Bu paketlemek 1 sene bayatlamıyor

Kayseri’nin Develi ilçesinde kıvrak kadınların isteği konusunda mahalle muhtarı aracılığıyla yaptırılan ekmek evinde, 1 sene bayatlamayan saf paketlemek yapılıyor. Mahallede zinde kadınların ekmeklerini pişirdikleri aile, yufka zamanı geldiğinde 1 periyot birlikte gereksiz kalmıyor.

İlçeye mecbur Şahmelik Mahallesi’ndeki atlatmak evine yandaki mahallelerden ve gurbetten mevrut vatandaşlar dahi çabucak un, akarsu ve tuz kullanılarak savmak pişiriyor. Yapılan ekmekler 1 yıl boyunca bayatlamadan tüketilebilirken, gurbetten mevrut vatandaşlar dahi giderken yaptıkları ekmeklerini götürüyor. İkinci savuşturmak evi üzere çalışmalara başlayacağını belirten Şahmelik Muhtar İsrafil Çal; “Bayanlarımız bizden aldatmak evi hizmeti istediler, bizim köyümüzde eleme evi vardı yenisi yapılınca bozuk eliminasyon evini bile atlatmak evine çevirdik. Köylülerimiz burada ekmeklerini yapıyorlar, dışarıdan köylülerde geliyor, bitişik köylerden gelenler oluyor, Gurbetçiler geliyor burada ekmeklerini yapıyorlar paket yapıp götürüyorlar. Amma bir tane güçlükle kalıyor, Belediyemize müracaatta bulunacağım ve bire bir savsaklamak evi henüz yaptırmayı düşünüyorum. Bizim köy az buçuk nazik 400 haneye tekabül ediyor 800-1000 nüfuslu aynı karye. Bu yüzden ikinci atlatmak evini yaptıracağız” ifadelerini kullandı.

Sunma bereketli dayanmayan ekmeğinin mahallelerinde yapıldığını belirten Rukiye Aynur birlikte, “Köylüler olarak toplandık dayanmayan savuşturmak yapıyoruz, çok sunturlu oluyor. Seçme sene bu aylarda toplanıp köyümüzde ki savuşturmak evimizde yalın kat yapıyoruz. En domuzuna yufkayı dahi Şahmelik köyümüz yapar o büyüklüğünde iddialıyız” dedi.

Asiye Alelade ise “Burada aldatmak yapıyoruz, bugün benim ekmeğimi yapıyoruz. Bu ekmekler buradan Konya, Aksaray, üzere yerlere çocuklarımıza torunlarımıza gurbetçilerimize gönderiyoruz. Gurbette çerden çöpten atlatmak fayrap etmek isteyenlerde buraya gelip burada yapıp gidiyorlar” dedi. – KAYSERİ

Share: