Bolu’da bir koşa ülfet ettiği tarihi konağın işletmecisi oldu

Türkiye turuna çıktıkları tam hayran kaldıkları Bolu’nun Mudurnu ilçesine yerleşen koşa, konuşma ettikleri tarihi konağın işletmeciliğini devraldı.

Yaklaşık 3 yıl evvel tatil gayeli geldikleri Mudurnu’da tarihi Hacı Şakirler Konağı’nı mülakat fail Değer ve Önsezi Horzum çifti, ilçede ayrımsız kamer kaldıktan sonra Türkiye turuna bitmeme etti.

Aradan 3 yıl geçmesinin peşi sıra baştan hayran kaldıkları ilçeye dönen koşa, 2,5 yaşındaki oğulları Muhammed Eksiksizlik ile burada daim olmak üzere Hacı Şakirler Konağı’nın işletmeciliğini devraldı.

Öz Saygı Horzum, AA muhabirine, tarihi dokusu olan ilçeyi çok sevdiklerini belirterek, “İlçede bir ay konakladık. Burada Mudurnu’yu tanımış olduk, çevredeki ilçelerden Göynük ve başka yerlere gittik.” dedi.

Yaklaşık 3 sene süresince Türkiye’yi dolaştıklarını anlatan Horzum, “Türkiye’nin umum ilçelerine ve ara sıra köylerine anbean, doğayı, tarihi, kültürü, hepsini öğrendik. Buraya gelme nedenimiz, Mudurnu’yu haddinden fazla sevdik. Tarihi konakları, doğası, kültürü olsun bizi çokça etkiledi.” diye niteleyerek konuştu.

İşletmesini devraldıkları 6 odalı Hacı Şakirler Konağı’nın 1842 yılında nesir edildiğini, yanındaki nalbantlar evinde ise 5 odasının bulunduğunu aktaran Horzum, burada 35 kişiyi konuk edebildiklerini kaydetti.

Eşi Önsezi Horzum ise Mudurnu’nun doğasını, kültürünü ve değerlerini sevdikleri amacıyla tarihi konağın işletmesini devralarak burada bakım vermeye başladıklarını anlattı.

Konakta esbak dönemlerde beğenilen muhtelif objeler da sergileniyor.Share: