerini vurguladı.

Dere kenarında kavim bahçesi inşa ederek vatandaşları koca tıpkısı alana kavuşturacaklarını tamlayan Çağatay, şunları kaydetti:

“İmara karşıt binalar ortadan kalkınca o bölgede çok sayıda tarihi çatı ve 1500’lü yıllardan kalma 10 tarihi köprümüz ortaya imdi. Bu köprüleri, tarihi hamamları ve hanları restorasyona aldık. Bu yıl köprülerin restorasyonunu, öz üstündeki düzelti ve ulus bahçesi projelerimizi bitireceğiz. Bitlis, 6 bin yıllık bir şehir. 2 bin 500 yıllık benzeri kaleye, kervansaraylara, hanlara, medreselere ve onlarca tarihi esere sahibiz. Dereüstü Islah Projesi onları haddinden fazla bol şekilde görmemizi sağladı. Bunları restore ediyoruz. Çıkmaz sağlıklaştırma faaliyetleriyle kâin çağdaş binaları da tarihi yapıya makul ağıl getiriyoruz. Bitlis’i tıpkı sıra şehri haline getirmeye hız ediyoruz.”

Share: