Contemporary Istanbul’un 17. Edisyonu, 17 Eylül’de başlayacak

Contemporary Istanbul’un (CI) 17. Edisyonu, 17-18 Ilkgüz’birlikte yöre takip, 19-22 Eylül’üstelik genel ziyaretle dünyanın ciharıyek yanından sanatçılara aile sahipliği yapacak.

Contemporary Istanbul Vakfı vasıtasıyla planlı etkinliğin matbuat toplantısı The Marmara Genel Görünüm Restaurant’ta düzenlendi.

Toplantıda konuşan CI Umumi Heyet Başkanı Büyük Güreli, bu yıl fuardaki partnerlerle nitelikli eserleri ve isimleri bir araya getirdiklerini tabir ederek, “Geleceğin fuarlarının nasıl olması gerektiğine dair değme yıl bazı yenilikler deniyoruz. Bu sene üstelik gelişim ortaklarımızla çokça özel projeler çalışıldı. Etkisinin olacağını düşünüyorum.” dedi.

Güreli, Contemporary Istanbul’un 17. edisyonunun ve strateji eden sair etkinliklerin içeriğinin ticari fuar alanı dışında bile sergi ve sanatın mütenevvi alanlarını kapsamasına ehemmiyet verdiklerini söyleyerek, “Fuar, kar amacı gütmeyen projeleri bir arada sunarak yenilikleri ortaya koyarken, temas antlaşma asıl partnerimiz Akbank yanımızda. Çabucak İstanbul’bile değil, Türkiye genelinde tezelden gelişmekte olan gündeş laf girişimlerinin sonuç yıllarda Anadolu’nun birçok şehrinde de etkisi anında artıyor. Sanatın gelişmesi ve yayılması için kalburüstü çalışmalar yürütüyorlar.” diye konuştu.

Bu yılki bası için haddinden fazla ateşin olduğunu dile getiren Güreli, “Dünyada eşi bire bir olmayan Körfez, yaşanmışlığı ile gün, ekin-konuşma ve mimarisiyle gelişigüzel İstanbul’un merkezi olmaya aday. Contemporary Istanbul planlanan projeleri ile Haliç beden ve yaka boyunca kültür sanatı izleyiciyle buluşturmaya devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Akbank Ayraç ve İletişim Başkanı Beril Alakoç Orhonoğlu ise Akbank Müzakere’ın balaban benzeri gravite hissiyle yıllardır Türkiye’de kültür ve sanatın desteklenmesi amacıyla çalıştığına değinerek, “Akbank, 2006’dan bu yana dünyanın dört bir yanından artist ve galerileri İstanbullularla buluşturan Contemporary’nin bile destekçisi oldu. Ortaya koyduğumuz amaç doğrultusunda Contemporary Istanbul’un hem ancak içi hem dahi mikro dışında tanıtılması üzere sabık 17 yılda kesintisiz çalıştık. Bu sene 22 farklı ülkeden galerinin kayran alacağı fuarın Türkiye’de yükselen farklı çağcıl girişimlerine birlikte ocak sahipliği yapacak olması haddinden fazla müjdeli ve gurur donör.” diye niteleyerek konuştu.

Akbank Hanek fuara, Hasan Bülent Kahraman’ın küratörlüğünde, artist Clement Valla’nın “Başka Sesler Apayrı Odalar” isimli sergisi ile katılacak.

Koy’te vadi kayran Tersane İstanbul’bile gerçekleştirilecek fuar, 558 sanatçının 1476 eserini sanatseverlerle buluşturacak.

Toplam 22 ülkenin galerilerinin katılacağı fuarda, 193 Galeri, Hestia, Wadström Tönnheim, Marbella, Dedicace ve Mucciaccia Contemporary, ilk defa düz alacak.

Contemporary Istanbul tıpkı zamanda Türkiye’bile değişik çağcıl konuşma girişimleri Are Projects, İmalat-hane, Kvareli Foundation for Contemporary Eğin, Loading Ense Space, Noks Eğin Space, OMM, Viable ve Video-Ist’e ev sahipliği yapacak.

Fuarın 17. yaşının dikkati çekici bölümleri arasında ikinci edisyonu ile “The Yard” sergisi, CI Dialogues by CIF, ileri transformasyon temasıyla Contemporary Istanbul Vakfı -Sanatkâr mağara Residence Programı ve Jeff Koons’un BMW hisse senedi birliğindeki makine tasarımı bulunuyor.

The Yard statü ve enstalasyonlardan oluşan ayan kayran sergisinde ise bu sene Anke Eilergerhard, Ardan Özmenoğlu, Arkaç Turan, Bedri Baykam, Can Saika, Canan Tolon, Erdil Yaşaroğlu, Reşit Cavuşoğlu, Güvenç Hususi, Halil Altındere, Isaac Chong Wai, Ingravi Desa, Itamar Gov, Kemal Tufan, Luis Cera, Martian Tabakov, Osman Zinde, Renee Levi, Sergen Şehitoğlu, Stijn Ank, Ayşe Erkmen, Misyon Cinel ve Vuslat’ın 22 farklı eseri sergilenecek.

Fuara ücretsiz seferler

Anadolu ve Avrupa yakalarından Contemporary Istanbul marifetiyle ücretsiz gerçekleştirilecek iki esas öğün ile sanatseverler Gemilik Istanbul’u ziyaret edebilecek. Mülhak yerine tamam Deniz Taksi duraklarından sanatseverler, 17-22 Eylül tarihleri arasında Tersane Istanbul’a ulaşabilecek.

Contemporary Istanbul Vakfı yoluyla tevhit edilecek CI Dialogues programı ise bu sene Contemporary Istanbul’un 2015-2016 yıllarında tekellüm direktörü olarak görev eden Marc Olivier Wahler ile birlikte kurgulandı.

Konuşma programında “Bugünün ve Yarının Kurumsal ve Ticari Müzakere Alanları” mevzulu galeri ve müze yöneticileri ile gerçekleşecek iki ayrı açık oturum vadi alacak.

Contemporary Istanbul Vakfı Artist in Residence ünlü sanatçı konuk programında bile ayrımsız araya mevrut ayrımlı prensiplerden 5 sanatçı seçtiği hurda ve atılan malzemeleri tekellüm eserine dönüştürüyor. Tosyalı Holding hisse senedi birliğinde gerçekleşen Sanatkâr mağara Residence programına katılan Chiara de Rocchi, Emrullah Örünklü, Koray Tokdemir, Nermin Ülker ve Songül Girgin İstanbul Maslak’ta programa özel kurulan stüdyoda encam transformasyon temasıyla mayıs ayında hurdalarla çalışmaya başladı.

Her sanatçının pratiğinden öne çıkan eserlerden oluşan seçki, 17-22 Eylül tarihleri ortada Contemporary Istanbul’birlikte sergilenecek.

Borusan Otomotiv’in Türkiye distribütörü olduğu BMW’nin partnerliğinde Contemporary Istanbul bu yıl dünyaca adlı ABD’li yontucu ve ressam Jeff Koons’un tasarımı “BMW M850″ye ev sahipliği yapıyor.

Qua Granite, fuarda bu yıl İstanbul Beceri Üniversitesi (İTÜ) öğrencilerine hususi Gemilik Istanbul’da gündeş sanat turu gerçekleştirecek.

Tersane Istanbul’un tarihi mimarisi ve gündeş hanek ile buluşacak öğrenciler, murahhas galeriler ve sanatçılarla muarefe imkanı bulacak.

Share: