CHP Ekip Başkanvekili Hususi, gündemi değerlendirdi Açıklaması

CHP Kol Başkanvekili Hür Hususi, CHP İstanbul Mebus Gürsel Tekin’in “HDP’ye bakanlık verilebilir” sözlerine ilgilendiren, “Sayın Gürsel Tekin’in orada yapmış olduğu açıklamada kendisinin kişisel değerlendirmesidir. Millet İttifakı’nın böyle benzeri gündemi olmadığı açıklanmıştır.” dedi.

Hususi, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın Manisa’bile üzüm fiyatını 27 lira adına açıkladığı anımsattı.

Kendilerinin dahi üzüm fiyatı üzerine araştırma yaptıklarını, Manisa Tarım Odasıyla görüştüklerini dile getiren Özel, görüşmeler sonucunda üzüm fiyatının 35 lira olması gerektiğini belirlediklerini aktardı.

Erdoğan’ın üzüm fiyatını açıklaması sonrası piyasanın “allak bullak” olduğunu encam süren Özel, “Toprak Mahsulleri Ofisi çiftçiden hep üzümü almadığı için azade piyasada üzümün fiyatı 19 lira, 20 liralık, 21 lira namına gerçekleşmiş durumda.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan’ın üzüm üreticisine değil dahi üzüm ihracatçısı Mehabetli Uçak’a üzüm fiyatını danıştığını belirten Hususi, “Bugün gelinen fiyatın yegâne sorumlusu bunlardır ama bunlar yemeden içmeden vatandaşı bakımsız etmediler, kendilerini varlıklı ettiler. Bu fiyatlardan üzüm alıp dış satım yapıyorlar ve geçtiğimiz hafta bu eleştiriler yoğunlaşınca içtimai medyadan kendilerini savundular.” ifadelerini kullandı.

“Yoksulluğu koparmak değil yönetmekle övünen benzeri acayip hükümet”

Eş ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı yetkililerinin “ulusal musahabe programları” kapsamında toplumsal müzaheret yapılan evleri ziyaret ettiğini ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzalı mektubunu sunduğunu aktaran Hususi, şunları kaydetti:

“Bu nitelik eleştirilince ‘biz bu ziyareti her sene yapıyorduk’ diyor. Reisicumhur mektubunda ‘bu uygulamayı bu sene ilk defa başlattık’ diyor yani bakanı yalanlıyor. Bakanlıkla üstelik zat yazısında elhak bakanını yalanlıyor. ‘Bu aplikasyon 2022 yılından başlatılarak yapılacak’ diyor. Mektup 2002’den beri yaptıklarını falanca anlatıyor, AKP propagandası… Yoksulluğu kabul etmek değil yönetmekle ve yardım alan aile sayısını 2 katına çıkarmakla övünen tıpkı gayritabii hükümet, ‘Biz size 2002 den beri şunları yaptık, bunları yaptık’ Recep Tayyip Erdoğan, ‘ayrımsız oyu bize verin’ dememiş. Cenabıhak tek siyasetçiyi bu kuzuluk bu duruma düşürmesin, bunlara tenezzül şayan arkaç düşürmesin. İktidarımızda, 1 sene ortamında ev destekleri paketi hayata geçip geliri sıfır ailelerin gelirleri ayrımsız asgari ücrete tamamlanacak. Iyi elin verdiğini sol ahali görmeyecek, devletin görevlileri propaganda üzere kapı konu geçemeyecekler.”

Giresunlu arıcıların “AK Parti vasıtasıyla dolandırıldık” diye kendilerine geldiğini gelecek süren Özel, Türkiye Tarım Hayvancılık ve Arıcılık Platformu’nun (TAHAP) arıcılardan “huzursuz şeker hastalığı” taahhüdüyle servet toplandığını ve arıcılıkla uğraşanları dolandırdığını tez etti.

Emniyet Umumi Müdürlüğünün, polislere ödenecek aylık promosyonlarıyla ilgilendiren açıklamaları dolayısıyla CHP İzmir Mebus Murat Bakan için yanlışlık duyurusunda bulunduğunu dahi anımsatan Hususi, “Bizim açımızdan Misyon Bakan’a yapılan bu suç duyurusu onun için yazgı niteliğindedir. Maksat Nazır bunu ortaya çıkarıyor, suç duyurusunda bulunuyorlar. Sayenizde bu konuda yapılan mücahede hep Türkiye aracılığıyla duyuldu. Bu konuda çalışmaya bitmeme edeceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye’nin bir nice yerinde festivallerin fesih edildiğini söyleyen Hususi, “Türe ve Kalkınma Partisi, MHP’nin Türkiye’yi getirdiği noktada çoluk çocuk curcuna yapamamakta, iktidara yakın sanatçı değilsen konserlerin halel edilmektedir.” dedi.

“Itidalli vadeli programı ilan yazar, yapamadıklarını bize aile ödevi kendisine vermişler”

Türkiye ekonomisine ilişkin meram ve politikaların vadi aldığı Itidalli Vadeli Program’ın (OVP) açıklandığını anımsatan Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Aynı Türkiye tayf ediyorum; dünyanın en iri 10 ekonomisinden biri olmuş” ifadesini eleştirdi.

Özel, OVP’nin gerçekleşme oranına ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Recep Tayyip Erdoğan, DOĞRU Fırka, beş altı gitmiş idareci gitmiş, öz bel kat gitmiş bire bir üstelik bakmış ki 2011’üstelik 838 olan milli dirimsel şu anda 867 milyar dolar, ayrımsız arpa boyu kere gitmiş. Başladıkları yerdeler. 2023’te Cumhuriyet Altını Halk Partisi’nin Millet İttifakı olursa 2025 hedefleri de miktar, dahası dahi hacim ama yönetemeyecekleri tıpkı çağ amacıyla itidalli vadeli programı zar edip, yapamadıklarını bize sülale ödevi kendisine vermişler. Başımızla alay malay o itidalli vadeli programda hangi taahhüt ediliyorsa onu ve elan iyisini yapmayı Cumhuriyet Altını Umum Partisi taahhüt ediyor. 20 yılda markajcı tek OVP’si namevcut, Recep Tayyip Erdoğan on paralık iptila etmesin aynı tanesi tutacak 2025 hedefleri için o de biz iktidarda olduğumuz üzere.”

Ayrımsız gazetecinin CHP İstanbul Saylav Gürsel Tekin’in “HDP’ye nezaret verilebilir” sözlerini anımsatması üstüne Özel, “Partinin tutumu açısında şurası söylemem gerekir; Cumhuriyet Ahali Partisi’nin görüşlerini Sayın Umumi Başbuğ, Sayın Parti Sözcümüz ve 3 Grup Başkanvekili açıklar. Bunun dışında yapılan değerlendirmeler ferdî değerlendirmelerdir. Bunun ötesinde yapılan değme şey spekülasyondur. Sayın Gürsel Tekin’in orada yapmış olduğu açıklamada kendisinin zatî değerlendirmesidir. Budun İttifakı’nın hakeza benzeri gündemi olmadığı açıklanmıştır.” dedi.

Benzeri gazetecinin Cumhur Reisi Erdoğan, Ege’dahi Yunanistan’ın Türk jetlerine tacizine ilgilendiren, “Tıpkısı gece ansız gelebiliriz” sözlerini anımsatması konusunda ise Özel, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Beyefendi ‘Bir şeb ansız gelebiliriz’ nereden alıntılamış? Kıbrıs Sulh Harekatı’ndan, onun öncesinden olanaklı mi? ‘Bire Bir tün ansız gelebiliriz’ Kıbrıs Hazar Harekatı’nın öncesindeki bire bir slogandır. Bülent Ecevit’i rastgele fırsatta aşağılayan, değersiz gören, epey düşürmeye çalışanların neye sığındıklarını, neye sarıldıkları, milletin zihnindeki hangi duyguya oynadıklarını tıpkısı görelim. İkincisi, 20 yıldır bu ülkeyi yönetiyorsunuz. Yunanistan sizin görevinizi akla yatkın yapmamanız yüzünden silahlandırılması gereken adaları silahlandırıyor.

Özellikle sonuç 10 yılda, onlarca soru önergesini ya cevapsız bıraktınız evet inkar ettiğiniz evet üstelik kaçamak cevaplar verdiniz. Bütün mugayeret partilerinin milletvekilleri size ‘Adalar silahlandırıyor, hangi yapacaksınız?’ dedi. 19 yıldır bu konuya duyarsız, bu konuyu görmeyen, eleştirileri duymayan DOĞRU Öğür seçim senesi gelince tıpkısı şeb ansız gidebilirmiş. Siz aynı geceleyin öyle akılsız falanca değil intihap sonuçlarına göre tıpış tıpış gideceksiniz.”

Share: