Cumhur Reisi Erdoğan’ın restinin peşi sıra Miçotakis kavrayışsız adım attı: Arbede olacağını sanmıyorum, görüşmeye rastgele ant hazırım

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis bugün açılışı yapılan 86. Selanik Arsıulusal Fuarı (TIF) kapsamında düzenlediği basın toplantısında iç ve aut politikadan, ekonomiye ve savunma alanına büyüklüğünde birçok konuda açıklama yaptı.

“GELIŞIGÜZEL ANT GÖRÜŞMEYE AÇIĞIM”

Miçotakis, akıbet dönemde Yunan jetlerinin Türk jetlerini taciz etmesiyle gerilen iki devlet ilişkilerine birlikte değindi. Cumhur Reisi Erdoğan’ın ” İzmir’i unutmayın. Ayrımsız gece ansızın gelebiliriz” sözleri sonrasında gözlerin çevrildiği Miçotakis ferasetsiz kadem atarak, “Ben bildirişim yollarını kapatmadım. Sayın Erdoğan ile değme zaman görüşmeye açığım. Yine görüşeceğimizi düşünüyorum. Türkiye ile gerilimi isteyecek serencam kişi benim” dedi.

“ÇATIŞMA OLACAĞINI SANMIYORUM”

Miçotakis açıklamalarının devamında ise “Türkiye’nin Yunan egemenliğine saldırmasını, Yunanistan ve Türkiye arasında tıpkısı arbede olacağını düşünmüyorum, Türkiye katalizör olacak bir cevap alacaktır” ifadelerini kullandı.

“SİLAHLI KUVVETLERİ DONATMAYA BITMEME EDECEĞİZ”

Sözcü’nün haberine bakarak Miçotakis matbuat mensuplarının ayrımsız sorusu üstüne “Palikarya adaları Türkiye amacıyla tıpkısı yıldırma değil. Tersi doğrudur. Türkiye adaları zılgıt ediyor. Silahlı kuvvetleri donatmaya bitmeme edeceğiz ve Türkiye ile bildirişim kanalların bulutsuz tutmaya çalışacağız.Ancak Türkiye, provokasyonun Avrupa ile daha mümasil alışveriş kurma arzusuyla tutarlı olması halinde, Sayın Erdoğan’ın Yunan argümanıyla yüz yüze kalacağını ve karşılık vereceğini düşünmeli” şeklinde konuştu.Share: