CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, İzmir’de partisinin değerlendirme toplantısında konuştu Açıklaması

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, sonsuz yürümeye ve ilerlemeye azimli olduğunu, partililerin yanında olduğunu aşina olmak istediğini belirterek “Şurası bile imdi inanmak zorundayım, siz alelade benimle gelişigüzel misiniz? Bazılarınızın sesi çıkmıyor, bazılarınızın da istekle yahut gönülsüz engel verdiğini görüyorum. Amma daha çok değişmeyen verin.” dedi.

TBMM CHP Grubunun 5. Çalışma ve Istimara Toplantısı, İzmir’in Seferihisar ilçesinde bir otelde başladı. CHP milletvekillerinin katıldığı toplantının açılışında mütekellim Genel Komutan Kılıçdaroğlu, Elazığ programı sırasında reklam panolarına kendisi üzerine afişler asıldığını, haberi aldığında afişlerin kaldırılmamasını istediğini ve uğrunda benzeri fotoğraf verdiğini anlattı. “Bu ülkenin insanı kışkırtmalara, tahriklere katiyen ve katiyen bap aralamayacaktır” diyen Kılıçdaroğlu, Elazığ insanının kendilerine aguş açtığını, tahriklere gelinmeyeceğini gösterdiğini söyledi.

Konuşmasında Form Bankasını eleştiren Kılıçdaroğlu, “Minval Bankasının çıktı banka olmaktan çıktığının, TBMM aracılığıyla sunulan görevi namına getirmediğinin, bambaşka işlerle uğraştığının farkındayız. Hatırlarsanız biz ‘128 milyar dolar nerede?’ diye niteleyerek afişler asmıştık ve degaje kitlelerin dikkatini çekmeye çalışmıştık. 128 milyar dolar buharlaştı ama yılbaşından bu yana 75 bilyon dolar daha buharlaştı. Çıktı sormamız müstelzim soru 203 bilyon dolar nerede ve kimlere verildi? Kimlere üst kapıdan satıldı, Form Bankası hastalık bu süreçte baypas bırakıldı, bunun sormamız lazım.” diye konuştu.

“Bu tabloyu gelişigüzel değiştireceğiz”

Hükümetin iktisat politikalarını eleştiren Kılıçdaroğlu, alınan önlemlerin ekonomide düzelmeye faktör olmadığını savunarak bu yılın önce 8 ayında bütçeden faize sâdır paranın Düzem Korumalı Tevdiat birlikte karışma 250 bilyon liraya çıktığını söyledi.

Format Bankasının bankalara verdiği paranın faizinin yüzde 13’den yüzde 12’ye indirildiğini tamlayan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

” YANLIŞSIZ Parti’ye, MHP’ye fikir veren bilcümle kardeşlerime haykırmak isterim. Gidin seçme bankaya, ‘Kredi çalmak istiyorum.’ deyin. Bakın bakalım size yüzde 12 faizle veriyorlar mı? Vermeyecekler. Yüzdelik 12 faizle yüreklilik düzlük bankalar ne yapıyorlar? Bankaların ev sonuç 1 yılda yüzde 500’ün üzerinde çoğalma gösterdi. Esnafa, çiftçiye soruyorum, ‘Sizin geliriniz tıpkısı yılda yüzdelik 500 arttı mı?’ O devir oturup düşüneceğiz. Bu tabloyu gelişigüzel değiştireceğiz. Hiç kimsenin umutsuzluğa kapılmaya hakkı yoktur. “

“Benimle olduğunuzu daha çok fehmetmek istiyorum”

İktidar olduklarında demokrasinin, saydam devletin, halka adisyon vermenin, hak çalışmanın ve devlette liyakatin şüphesiz olduğunu tüm dünyaya göstereceklerini anlatan Kılıçdaroğlu, cehre ve şeker pancarında fiyatların halen belirlenmediğini, şekerde 34 sene sonradan ithalat yapıldığını söyledi.

CHP yerine tarihi sorumluluğun farkında olmaları gerektiğini, gelişigüzel işlemek yerinde olduklarını anlatan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ben sürekli yürümeye ve ilerlemeye kararlıyım ve tek özdek beni inandığım yoldan ferasetsiz çeviremez. Bu ülkeyi seven insanların, mahiyet vatanseverlerin umutları ve duaları herhangi bir yerde bizimle birlikte yürüyor, buna inanın. ve yeniden buna inanın bu mücadelede el düşmanlarını gelişigüzel yeneceğiz. Hürriyet, hak ve adalete susamış halkımıza kurtuluşu beraber getireceğiz. Şurası üstelik daha çok farz etmek zorundayım, siz aşağılık benimle gelişigüzel misiniz? Bazılarınızın sesi çıkmıyor, bazılarınızın bile atlaya zıplaya veya istemeyerek engel verdiğini görüyorum. Amma çıktı karar verin. Bu umum düşmanlarını bu arada yenecek miyiz, yenmeyecek miyiz? Benimleyseniz benimle olduğunuzu üstelik imdi çakmak istiyorum. Sırtımı size yaslayacağımı bilmek istiyorum.”

“Aşağı tasarrufçuları soyanlara asla izin vermemelidir”

Konuşmasında borsada manipülasyonlar yapıldığını, hoşur yatırımcının parasının buharlaştırıldığını kanıt eden Kılıçdaroğlu, Sermaye Piyasası Kurulunun görevini yapması gerektiğini ifade etti. Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Piyasada yatırımcının buharlaşan parası evvel itibarıyla 5- 5,5 bilyon dolardır. Uzlaştırıcı kurumların güvence açığı şeklinde ortaya sâdır batıkları ise 3-4 milyar lirayı buldu. Aynı SPK yetkilisi, ‘Sistematik risk yok.’ diyor. Berrak ve kesin söylüyorum; SPK domates dolması söyler mi? Maalesef dolma söylüyor. Sistematik bire bir risk var. Bakın uyardım, henüz evvel üstelik uyardım, ‘İzliyorum sizi, notumu alıyorum.’ dedim. Kurusıkı yapmadığımı de ifade ediyorum. Beribenzer yatırımcıyı soyanları isim sima biliyorum. Elden ben değil, bu işin arlı uzmanları dahi beniâdem isim, firma firma bilcümle bunları biliyor. Hepsini tıpkısı kez daha uyarıyorum. Bu çaldığınız hasis yatırımcının paralarıdır. Bariz söylüyorum. Bu paraları burnunuzdan fitil fitil getireceğim. Gökçe Yazın tıpkı yere. SPK aklını başına alsın ve görevini yapsın, yöntemsizlik yapanlara, beribenzer tasarrufçuları soyanlara katiyen ve katiyen müsaade vermemelidir. Maniple gruplarını kullanmak zorundadır. Aktöresel ve töre bilimi değerleri hükümran kılmak zorundadır.”

Toplantıda, İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Bronz Soyer ile CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel de birer konuşma yaptı.

Açılış konuşmaları sonrası derinti, basına bağlı devam etti.

Share: