CHP Sözcüsü Öztrak, MYK toplantısına ilişik açıklama yaptı Açıklaması

CHP Umumi Komutan Yardımcısı ve Öğür Sözcüsü Yüksek Öztrak, yılın 7 ayında dış ticaret açığının 62 milyar dolara çıktığını belirterek, “Meğer 2022’nin tamamında hedeflenen dış açık 51 bilyon dolardı.” dedi.

CHP Dalan Yönetim Kurulu (MYK), Umumi Başbuğ Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.

Toplantı bitmeme ederken açıklamada bulunan Tümen Sözcüsü Öztrak, ağustos ayında iki utku bulunduğunu ilkinin 26 Ağustos 1071 Malazgirt Zaferi, ikincisinin ise 26 Ağustos 1922’da başlayan peşi sıra bile 30 Ağustos Zaferi’yle sonuçlanan Balaban Hücum olduğunu belirtti.

Öztrak, “26 Ağustos 1071 da bizimdir, 30 Ağustos 1922 dahi bizimdir. Odalık Alparslan üstelik Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk dahi bizimdir. Ama bugün ne eyvah kim, milli bayramlarımızı bile yarıcı, yarıcı ayrıcalı bire bir ihata aksiyon başındadır.” dedi.

Yarın Nazik Zafer’in 100. yıl dönümü olduğunu ve balaban ayrımsız coşkuyla kutlanacağını dile getiren Öztrak, “Bugün ay bulutsuz koca bayrağımız hala göklerde baylan baylan dalgalanıyorsa, camilerimizde ezan gürül gürül okunuyorsa bunu Iri Taarruz’a ve Nazik Zafer’e, bu zaferin misilsiz başkumandanına ve Kurtuluş Savaşımızın cümle kahramanlarına borçluyuz.” diye konuştu.

Öztrak, Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ü, Sultan Alparslan’ı, bu toprakları sınırlı eden ve sıkı yerine kalmasını sağlayan kül şehit ve gazileri nazikâne, minnetle ve rahmetle andı.

Borsa İstanbul’birlikte skandal yaşandığını, iddiaların “göden bulandırıcı” olduğunu öne süren Öztrak, şöyle konuştu:

“Bu akıbet skandalda alacak istenen iş adamı, Anamal Piyasası Müesses’nda işinin görülmesi amacıyla tıpkı DOĞRU Tümen milletvekilinin rüşvet istediğini, bu idrak talebini CİMER’e yazdığını aynı monitör kanalında itiraf etti. Bu iddiaların acilen devrisi günü, Resülmal Piyasası Kurulu, ‘Benden rüşvet istendi’ diyen, rüşveti CİMER’e şikayet eden bu iş adamı üzerine suç duyurusunda bulundu. Resülmal Piyasası Müesses, iddialarda adı geçen iletişim araçları tetikçileri, Cumhurbaşkanlığı danışmanları, SELIM Tümen mebus, önceki ahit SPK Başkanı hakkında üstelik bir yanlışlık duyurusunda bulanacak mı? Bu kepazelik karşısında savcılar harekete geçecek mi? Memlekette sodyum klorür koktu. Cumhuriyet savcıları kılını kıpırdatmıyor. Daha zaten kıpırdatamıyor.”

CHP milletvekillerinin bu iddiaların araştırılması üzere savcılıklara cürüm duyurusunda bulunduğunu tabir fail Öztrak, bu işin peşini bırakmayacaklarını söyledi.

“İthalatın ihracatı karşılama oranı yüzde 70’e düştü”

Hükümetin ekonomi politikasını eleştiren Öztrak, Türkiye’da kıtlık sınırının 6 bin 890 lira, minimal ücretin ise 5 bin 500 liralık olduğunu aktardı.

Öztrak, “Yüzdelik 9 pahalılık yaşayan ülkelerin vatandaşları Türkiye’ye gelip şen rahat tatil yapıyor. Geziyor, yiyor, içiyor. Ülkemize gelen Arap turistler, Türk liralarını yerlere savurup üzerinde dans yazar, halay çekiyor, toplumsal medyadan milli paramızla meze ediyor.” dedi.

Bu yılın yedi ayında bütçeden yapılan getiri ödemesinin 151 milyar teklik, Seviye Korumalı Mevduatla “ayrımsız apaz yatırım sahibine” ödenen faizin ise 61 bilyon liralık olduğunu savunan Öztrak, benzeri dönemde çiftçiye ödenen desteğin 24 milyar lira olduğunu, esnafa sunulan desteğin ise 6 bilyon lirayı geçmediğini öne sürdü.

Öztrak, “İlk 7 ayda ihracatımız 144 bilyon dolar, ithalatımız 207 bilyon dolar olmuş. Aut ticaret açığımız ise 62 bilyon dolara çıkma. Meğerse 2022’nin tamamında hedeflenen dış kilitsiz küreksiz 51 milyar dolardı. İlk 7 ayda murat, 11 bilyon dolar aşıldı. İthalatın ihracatı istikbal oranı yüzdelik 70’e düştü.” şeklinde konuştu.

“Yavaş hesaplı bunalımı unutturmaya çalışıyorlar”

Hanende Gülşen Bayraktar Çolakoğlu’nun, kastını aşan bir mizah yaptığını, şakanın içeriğini kabul etmenin kabil olmadığını dile getiren Öztrak, şarkıcının şakasının kastını aştığını ayırt ettiğini ve kamuoyundan özür dilediğini aktardı.

Hükümetin şarkıcıyı hız marifetiyle “linç” etmeye kalktığını kanıt fail Öztrak, “Bunların amaçları belli. Milleti bölerek, toplumu kutuplaştırarak gençlerimizin arasına garaz ve tiksinme tohumları ekerek millete yaşattıkları pahalılığı, yoksulluğu, sakil iktisadi bunalımı unutturmaya çalışıyorlar.” dedi.

Öztrak, hanende Gülşen’in “konutu tecezzi etmeme” üzere tahliyesine karar verilmesini bile eleştirdi.

“Gecikilen herhangi bir aktarılma milletimiz fukaralaşıyor”

CHP Sözcüsü Öztrak, açıklamasının arkası sıra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Erken intihap tartışmalarına ait değerlendirilmesi sorulan Öztrak, “Gecikilen seçkin dönme milletimiz fukaralaşıyor. Amma birilerinin kesesi birlikte doldukça doluyor. Milletimizin sırtındaki denge, temas güzeşte dönme artıyor. Ülke anbean yönetilemez ağıl geliyor. Tıpkısı zaman ilk seçime gidilmesi, milletimizin bu zulümden kurtulması üzere şarttır.” diye konuştu.

“Rüşvet suçlamasında ismi sabık Zehra Taşkesenlioğlu’nun eşi özel hayatı ifşa suçlamasıyla gözaltına alındı. Sizin bu duruma ilgilendiren yorumunuz nedir?” sorusuna Öztrak, “Türk yargısının SELIM Fırka milletvekilinin özel hayatına gösterdiği özeni, hassasiyeti tüyü bitmedik yetimin hakkını, hukukunu gasbeden rüşvetçileri ve borsa manipülatörlerini gözaltına almak için birlikte göstermesini çabucak bekliyoruz.” yanıtını verdi.

“Ege ve Şark Akdeniz’bile Türk jetlerine Yunanistan’a ilgilendiren S-300 hava savunma sistemi marifetiyle içgüdü kilidi atıldı. Değerlendirmeniz nedir?” sorusu üzerine Öztrak, şöyle konuştu:

“Milli Defans Bakanı açıklamış, ‘Yunanistan’ın S-300’leri aktive etmesi, uçaklarımıza S-300 kilidi atması akseptans edilemez’ demiş. Bu Yunanistan’daki Zalim yapımı S-300 füzeleri, bizim F16’larımıza, yani NATO üyesi Türkiye’nin uçaklarına kilit atmış. Bu sav, son paye ciddidir. Demincek herkesin şu soruyu sorması gerekir. Milyarlarca dolar vererek Rusya’dan alınan S-400’ler ambarlarda tozlanırken Yunanistan, S-300’lerle bizim uçaklarımızla pekâlâ kilit atabiliyor? Hükümetin bu sorulara derhal yanıt vermesini ve ne yapacağını ayrımsız zaman önce açıklamasını bekliyoruz.”

Share: