Büyük Zafer’in 100. sene dönümü Yurt Caddesi’nde resmi geçitle kutlandı

İstanbul Yurt Caddesi’nde, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla resmi geçit resmi yapıldı.

Tören, İstanbul Valisi Büyük Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve 1. Kalabalık Komutanı Orgeneral Büyük Sivri’nin merasim aracının üzerinden tören birliklerinin ve halkın bayramını kutlamasıyla başladı.

Saygı duruşunun ardından okunan İstiklal Marşı eşliğinde Türk bayrağı göndere çekildi.

Törende daha bilahare Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 30 Ağustos Galebe Bayramı tebrik mesajı okundu.

İstanbul Valisi Büyük Yerlikaya, törendeki konuşmasında, Cumhuriyet’in kurucusu Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün önderliğinde milletin mevcudiyet mücadelesinin yer balaban zaferi olan 30 Ağustos Galebe Bayramı’nı kutladığını söyledi.

30 Ağustos’un milletin 7’den 70’e kenetlendiği, yiğit ordunun düşmanı mısra getirdiği İstiklal Mücadelesi’nin görkem, haysiyet ve zaferle taçlandığı balaban bire bir klan olduğuna dikkati calip Yerlikaya, şöyle konuştu:

“Vatanımızın ve milletimizin birliğini, dirliğini ve bütünlüğünü istemek, kutsi vazifemizdir. İnanmış ve bir tane yürek ergin bu milleti durdurmaya bugüne kadar kimsenin gücü yetmedi, imdi da yetmeyecek inşallah. Çünkü yeminimiz var. Kıvrak ve büyüyen Türkiye önünde Çanakkale’deki kadar usta, Sakarya’daki gibi inanlı, Dumlupınar’daki kabilinden kararlı olmaya… 30 Ağustos Zaferi’ni tarihe kızıl harflerle yazdıran bu balaban budun, sonsuza çatışma nice utku coşkularını tamamıyla beraberce yaşayacak.”

Törende 3. Ordu Komutanlığı Erkânıharp Başkanı Tuğgeneral Tolga Taze dahi ayrımsız müracaat yaptı.

Konuşmaların peşi sıra öğrenciler şiir okudu, el oyunları ekibi gösteri sundu.

Kara, Deniz ve Çekicilik Kuvvetleri Komutanlıkları personelinin yürüyüşüyle başlayan resmi argıt töreninde açıkgöz ve güven personeli de düz aldı. Askeri ve emniyet araçlarının da düz aldığı geçit törenine vatandaşlar bandaj gösterdi.

Share: