CHP Umumi Komutan Yardımcısı Salıcı, Van’da gazetecilerle buluştu Açıklaması

CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, Ermenistan’ın Azerbaycan’daki işgali tamamen sona erdirmesini ve gani komşuluk ilişkilerinin kurulmasını istediklerini söyledi.

Ziyaretlerde düşmek amacıyla Van’a mevrut Salıcı, Edremit ilçesindeki otelde kentte görev yapan gazetecilerle bire bir araya geldi.

Van, Hakkari ve Erzurum’u havi 4 günlük program kapsamında bölgeyi konuşma ettiklerini tamlayan Salıcı, partilerinin oyunu artırmak istediklerini kaydetti.

Aldıkları sonuçları yeterli görmediklerini dile getiren Salıcı, “Tek milletvekilimizin olmadığı Veca, Erzurum, Iğdır, Van ve Diyarbakır kadar şehirlerde icraat yapıyoruz. Sonuç aldığımızı da görüyoruz. Van’birlikte daha geçmiş DÜRÜST Öğür’ye rey vermiş şimdi CHP’ye oy verecek insanlar var. Biz Van’dan milletvekili çıkaracağız.” dedi.

“Ermenistan’ın Azerbaycan’daki engelleme ağız ağıza sona ersin”

Azerbaycan-Ermenistan sınırındaki çatışmaları bile değerlendiren Salıcı, henüz ilk Azerbaycan topraklarının yüce bir kısmının Ermenistan işgali altında olduğunu anımsattı.

Salıcı, Azerbaycan’ın topraklarının mefret tıpkısı kısmını köylü aldığına ve bire bir anlaşmanın imzalandığına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Azerbaycan o anlaşmaya makul tıpkısı şekilde sürecin yürümesini ısrarla istek ediyor. Görünen o kim Ermenistan tarafında teessürat var. Ermenistan’ın halkı ayaklanıyor. Tığ istiyoruz ki Ermenistan’ın Azerbaycan’daki işgali tamamen sona ersin ve iyi komşuluk ilişkileri kurulsun. Azerbaycan bizim cömert ülkemizdir. İki mevki arasındaki normalleşme Türkiye’nin yekpare Kafkasya’daki ülkelerle arasındaki ilişkilerin normalleşmesi gitmek. Serencam yaşanan çatışmalar, 50 Azerbaycan askerinin martir olması. Bunlar ilişkilerin iyileşmesini kolaylaştıran değil, zorlaştıran şeyler. Bu konuda Ermenistan’ın azimli ayrımsız formaliteci izleyip imzalamış olduğu protokole uyması geçişsiz.”

Bir gazetecinin CHP İstanbul Saylav Gürsel Tekin’in “HDP’ye bakanlık verilebilir” yönündeki sözlerine ilişik sorusunu yanıtlayan Salıcı, “Altılı Ganyan masa domestik durumunda duruyor. Altılı Ganyan masanın iradesi Türkiye’de yaşanan galiba tartışmalarla sarsılacak bir emir değil çünkü 6’lı masanın iradesi Türkiye’nin geleceğine dair bir sağgörü içeriyor. Reislik sisteminin ortadan kalkması, herkesin kendi görüşünü daha rahat tıpkı şekilde rapor edebileceği, oturmuş benzeri parlamento zeminde yürümesini rapor ediyor. Güçler ayrılığının sağlanmasını içeriyor.” ifadelerini kullandı.

Toplantıya, CHP Tümen Meclisi üyeleri Nevaf Güç, Kıvrılma Barış Çelik ve CHP Van İl Başkanı Seracettin Bedirhanoğlu birlikte katıldı.Share: