Çhd’li Avukatlara Yeniden Boşaltma Bulunmayan

Çağcıl Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Halkın Ahbaplık Bürosu üyesi 22 avukatın yargılandığı davada esasen tahliye kararı çıkmadı. Duruşmayı izleyen CHP İstanbul Mebus Sezgin Tanrıkulu, “6 yıldır, hiçbir hukuka makul tanıt olmadan, hoppadak siyasi ukubet avukatlığı yaptığı amacıyla meslektaşlarımız, hükümet talimatıyla maalesef cezaevindeler. Haklarında tıpkı buyruk üstelik yok, Selçuk Kozağaçlı’nın için tıpkı buyruk bile yok ama maalesef tutuklular” dedi.

ÇHD ve Halkın Hukuk Bürosu üyesi 22 avukatın yargılandığı davaya İstanbul 18. Dokunaklı Ukubet Mahkemesi’nde bugün devam edildi. ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile dernek üyesi Barkın Timtik ve Oya Aslan’ın tutuklu kendisine yargılandığı davanın duruşması, Marmara (Silivri) Cezaevi’ndeki mahkeme salonunda yapıldı. Kozağaçlı, duruşma heyetine şunları söyledi:

“Hakimlik mesleğine bağ duygulu kabilinden aynı haliniz bulunmayan sayın hâkim. Azıcık ilginiz olsaydı, 6 yıldır bitmeme fail tutukluluğumda matbu ürkek devam kararınıza, özenip de bir virgül değişiklik yapardınız.

Devlet, siyasal ukubet davası avukatlarına, yönetememe krizinde saldırır. Yönetebildiği zamanlarda, demincek ‘örgüt üyesi’ dediği avukat, örgüt ile kontak kurabilmesi için yegâne çözümüdür. İllegal örgüte müzekkere mi yazacak çap? Avukatını bulur, avukatını takip valör, avukatını dinler.

Avukat ortadadır zira. Silahsızdır, izlem edilebilir, dinlenebilir. Beni 10 senedir yargılıyor, çokça senelerdir da dinliyor doğrusu mehabet. Strateji ediyor. Ama deminden yönetemiyor ve saldırıyor.”

Dava, 7 Kasım 2022 tarihlerine ertelendi.

Duruşmayı, CHP İstanbul Saylav Sezgin Tanrıkulu dahi izledi. Tanrıkulu, duruşmanın ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Silivri’deyim. Silivri kampüsü içerisinde kâin mahkeme salonundayım. Aşağıda, Çağcıl Hukukçular Derneği üyesi avukatların, dostlarımızın duruşması var. 22 avukat yargılanıyor, Selçuk Kozağaçlı de içlerinde. 4 vakfedilmiş meslektaşımız var. Sorun 6-7 yıldır bitmeme ediyor ve Selçuk Kozağaçlı yaklaşık 6 yıldır tutuklu, sair meslektaşlarımızla gelişigüzel. Adli Tıp’tan gelen belgeler var, o belgelerle ait avukatlar talepte bulundular ve tahliye üstüne talepte bulundular. 6 yıldır, hiçbir hukuka uygun beyyine olmadan, vakit kaybetmeden politik ceza avukatlığı yaptığı için meslektaşlarımız, hükümet talimatıyla maatteessüf cezaevindeler. Haklarında tıpkı hâkimiyet da bulunmayan, Selçuk Kozağaçlı’nın üzerine benzeri buyruk birlikte yok ama maatteessüf tutuklular.”Share: