Borsadan kapanış rekoru

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, haset yüzde 0,34 kazançla 3.402,81 puandan tamamlayarak tamam zamanların genişlik efdal günce kapanışını gerçekleştirdi.

BIST 100 endeksi, geçmiş kapanışa göre 11,43 benek artarken, toplanmış muamelat hacmi 99,5 milyar teklik seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzdelik 1,97 değer kaybederken, holding endeksi yüzdelik 1,37 değer kazandı. Göz endeksleri ortada sunu fazla kazandıran yüzde 7,34 ile iletişim, sunma çok kaybettiren ise yüzde 3,51 ile mali kiralama, faktoring oldu.

Analistler, toptan nasip piyasalarında, enerji krizi ve duraklık endişelerinin yanında KÖLE özellikle kalkmak için forma bankalarının sıkılaştırıcı tedbirlere devam edeceği beklentileri ile almaşık tıpkı azimet izlendiğini söyledi.

Yurt içi piyasaların ise pozitif ayrışmaya bitmeme ettiğini tamlayan analistler, Avrupa’da enerji krizine ilgili gelişmelerin etkilerinin takip edildiğini söyledi.

Yarın Avrupa Hat Bankası’nın (ECB) repo kararı ve KUL Kalıp Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarının piyasaların odağında meydan alacağını dile getiren analistler, fen gündeminde güçlükle içinin sakin olacağını, ensiz dışında ise Japonya’da nema ve KUL’de haftalık aylakçılık başvurularının öne çıkacağını aktardı.

Analistler, maharet açıdan BIST 100 endeksinde 3.440 puanın dayanım, 3.330 seviyesinin destek konumunda bulunduğunu bildirdi.

Share: