Çatı Kredi’ye 810 milyon dolarlık sendikasyon kredisi

Bina Cesaret, yılın ilk yarısında 19 ülkeden 37 bankanın katılımı ile 810 milyon dolar sendikasyon kredisi sağladı. Çatı Yüreklilik’nin sürdürülebilirlik kriterlerine vabeste olma özelliği taşıyan 810 milyon dolarlık sendikasyon kredisi, dış ticaretin finansmanı üzere kullanılacak.

Yapı Itimat’nin 810 milyon dolarlık bu işleminde, 2021 yılında gerçekleştirilen sürdürülebilirlik bağlantılı sendikasyon kredilerinde vadi düz “ESG risk yönetimi notu ve yenilenebilir erke kaynaklarından elektrik temini” kriterlerine ekleme adına, bankanın kapsam 1 ve 2 limonluk gazı salımlarının azaltılmasına müteveccih takat sınırı kriteri bile eklendi.

Sürdürülebilir tıpkısı ati amacıyla yüklülük almaya devam ediyoruz.

Soylu Erki, çevresel ve toplumsal sürdürülebilirliğin sağlanması üzerine koskocaman aynı rehavet aldıklarını belirten Yapı Cesaret CEO’su Gökhan Erün, şu değerlendirmede bulundu: “19 ülkeden 37 bankanın katılımıyla sağlanan bu sendikasyon kredisi, uluslararası alanda ülkemiz ekonomisi ve Yapı Güven’ye duyulan güvenin ötesinde, sürdürülebilirlik konusunda üstlendiğimiz sorumluluğa olan inancın da bir göstergesi. Çatı Yüreklilik kendisine faaliyetlerimizin mufassal vadeli etkilerine odaklanarak, birlik paydaşlarımıza ayar yaratmayı hedefliyoruz. Sürdürülebilirlik kapsamında kurumsal yöntem ve stratejimizi geliştirirken hesaplı, toplumsal, çevresel ve yönetişim faktörlerinin hepsini bütüncül ayrımsız şekilde ele alıyoruz. bununla birlikte yeşil tahvilat, sürdürülebilirlik bağlantılı krediler, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği kredileri kabilinden sağlam haddinden fazla ürün ve hizmetimizle sürdürülebilir kalkınma sorunlarına finansal çözümler sunuyoruz. Önümüzdeki dönemde dahi ulusal ve uluslararası sürdürülebilirlik girişimlerine verdiğimiz taahhütleri yerine ilam etmek amacıyla oluşturduğumuz öğün haritasının rehberliğinde, sürdürülebilir eser portföyümüzü genişletmeye, yeşil endüstrileri güçlendirmeye, çevresel ve sosyal etkilerimizi yönetmeye devam edeceğiz.’’

Bankanın 349,5 milyon dolar ve 431,5 milyon euro doğmak amacıyla iki ayrı döviz cinsinden sağladığı kredinin vadesi 367 zaman, maliyeti ise sırasıyla SOFR + yüzdelik 2,75 ve Euribor + yüzde 2,10 oldu. Sendikasyon kredisinin eş koordinatörlüğünü Bank of America, Abu Dhabi Commercial Bank, Emirates NBD ve The Commercial Bank of Qatar; sürdürülebilirlik koordinatörlüğünü Bank of America, MUFG ve Standard Chartered; aracılığını ise Mizuho Bank üstlendi.

Yapı Cesaret’nin iki bağlı ortaklığının sermayesi azaltıldı

 

Çatı Güven’den emeklilere 2.750 TL’ye vasıl nakit teşvik!

 

Bina Yüreklilik eş etkin oranında seksiyon liderliğini bu sene birlikte sürdürdü

 

Bina Cesaret’den gine tıpkısı geçmiş: Yekpare dekontlar dijitale taşınıyor

 

Share: