Bronz Soyer, gelen eleştirilere yanıt verdi: Vahdettin ile Fatih Odalık Mehmet Konak tıpkısı mi?

9 Eylül’bile İzmir’in kurtuluşu üzere düzenlenen törende söylemleri ile reaksiyon çeken Bronz Soyer, Ahali TV’de katıldığı programda soruları yanıtladı. Soyer, Osmanlı için “100 yıl önceydi bu toprakları yönetenler gaflet, vasıta ve hatta hıyanet içindeydi” söylemlerine küşayiş getirdi.

NUTUK’TAN BENZER VERDİ

Soyer konuşmasında, “Nutuk’un birinci sayfasında Mustafa Kemal Atatürk, ‘Samsuna çıktığım gün genel nitelik ve rey ülkeyi savaşa sokanlar kendi hayatlarının peşine düşerek ülkeden kaçmışlar. Sultanlık ve halifelik makamında bulunan Vahdettin soysuzlaşmış. Kendini ve yalnızca tahtını güvenceye alabileceği alçakça önlemler araştırmakta. Güveyi Ferit başkanlığındaki hükümet rate, beli bükük ve korkak…’ diyor ” dedi.

”İNGİLİZ TEKNELERİNE BİNİP KAÇTILAR”

Soyer bu açıklamalarının arkası sıra söylemleri ile bakir aynı tartışmanın kapısını araladı. Soyer, ”Osmanlı, Selçuklu bizim atamız. Takkadak benzeri fikre mümin insanların ataları değil ki, hepimizin ataları amma Vahdettin ile Fatih Şehriyâr Mehmet Konak tıpkı mi? Mustafa Kemal amacıyla ‘hain’ demiş, suikastlar düzenlemiş. Nihayet hayran olduğu İngiliz teknelerine binip kaçmışlar. Siz o atalarımızla bire bir tutabilir misiniz bu hırsızları, haramileri? Tutamazsınız” ifadelerini kullandı.

”BU YURT HAİNLİĞİ DEĞİLSE NEDİR?”

Soyer söylemlerine cemaat çıkarak şöyle devam etti: ”Bu yurt hainliği değilse nedir? Ülkeyi yurt hainlerine geçilmek, Sevr’i imza etmek. Ondan sonra onların gemilerine binip bu ülkeyi hasrolunmak, milli kahramanımız Mustafa Eksiksizlik Atatürk için idam cezası fermanları çıkartmak… Biz bunları teşhir yazar, amiyane ne olduğunu söylemeyip bile ne yapacağız?”

”OSMANLI’YA KARŞI OLMAMIZ MÜMKÜN OLABİLİR Mİ?”

”Bittabi Osmanlı karşıtı değiliz, hepimizin atası. İzmir’in yeryüzü şaşalı, bildirme görkemli dönemleri Osmanlı döneminde yaşanmış. Bizim Osmanlı’ya cebin olmamız benzer mümkün mi? Osmanlı’ya olan bağlılık hastalık çabucak birilerinin tekelinde olsun? Tabii bizimde atalarımız, tabii bizde sonsuza kadar sahip çıkarız”Share: