Cumhur Reisi Erdoğan Kütahya’da

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Tarım cesaret kooperatifleriyle vatandaşımıza ürünleri daha haleldar satmaya başladık. Buna artarak bitmeme edeceğiz. Market sayısını şipşak 2-3 bine çıkaracağız” dedi.

Kütahya’daki miting ve toplu açım törenine mütekellim Erdoğan, “Yılbaşından bilahare aldığımız tedbirlerin, uyguladığımız politikaların vatandaşlarımızın günce hayatlarındaki müspet yansımalarını daha bereketli göreceğiz. İçinde bulunduğumuz asrı, Türkiye yüzyılı haline getirmekte kararlıyız” diye niteleyerek konuştu.

Erdoğan, “Melik Alparslan Bizans’ın alımlı hükümdarı Diyojen’in adetçe üstün ordusunu yenerek Anadolu’nun kapılarını milletimize Malazgirt’te açmıştır. Milli Uğraş ile asırlardır tükenmeyen benzeri garaz ve hırsla bizi bu topraklardan alaşağı etmek isteyenlere Anadolu’nun ebedi vatanımız olduğunu bire bir yol elan car ettik. Selçuki ve Osmanlı’nın mirasını devralan Cumhuriyetimizin kuruluşuna giden yolda arak ve kanla döşenmiştir. Bir Numara Acun Savaşı’nda ciharıyek yanda yedi düvele karşı savaşçı, it canlı haddinden fazla yerde fütuhat kazanan Osmanlı, İstanbul’un işgali ve Sevr dayatmasıyla adeta harap bırakılmıştı. Yurt topraklarını ciharıyek yandan işgale başlayan düşman, Adana, Antep, Maraş direnişleriyle pabucun pahalı olduğunu görünce, sinsi amaçlarının taşeronluğunu Yunan’a bırakmıştır. İstiklal mücadelesini Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde Anadolu’ya taşıyan milletimiz varını yoğunu ortaya koyarak hazırladığı ordusuyla, Kocatepe ve Dumlupınar’bile kullanılmamış tıpkısı destanın girizgahını yapmıştır. Samsun ile başlayıp Ankara’de TBMM’nin açılışıyla dünyaya yöntemince ilan edilen bu sürecin gelişigüzel aşaması küllerinden baştan doğan bire bir milletin uyanışının sembolüdür. Oldukça zor ve mütekait tıpkı sürecin ardından ordumuz gene tıpkı Cuma günü 25 Ağustos’ta sonuncu zafer amacıyla sonuç hazırlıklarını tamamlamıştır. O gece ezanlar okundu, salavat kılındı, dualar edildi, serencam ısıdam yemekler yendi ve ertesi sabah dönme ağrırken ofans emri verildi. Kocatepe’den başlayıp Dumlupınar’a oradan İzmir’e kadar süren Balaban Hücum, epeydir savunmada olan Türk ordusunun uzunca bire bir aradan sonra yaptığı evvel atak harekatıydı. Düşmanın ihtimal makinelisi, cümlesi, kamyonu, arabası, uçağı bizden çoktu ama bizim askerimizin iman meşgul yüreği bu eksiklerin hepsini ziyadesiyle telafi ediyordu. Filhakika Yunan ordusu çekilirken 200 bin şahsiyet kuvvetinin yüzde 65’ini Afyon-Kütahya hattında kayıplar kendisine bırakmıştır. Bu kavim o inançlı yürekleriyle, imansızları İzmir’den denize döktü. Dun üst ayrımsız sayıya eş Türk ordusunun bu savaştaki kaybı ise takkadak yüzde 6,5 civarındadır. Büyük Tarruz ve akabindeki çatışmalar acun askeri tarihine en başarılı topyekün çekişme yerine geçmiştir. Türk’ün ahiret yolculuğu fermanı olarak tedavüle sokulan Sevr’i milletimiz aha bu topraklarda kanıyla canıyla yırtarak müstevilerin suratına çarpmıştır. Türk’ün hava edilemeyeceğini, Türk’e yakasız mintan biçilemeyeceğini 26 Ağustos’ta Afyon’de başlayıp, 9 Eylül’birlikte İzmir’de sona ermiş bu kıyamla kamu dünyaya ilan ettik.

Kocatepe’den başlayıp Dumlupınar’a uzayan nazik atak sonrası bu budun, o insaflı yürekleriyle imansızları İzmir’den denize döktü. Mücadelenin vakit kaybetmeden silahla, parayla değil, imanla, kararlıkla azimle kazanıldığını herkes gördü” şeklinde konuştu.

Erdoğan, “Hükümete geldiğimizde 2 asırdır alt yapısı ihmal edilmiş, siyasal ve askeri gücü daima törpülü aynı Türkiye devraldık. Biz hedeflere akıllıcasına yürüyüşümüze asla mesafe vermedik. Terörle savaşım Türkiye’nin sorunlarında önce sıradaydı. Hep terör inlerini bunların kafalarına geçirdik. daha çok dahi geçirmeye devam edeceğiz. Attığımız seçkin adımda haricen ve içeriden engellemelerle karşılaştık. Hamd olsun hepsinin üstesinden geldik. Milletimize kazandırdığımız eserlerin yanı sıra, küresel gelişmelerde dahi Türkiye’yi dünyanın sunma mühim ülkelerinin arasına getirdik. Türkiye, yıllar önce tercihini istihdam ve üretimden yana yaparak kazançlı modelini değiştirdiği amacıyla toptan fırtınadan yeryüzü beş altı kayıpla çıkacaktır. Ekincilik güven kooperatifleriyle vatandaşımıza ürünleri henüz çarkıt satmaya başladık. Buna artarak devam edeceğiz. Market sayısını derhâl 2000-3000’e çıkaracağız” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, “Yılbaşından sonra aldığımız tedbirlerin, uyguladığımız politikaların vatandaşlarımızın günce hayatlarındaki müspet yansımalarını elan bol göreceğiz. İçinde bulunduğumuz asrı, Türkiye yüzyılı haline getirmekte kararlıyız. O dönemde İslam dünyasının dört bir yanından kendileri bile bin tıpkısı yetersizlik ve acımasızlık altında hayat dolu dostlarımızdan da ülkemize müzaheret yağmıştır. Balaban Tarruz öncesinde dahi bir bugün olduğu üzere ülkenin askeri gücünden finansal kaynaklarına umum imkanlarını sorgulayarak bu işin olmayacağını söyleyenler vardı. Amma sonuçta mücadelenin elden silahla hoppadak parayla değil temel imanla, kararlılıkla, azimle, inançla kazanıldığını tümce gördü. İki asırdır altyapısı ihmal edilmiş, demokrasisi hastalıklı, ekonomisi bodur bırakılmış siyasi ve askeri gücü daim törpülenmiş bire bir Türkiye devraldık. Müstacelen kolları sıvadık. Türkiye’nin yüzyıllık enfrastrüktür eksiklerini 20 yılda tamamlayacak benzeri kalkınma hamlesi başlattık eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, ulaştırmadan enerjiye değme alanda ülkemizi cumhuriyetin hedefi olan muhasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkardık. Kalkınma hamlemizin önemi ve gücü, salgın dönemiyle onu izleme eden düzenlilik ve tutum krizi sırasında çokça henüz bol anlaşılmıştır. Kamu dünyanın dengeleri altüst olurken biz hedeflerimize makul yürüyüşümüze katiyen vuzuh vermedik. Bir şekilde demokraside de herhangi bir kesimden vatandaşımızın adalet ve hürriyet alanlarını uzun uzadıya içtimai gerilimlere ve yıldırı örgütlerinin medar bulmasına okazyon veren birlik çarpıklıkları ortadan kaldırdık” dedi.

Erdoğan, yapımı tamamlanan ve 5,5 milyar TL’ye servet olan 344 projenin açılışını gerçekleştirdi. – KÜTAHYA

Share: