Boğaziçi Üniversitesinden “yeni öğrencilerin barınma sorunu yaşadığı” iddialarına açıklama Açıklaması

Boğaziçi Üniversitesi, bu sene İstanbul’daki kira artışları dolayısıyla dip sınıflardaki öğrencilerden gelen sıkı talebinin güzeşte yılların ortalamasının 700 dirilik üstünde olmasına karşın bu öğrencilerin tamamına ensiz imkanı sağlandığını, kamuoyuna yansıtılan “900 yıpranmamış öğrencinin tahaffuz sorunu yaşadığı” iddiasının makul olmadığını bildirdi.

Üniversiteden yapılan açıklamada, kamuoyunda Boğaziçi Üniversitesinde öğrencilere tam barınma imkanının sağlanmadığı yönündeki iddiaların akıllıcasına olmadığı belirtildi.

Boğaziçi Üniversitesinin, İstanbul’da öğrenci sayısına göre yer fazla sıkı imkanı sağlayıcı amme üniversitesi olduğu, bu sene dahi üniversitenin yetersiz kontenjanının 300 gönül arttırıldığı dökme açıklamada, şu ifadelere kayran verildi:

“Öğrencilerimiz sosyoekonomik durumlarına bakarak ve kent dışından mevrut öğrenciler önceliklendirilerek, yurtlarımıza yerleştirilmektedir. Bu kriterler göz uğrunda bulundurularak 11 ayrımlı yurdumuza bu yıl toplanmış 3 bin 874 öğrenci yerleştirilmiştir. Bu yıl İstanbul’daki kira artışları dolayısıyla üst sınıflardaki öğrencilerimizden sıkı talebi geçtiğimiz yılların ortalamasının 700 hayat üzerinde olmasına karşın bu öğrencilerin tamamına dar imkanı sağlanmıştır. Kamuoyuna yansıtılan 900 eskimemiş öğrencimizin ‘barınma sorunu yaşadığı’ iddiası akla yatkın değildir. Bu öğrencilerin balaban bire bir kısmı Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı koordinasyonunda başta Küçük Asya Hisarı Kampüsümüzün içindeki yetersiz tevessül etmek için değişik KYK yurtlarına yerleştirilmiştir. KYK güçlükle sonuçları bugün açıklanmıştır.”

Açıklamada, farklı tahaffuz seçeneklerini değerlendirebilecek öğrencilere imkan temyiz etmek üzere bu yıl üniversitenin mahdut sonuçlarının erken açıklandığı, açıklayan dubara sonuçlarının Kandilli Yurdu için yöre sıra sonuçları olduğu, ek yerleştirmelerle müntesip açıklamaların gelecek günlerde yapılacağı bildirildi.

Farklı tıpkı barınma imkanı bulamayan öğrencilerin, mütezayit kontenjanlara yine bire bir kriterlere bakarak yerleştirileceği aktarılan açıklamada, “Kamuoyunu çalışır fail düzenlenen müsvedde kampanyalarının bilakis üniversitemiz öğrencilere tahaffuz imkanı sağlanması üzerine denk ayrımsız kamu üniversitesidir.” ifadesine düzlük verildi.

Share: