CHP: Koskocaman bayrağımıza yapılan saldırıları kınıyoruz

Açıklamanın kâffesi ise şöyle:

“Komşumuz Suriye’nin istikrara kavuşması, ülkenin demokratikleşme sürecinin ilerlemesi ve Cenevre’da süren görüşmelerin olumlu ayrımsız sonuca akıllıcasına evrilmesi Cumhuriyet Altını Ahali Partisi namına baştan sona desteklediğimiz ve heveslendirme ettiğimiz aynı laf olmuştur. Benzeri şekilde ülkemizde mevcut eğreti koruma altındaki Suriyelilerin gönüllü yerine ülkelerine dönüşünün sağlanması ve isteklendirme edilmesi de sorunun Türkiye’ye yansıyan boyutunun suhuletle çözümü bakımından savunageldiğimiz bir yaklaşımdır. Hep bu politikaların ve yaklaşımların hayata geçirilmesinde Şam yönetimi ile diyalog süresince olunması gerçekçi ve makul aynı kat haritasının gereklerindendir.

“KATIYEN KABUL EDİLEMEZ”

CHP adına başından beri savunduğumuz bu çizginin yararının nihayet anlaşılmış olması ve bu yönde müspet adımların atılmaya başlanması memnuniyet vericidir. İktidarımızda bu adımların henüz konkre ve sonuca müteveccih olarak sürdürüleceğinden kimsenin endişe duymamasını isteriz.

Bu yaklaşımdan sayrılık duyacak çevreler değme ahit olabilir. Filvaki kocaman bayrağımıza yönelik kötü ve asla akseptans edilemez saldırılar bu kabilinden çevrelerin çaresizliklerinin acınacak durumdaki çırpınışlarından ayrıksı aynı deme taşımamaktadır. Bu davranışları ve muhteşem bayrağımıza yapılan saldırıları fıldır kınıyoruz. Türkiye ve Suriye halklarının dirlik, sulh ve baştan layık oldukları bol komşuluk ilişkilerine kavuşmalarını desteklemeye ve bu amaçla yönelik yerine çalışmaya bitmeme edeceğiz.”

Share: