ByLock’un lisans sahibi David Keynes’in yargılandığı davada değişmeyen

KÖLE vatandaşı olduktan bilahare Alpaslan Demir olan ismini muhavvil, Fetullahçı Yıldırı Örgütü’nün (FETÖ) muamma haberleşme programı ByLock’un lisans sahibi David Keynes’in yargılandığı sevgili karara bağlandı.

İstanbul 29. Aheste Ukubet Mahkemesindeki duruşmaya, ayrımsız müddet vakfedilmiş kaldıktan sonra celse beyninde boşaltma edilen David Keynes ile avukatları Abdurrahman Bayramoğlu katıldı.

KÖLE’nin İstanbul Başkonsolosluğunda memur iki kişinin üstelik izlem ettiği duruşmada hezel kayran Keynes, beraat talebinde bulundu.

Duruşmada bayram düzlük Keynes’in avukatı Bayramoğlu, müvekkilinin kâh hatalara düştüğünü fakat Türkiye’yi dahi uyardığı konular olduğunu söyledi.

Müvekkilinin 1997 yılında teşkilat hakkında o ahit Vukuf Çetinkaya’ya ulaşıp örgüte dayalı bilgiler verdiğini anlatan Bayramoğlu, “Teşkilat sonrasında galiba nedenlerle kendisini uzaklaştırıyor, peşi sıra de ESIR’ye gidiyor. 15 Temmuz’un olacağının de kahvehanelerde bile konuşulduğunu söylüyor ve Türkiye’den birilerine ulaşmaya çalışıyor. Anlattıklarının hep gerçeğe uygundur. Müvekkil karşı ukubet verilecekse etkili pişmanlık hükümlerinin uygulanmasını istiyoruz.” diyerek konuştu.

Dosyayı karara bağlayan duruşma heyeti, ÇAKER’den bizatihi fahri yerine geldiği muhtemelen sanığın örgütün yapısı ve faaliyetleri çerçevesinde işlenen suçlarla ilişkin tam mahiyette hikmet verdiğine tatmin getirerek sanık Keynes üzerine çalışkan pişmanlık hükümleri uygulanarak “ukubet verilmesine vadi olmadığına” değişmeyen verdi.

Etkin nedamet hükümleri kapsamında sanık için 1 sene teftiş tedbiri uygulanmasına değişmeyen veren heyet, karar kesinleştiğinde adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasına değişmeyen verdi.

Duruşma sonrası matbuat mensuplarına açıklama eden Keynes, “Böyle ayrımsız karar bekliyor muydunuz?” sorusu üstüne “Hakeza tıpkı kararı herkes bekler.” dedi.

Keynes, 2 hafta içinde Amerika Bir Devletleri’ne döneceğini sözlerine ekledi.

Keynes’in avukatı Bayramoğlu ise mahkemenin talepleri doğrultusunda karar verdiğini anlatım etti.

Keynes açıklamanın ardından konsoloshane temsilcilerinin yanına gitti.

İddianameden

ÇAKER’den geldiği Türkiye’dahi 9 Haziran’birlikte tutuklanan Keynes hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanığın yurt dışında bulunduğu tam, öz isteğiyle Türkiye’ye süzülmek ve etken pişmanlık hükümlerinden müstefit olmak üzere arzuhâl sunduğu belirtilmişti.

ByLock üzerine beyanlarda kâin sanığın bu programla ait ara sıra kişileri da teşhis ettiği anlatılan iddianamede, mailine Apple aplikasyon mağazasından gelen ara sıra e-postaları kişi rızasıyla sunan Keynes’in, bu haliyle TCK’nin 221. maddesi kapsamında enerjik pişmanlık hükümlerinden yararlanması hususunun mahkemece değerlendirilmesi gerektiği rapor edilmişti.

İddianamede, Keynes ile ilgili “örgütün evlerine gidip konakladığı, şakirtlik programına alınarak örgütün şakirdi haline geldiği, teşekkül içerisinde görevler üstlendiği, kitabevi sorumlusu ve belletmen görevlerinde bulunduğu, örgütün yeryüzü şanlı aranjman alanı olan TSK örtülü yapılanmasında ‘öğretmen’ (takım abisi) konumuna kadar yükseldiği” kaydedilmişti.

Örgüt elebaşı Gülen ile şahsen görüştürüldü

Keynes’in yaşadığı olumsuzluklardan örgütü sorumlu tutması ve örgütle ait örtülü bilgileri bucak yazarına vermesi üstüne bizzat örgüt sergerde Fetullah Gülen ile görüştürüldüğü tamlanan iddianamede, bu kişinin cemaat olduğu hafi bilgilerden ortalık akla yatkın olanaklar sağlanarak Amerika’ya gönderildiği aktarılmıştı.

David Keynes’in, teşkilat elebaşının talimatıyla teşekkül içi belirsiz yazışmalarda kullanılacak kriptolu haberleşme programı ByLock kayran adının kiralanmasıyla ait Google ve Apple marketlerine yüklenmesinde etiket ve yüreklilik kartı bilgilerini kullandırtarak yardımda bulunduğu kaydedilen iddianamede, sanığın FETÖ kapsamında “silahlı yıldırı örgütü üyesi görünmek” suçundan 7,5 yıldan 15 yıla büyüklüğünde hapisle cezalandırılması isteniyordu.

Keynes, 9 Haziran 2021’birlikte tutuklanmış, 3 Son Teşrin 2021’deki aylık alıkonulma incelemesi sırasında tahliye edilmişti.Share: