Cumhur Reisi Erdoğan, Türkiye-Sırbistan İş Forumu’nda konuştu: (2)

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bu sene Sırbistan’dan ülkemizi ülfet edecek turist sayısının rekor kırarak ilk defa 300 binin konusunda çıkmasını bekliyoruz. Ülkemizden dahi Sırbistan’a inşallah bu yıl 150 binden çok turist gezi etmiş olacak.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan, Balkan turu kapsamında ziyaret ettiği Belgrad’üstelik katıldığı Türkiye-Sırbistan İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, üstencilik projelerinin birlikte Türkiye ile Sırbistan ortada afiyet, erke, dijitalleşme, bilgi ve bildirişim teknolojileri alanlarında dahi oylumlu bire bir potansiyelin olduğunu gördüklerini söyledi.

Erdoğan, lüzum imzaladıkları anlaşmalar gerekse İş Forumu ile tüm bu alanlardaki hareket birliklerini daha birlikte güçlendirmeyi hedeflediklerini aktardı.

Salgın sürecinde eksiksiz dünyada büyük darbe düzlük turizm sektörünün yeniden canlanmasının hem ekonomilerine hem üstelik halklar arasındaki bağlara kebir katkı sağladığını belirten Erdoğan, düğme gezici sayılarının balaban benzeri ivmeyle arttığını dile getirdi.

Erdoğan, “Bu yıl Sırbistan’dan ülkemizi musahabe edecek seyyah sayısının rekor kırarak ilk defa 300 binin konusunda çıkmasını bekliyoruz. Ülkemizden üstelik Sırbistan’a inşallah bu sene 150 binden fazla gezgin gezi etmiş olacak.” dedi.

“Kimlikle seyahat anlaşması, paçarız seyahatleri daha bile artıracaktır”

Bu rekorların kırılmasında Türkiye ile Sırbistan arasındaki doğrudan uçak seferlerinin ve güzergahların çeşitlenmesinin balaban payı olduğundan bahseden Erdoğan, şöyle devam etti:

“Sembol taşıyıcımız Türk Hava Yollarının iştiraki Anadolu Tepkili Uçak, geçtiğimiz açıklık ayında ilk kez Ankara-Belgrad ortada direkt seferlere başladı. Demin yeni bire bir aşama henüz atıyoruz. Nedir bu kullanılmamış girişim? Çıktı kimlikle Sırbistan’dan Türkiye’ye rahatlıkla seyahat edilebilecek. Türkiye’den de Sırbistan’a kimlikle gezi edilebilecek. Adeta kişi ülkenizde bire bir şehirden tıpkısı şehre harcama kadar yeni benzeri süreci başlatmış oluyoruz. Sırbistan Hava Yolu Şirketi Air Serbia birlikte bu sene Niş ve Kraljevo’dan İstanbul, Antalya ve Alanya’ya uçuşlarını başlattı. Bugün imzaladığımız kimlikle seyahat anlaşması, bittabi aykırı seyahatleri henüz üstelik artıracaktır. Ayrıca, Bursa ile Yenipazar, Alanya ile Novi Sad, Balıkesir ile Niş ortada cömert site ilişkisi kurulması için geçmiş adımları attık. Beşeri bağlarımızı kuvvetlendiren bu müspet gelişmelerin devamını arzu ediyoruz.”

“Somut sonuçlar elde etmeye odaklanmış vaziyetteyiz”

Reisicumhur Erdoğan, zaman mevkidaşı Aleksandar Vucic ile ikili ve heyetler arası görüşmeleri mübarek şekilde tamamladıklarını aktararak, “Kimlikle yolculuk, yatırımların çapraz teşviki ve korunması, orman yangınları ile uğraş, gelecek teknolojiler, elektronik celal, medya ve iletişim alanlarında 7 anlaşmayı zaman imzaladık. Ziyaretim vesilesiyle Türkiye ile Sırbistan arasındaki münasebetlerin ilerletilmesi yönünde düğme haddinden fazla dinç bire bir ferman olduğunu görme ettim. Tabii biz geldiğimiz bu seviyeyi asla tam görmüyoruz. Alay Malay çabalarımızla hisse senedi birliğimizi henüz dahi uzun uzadıya somut sonuçlar elde etmeye odaklanmış vaziyetteyiz.” değerlendirmesini yaptı.

Kendilerine eşlik eden Türkiye ve Sırbistan hisse senedi dünyasının temsilcilerine muhteşem bire bir hatırlatmada bulunmak istediğini vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sırbistan’la yakaladığımız en son seviyedeki konsept birliği hep amacıyla nadir ayrımsız punt yapılanma ediyor. Ortak geçmişlerimizin ve beraberinde değerlerimizin kısık kattığı iktisadi ve ticari hareket birliğimizi henüz de takviye etmek hepimizin elindedir. Kızıl dostum Cumhur Reisi Sayın Vucic’le birlikte biz üzerimize düşeni yapmaya seçkin ahit hazırız. Sırbistan’dan ülkemize yatırım yapacak müteşebbislere da kapımız sonuna kadar açıktır. Türk firmalarının Sırbistan’birlikte bulduğu gönülden ve emniyetli ortamı, Sırp yatırımcıların bile Türkiye’de bulabileceğinden kimsenin şüphesi olmasın.”

Tıpkı araya gelmelerini sağlayıcı Sırbistan Tecim ve Sanayi Odası ile Dış Ekonomik İlişkiler Kuruluna (DEİK) çalışmaları üzere teşekkürname fail Erdoğan, İş Forumu’nun ülkeler için bakir fırsatlara ve yatırımların kopça namına artırılmasına yardım sağlamasını talep etti.

Programda, DEİK Başkanı Nail Olpak üstelik enformasyon yaptı.

(Bitti)

Share: