CHP’li Sertel: “İzmir’de 3 Bin 654 Konutu 2 Buçuk Yılda Bitiremeyenler 200 Bin Konutu Bir Yılda Lacerem Bitirecek?”

CHP İzmir Mebus Atila Sertel, iktidarın depremin vurduğu 11 ilde yapılacak 200 bin konutun bir sene zarfında bitirileceği yönündeki vaadini değerlendirdi. Sertel, “İzmir depreminden sonraları belirlenen rezerv alanında 3 bin 654 konut inşa edileceği ve 1 yıl içerisinde teslim edileceği söylendi. 2.5 sene geçti sadece 500 kişinin evi doğrulama edildi. 2.5 yılda 3 bin 654 konutu teyit edemeyenler, 200 bin konutu bire bir yılda lacerem bitirecek. Hezel isnat etmek görgüsüz, yazmak el. Hile nakletmek süssüz, doğruyu hatırlamak print” dedi

CHP İzmir Mebus Atila Sertel, İzmirli depremzedelerin 2.5 yıldır yaşadıkları sorunlar ile ilişkin izah yaptı. 3 bin 654 konuttan yalnızca 500’ünün teyit edildiğini, ihtiraz alanındaki umum çalışmaların durdurulduğunu ve küsurat evlerin ne ahit teyit edileceğinin galiba olmadığını tamlayan Sertel, şunları söyledi:

“2.5 YILDA 500 KARI TESLİM EDİLEBİLDİ”

“İzmir depremi 30 Ilk Teşrin 2020 tarihinde oldu. Bu depremde 117 emanet yaşamını yitirdi. Çok sayıda vatandaşımız yaralandı, haddinden fazla sayıda gönül da evsiz kaldı. Rezerv alanda 3 bin 654 basamak yapılacağı söylendi. İzmir depreminin üzerinden 30 kamer geçti. 3 bin 654 konutun hep halen bitirilmedi. Bu konutların 1800 tanesi depremde evleri yıkılan vatandaşlara verilecekti. Üzerinden 30 kamer geçti ancak doğruluk sahipleri üzere yapılan 1800 konuttan sadece 500 tanesi konfirmasyon edildi. Bin 300 hak sahibi 2.5 yıldır evlerine oturmayı bekliyor. Evlerine ne zaman taşınacaklarını üstelik bilmiyorlar. Onlara üstelik tıpkısı yılda yapılacak ve konfirmasyon edilecek sözü verilmişti. Şu zaman konutların yapıldığı rezerv alanda tam çalışmalar durmuş vaziyette. Ayrıca bin 800 adalet sahibine verilecek konutlardan aut geriye artan bin 800 konutun de evleri itidalli hasarlı olup bilahare yıkılan vatandaşlara verileceğinin sözü İzmir Mebus Sayın Binali Saika eliyle verilmişti. Bu konuda da aynı izah yok. Küsurat bin 800 basamak alay verildiği üzere evleri orta hasarlı olup yıkılan vatandaşlarımıza verilmelidir. İzmir’deki hareket konutları bir zaman evvel doğrulama edilmelidir.”

Sertel, İzmir depreminin arkası sıra konteyner kente yerleştirilen 482 kişinin Il emri ve polis güçleri zoruyla konteynerlerden çıkarılmasına da tepki göstererek, “Ülkemizde 11 ilde meydana gelen deprem felaketinin yaralarını sarmaya çalışırken, 2.5 yıl geçmiş İzmir’da meydana gelen depremde evlerini kaybeden depremzedeler, o çevrim yerleştirildikleri konteynerlerden vilayet emri ve polis zoruyla çıkarıldılar. 176 konteynerde 482 gönül yaşam mücadelesi vermekteydi. Bu kişilerin evleri yoktu. Ancak il bu konteynerleri yazmak ve insanları sokağa çoğaltmak üzere tıpkı karar almıştır” dedi.

İzmir’deki depremzedelerin yaralarının halen sarılmadığını söyleyen Atila Sertel, şunları söyledi:

“İzmir’deki depremzedeleri zat kaderiyle baş başa bırakan panel iktidara sesleniyorum. 11 ildeki felaketi hep beraber göğüsleyeceğiz. Onların yaralarını bilcümle gelişigüzel saracağız. Ama İzmir’deki depremzedelerin yaraları üstelik halen sarılmadı. ve halen bekleme içindeler. Tıpkı İzmir Mebus olarak bunları söylemeyi fariza biliyorum. Kimsesiz insanları, evsiz insanları taşımalık kentten cebren çıkaran ve onları sokak ortasında bırakanların acımaların olmadığını buradan söylüyorum. Acımasızsınız. Şu anda sokağa bırakılan insanlar zahir yaşayacaklar? Nerede barınacaklar? İzmir’bile bu mağdur vatandaşlarımızla görüşeceğim ve onların barınma olanakları amacıyla üstelik İzmir Valisi’ne şahsen kendim gideceğim.”

Share: