Bu atlatmak 1 sene bayatlamıyor

Bu aldatmak 1 yıl bayatlamıyor

Memleketlerinden gurbete bayatlamayan mukavemetsiz savsaklamak götürüyorlar

KAYSERİ – Kayseri’nin Develi İlçesinde hareketli kadınların isteği konusunda mahalle muhtarı vasıtasıyla yaptırılan ekmek evinde, 1 yıl bayatlamayan saf savsaklamak yapılıyor. Mahallede hareketli kadınların ekmeklerini pişirdikleri ocak, mukavemetsiz zamanı geldiğinde aynı dönem dahi abes kalmıyor.

İlçeye ilişkin Şahmelik Mahallesi’ndeki aldatmak evine yandaki mahallelerden ve gurbetten gelen vatandaşlar de takkadak un, akarsu ve tuz kullanılarak savmak pişiriyor. Yapılan ekmekler 1 yıl süresince bayatlamadan tüketilebilirken, gurbetten mevrut vatandaşlar bile giderken yaptıkları ekmeklerini götürüyor. İkinci paketlemek evi üzere çalışmalara başlayacağını söyleyen Şahmelik Mahalle Muhtarı İsrafil Çal; “Bayanlarımız bizden atlatmak evi hizmeti istediler, bizim köyümüzde eliminasyon evi vardı yenisi yapılınca sakat eleme evini da aldatmak evine çevirdik. Köylülerimiz burada ekmeklerini yapıyorlar, haricen köylülerde geliyor, komşu köylerden gelenler oluyor, Gurbetçiler geliyor burada ekmeklerini yapıyorlar paket yapıp götürüyorlar. Ama tek mahdut kalıyor, Belediyemize müracaatta bulunacağım ve bir savuşturmak evi elan yaptırmayı düşünüyorum. Bizim karye az buçuk balaban 400 haneye karşılama ediyor 800-1000 nüfuslu tıpkısı karye. Bu yüzden ikinci savuşturmak evini yaptıracağız” ifadelerini kullandı.

En iyi mukavemetsiz ekmeğinin mahallelerinde yapıldığını söyleyen Rukiye Aynur da, “Köylüler olarak toplandık dayanıksız paketlemek yapıyoruz, çok domuzuna oluyor. Gelişigüzel yıl bu aylarda toplanıp köyümüzde ki aldatmak evimizde dayanıksız yapıyoruz. Bildirme fena hâlde yufkayı da Şahmelik köyümüz yapar o kadar iddialıyız” dedi.

Asiye Küçük ise; “Burada atlatmak yapıyoruz, zaman benim ekmeğimi yapıyoruz. Bu ekmekler buradan Konya, Aksaray, kabil yerlere çocuklarımıza torunlarımıza gurbetçilerimize gönderiyoruz. Gurbette eften püften savuşturmak düzenlemek isteyenlerde buraya gelip burada yapıp gidiyorlar” dedi.Share: