Büyük Zafer’in 100. yıl dönümü İstanbul, Ankara ve İzmir’de coşkuyla kutlanacak

Hars ve Turizm Bakanlığınca, Şişman Hücum ve Başkomutanlık Düzlük Muharebesi’nin 100. sene dönümünü erte İstanbul, Ankara ve İzmir’da bir nice etkinlikle kutlanacak.

Türk ordusunun 30 Ağustos 1922’birlikte kazandığı zaferin destani öyküsü, Atatürk Kültür Sarayı (AKM), CSO Cezire Ankara ve İzmir Gündoğdu Meydanı’nda konserler, gösteriler ve danslarla sahneye taşınacak.

Etkinliklere ilişik AA muhabirine açıklamada kâin Firez ve Turizm Bakanlığı Pir Sanatlar Genel Müdürü Ömer Faruk Belviranlı, ferda AKM uğrunda İstanbul Kerem Senfoni Orkestrası’nın ve MFÖ müzik grubunun manzara alacağını belirtti.

Belviranlı, İzmir Gündoğdu Meydanı’nda da İzmir Çap Senfoni Orkestrasıyla Fatih Erkoç ve Ahmet Yağmur konseri olacağına bel ederek, şunları kaydetti:

“Dinleti öncesinde bile 30 Ağustos üzere mücehhez, ‘Son Söz’ ile bu ülkenin şahlanışını orkestramızla beraber ortaya koyacağız. Bununla üstelik bitmiyor, üçüncüsü Ankara’dahi Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestramızın degaje alanında Ankara Oran Türk Dünyası Raks ve Çalgı Topluluğumuz ve programın ikinci bölümünde de hepimizin yakından tanıdığı Çok Işıklı Üstünlük ve Yusuf Cenup konserleri yapılacak. Sayın Bakanımıza buradan teşekkür ediyoruz. Bu imkanı, bu desteği bize verdikleri için. Şişman Utku yine mutlu olsun. Bu sunturlu günlerde, bu bahtiyar günlerde, gelişigüzel beraberlikte bütün bu arada bu vatanın coşkusunu içimizde yaşayalım. Bu milletin birliğini, beraberliğini içimizde yaşayalım diyoruz.”

“Konserimizin Milli mücadelemize atfedilmiş bestelerden, türkülerden ve marşlardan oluşmasına özen ettik”

AKM Genel Sanat Yönetmeni Remzi Buharalı birlikte “Ülkemizin hars ve sanat sahnesi, İstanbul’un buluşma noktası Taksim’birlikte Atatürk Kültür Sarayı’nin uğrunda dev aynı hayalet kurduk. Bu manzara, Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve ordularının 100 yıl önceki nail olduğu nazik zaferin kutlaması amacıyla kuruldu. Elbette ki İstanbul Ihtişam Senfoni Orkestramızın haddinden fazla altın sanatçıları, İstanbul Heybet Opera ve Balemizin çokça muhteşem koro sanatçıları, bu sahnede olacaklar ve şef Hasan Niyazi Tuğra yönetiminde İstanbul’da coşkuyla Galibiyet Bayramı’nın yüzüncü yılını kutlayacağız. Taksim Meydanı bu konserle coşacak. Zafer Bayramımızı bilcümle birlikte tebrik etmek için mecmu sanatseverleri, cümle halkımızı Taksim’e nida ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

AKM’birlikte uğrunda gerçekleştirilecek “Balaban Zaferin 100. yılı İstanbul Özel Konseri”nde İstanbul Ihtişam Senfoni Orkestrası’nın şefliğini üstlenen Hasan Niyazi Tuğra ise “Konserimizin Milli Mücadelemize, Halas Savaşımıza atfedilmiş bestelerden, türkülerden ve marşlardan oluşmasına özen ettik. Bunları hazırlarken Yanardağ Severcan’ın o kalpten sesiyle ve yorumuyla seslendireceği çokça domuzuna ayrımsız metin birlikte var. Tıpkı üstelik video altyapısı olacak.” diye konuştu.

Tura, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Milli mücadelenin bilcümle kahramanlarına bizim böyle naçizane bire bir imtina etmek gösterimiz olacak ve bu kurguyu daima ego üstlendim. Tamamıyla Türk bestecilerin ve çoğunlukla Kurtuluş Savaşı’na ithafen, değilse bile o ruha akla yatkın müziklerin ortamında sevgili müzikseverlerin şipşak yakalayacakları Sarp Tura’nın ‘Küçük Ağa’ dizisi üzere bestelediği Tarık Buğra’nın romanından uyarlanmıştı, onun ibdai müzikleri bizim kurgumuzun omurgasını oluşum ediyor. Onlara ilaveten birlikte marşlar, Türküler ve ibdai bestelerden oluşan haddinden fazla güzel benzeri repertuvar hazırladık. Daha birçok pir bayramlarda müzikseverlerle buluşmak ümidimiz var.”

İDSO, İDOB ve MFÖ, AKM’dahi fon alacak

AKM’nin Taksim Meydanı cephesinde kurulan dev sahnede, İstanbul Cesamet Senfoni Orkestrası (İDSO) ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB) Korosu, şef Hasan Niyazi Tuğra yönetiminde dinleyicilerle buluşacak.

Galebe şarkılarından oluşan özel ayrımsız repertuvarın sunulacağı coşku meşgul konserde müstehap oyuncu Volkan Severcan, bu manalı günün anısına tıpkı şiirle İDSO ve İDOB’a zevcelik edecek.

İlk programın ardından, Türkiye’nin yüzü sıcak grubu MFÖ, dinleyicilerle tıpkısı araya gelecek. 40 yıla andıran çalgı aleti kariyerinde sayısız klasikleşmiş şarkıya imza atan kadro, 30 Ağustos Galibiyet Bayramı’nı Taksim Meydanı’nda kutlayacak.

30 Ağustos Yengi Bayramı, Başkent’te da CSO Ada Ankara vazıh alanda kurulan dev bir sahnede kutlanacak. Önder Çokluk Gürdal yönetiminde fon kayran Pir Sanatlar Umumi Müdürlüğü sanatçıları, bu manidar günün 100. sene dönümü için hususi kendisine hazırlanan bire bir deneyim sunacak.

Danslı kahramanlık türkülerinin yer alacağı program kapsamında Fetih Marşı’ndan Seymen Zeybeği’ne, O Mübarek Bayrak’tan Türk Çocuğunun Şarkısı’na, Eğilmez Başın Gibi’den Zer Kibik’e ve Çırpınırdı Karadeniz’den Hoşgelişler Ola’ya uzanan şümullü tıpkı seçki Ankaralılar üzere seslendirilecek.

Dinleti programının devamında ise pop müziğinin müstehap sesleri Yusuf Güney ve Çok Fer Üstünlük, Nazik Utku üzere özel adına hazırladıkları şarkılarla sahneye çıkacak.

Kendi destanını yazan ve 9 Eylül 1922’bile antagonist işgalinden ağız ağıza kurtulan İzmir, 30 Ağustos Yengi Bayramı’nın 100’üncü sene dönümünü Gündoğdu Meydanı’nda üç hususi etkinlikle kutlayacak.

Ekin ve Turizm Bakanlığı Iyice Sanatlar Umumi Müdürlüğü eliyle hazırlanan ve İzmir Heybet Türk Dünyası Raks ve Çalgı Aleti Topluluğu vasıtasıyla sahnelenen “Galebe Yolu 100. Yıl Epilog” müzikali, kutlamalar kapsamında İzmirlilerle buluşacak.

Zübeyde Hanım’ın oğlu Mustafa Kemal Paşa’ya eve zaferle dönmesini talep ettiği sonuç sözünden ilhamla sahneye taşınan “Galibiyet Yolu 100. Sene Epilog”, İzmir’in mefret galibiyetini laf ediyor.

Yüz kişilik dev aynı kadroyla hazırlanan gösteri, Balaban Yengi’e giden yolu, obstrüksiyon güçlerine geçmiş kurşunu atan Hasan Tahsin’in hikayesinden başlayarak 9 Eylül’da düşmanın denize dökülmesine dek, tam detayları ve coşkusuyla ele alacak.

İzmir’in mücadelesini sanatseverlerle buluşturan gösterinin peşi sıra, Fatih Erkoç ve Ahmet Baran, İzmir Cesamet Senfoni Orkestrası eşliğinde “30 Ağustos Hususi Konseri”nde benzeri sahneyi paylaşacak.

Share: