Cumhur Reisi Erdoğan’ın “Tıpkısı akşam akılsız gelebiliriz” restine Kılıçdaroğlu’ndan bomba yorum: Yüreğin varsa git

Cumhuriyet Altını Ahali Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sakarya’da partisinin kol toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulunuyor.

“ASUDE OLA UMUTSUZLUĞA KAPILMAYIN”

Kılıçdaroğlu, Yunanistan’ın Ege’deki Türk jetlerine cebin tacizleri sonrasında Cumhur Reisi Erdoğan’ın “Ayrımsız gece akılsız gelebiliriz. İzmir’i unutmayın” sözlerine bile değindi. CHP lideri, “Bütün beraber motorları maviliklere süreceğiz. Bu ülkeye, barışı, huzuru, kardeşliği getireceğiz. Kimesne kimsenin inancıyla, kimliğiyle, yaşam tarzıyla uğraş etmeyecek. İnsanı âdem olarak göreceğiz ve başımızın tacı yapacağız. Sandığa gidin, zinhar ola umutsuzluğa kapılmayın. Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk bu ülkeyi sizlere hayat etti.” dedi.

“50 SEFER SÖYLEDİK PATIRTILI ÇIKMADI”

Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: “Bizim milliyetçiliğimiz sorgulanamaz. Mustafa Kemal’in Ecevit’in yolundan ilerliyoruz. Bizim milliyetçiliğimizi soracak olan olursa Akdeniz’in sularında göreceksiniz. Gideceksiniz Kıbrıs’a Beşpençe Dağları’nda göreceksiniz. Başbakan geldi ordumuz şu an Kıbrıs’tadır dedi. O adalar nehiy edildiğinde 50 kez söyledik, curcunali çıkmadı. Gündemde ekonomi var, o “aynı akşam anlayışsız gelirim” diyor.Yüreğin varsa gidersin kardeşim.”

Kılıçdaroğlu’nun açıklamasının satır başları şöyle oldu:

“Sakarya Saha Savaşı’nın Milli Kurtuluş Tarihi açısından önemi bunun kilit aynı cidal olmasıydı. Mutlak başarmamız gereken bire bir savaştı ve başarıldı. O nedenle bu topraklarda cıvıl cıvıl şehitlerimiz, gazilerimize çok öz borçluyuz. Onlar bize fena hâlde ayrımsız mutluluk bıraktılar. Sağlık içre yaşayalım, birisinin gölgesi üzerimize düşmesin diyerek. Şayet aynı gölge düşecekse o gölge aldatma bayrağımızın gölgesi olmalıydı bunun mücadelesini verdiler.

“FİTİL FİTİL BURUNLARINDAN GETİRECEĞİZ”

Gayrimeskûn fişek fabrikasında kıygın olan ailelerin yanına gittim. Fabrikada müteharrik 7 güç hayatını kaybetti, 128 can yaralandı. Aileleri ziyaret ettim. Onlar doğruluk istiyorlar. Bu kardeşiniz ve CHP kim hak istiyorsa onun yanında oldu. Bu kardeşiniz nerede ayrımsız butlan varsa haksızlığın karşısında mıhlı duracaktır. Ailelere söyledim: Sonuna büyüklüğünde yanınızdayız. Bilgisiz fişek fabrikasında denetimi yapmayanların, sorumluları yargıdan kaçıranların iktidara geldiğimizde burnundan fitil fitil getireceğiz.

“FINDIĞI TEKELLERDEN KURTARACAĞIZ”

Ayvayı satacak vadi namevcut şuanda. Azamet ehil çıkmıyor. Allah kader fehamet kuvvet olduğumuzda fellah şurası görecek, ürettiğiniz gelişigüzel karşı terinin karşılığını alacaksınız. Altılı Ganyan masanın taahhüdüdür bu. Fındık üretiminde üçüncü. Ferraro diye niteleyerek bire bir İtalyan şirketi geldi fındık bahçeleri satın alıyor fındık taban fiyatını belirliyor. Yani tekel konumunda. Tekelleri incitmek bu kardeşinizin görevidir. Tek inhisar çiftçinin, fındık üreticisinin karşı terini sömürmeyecektir. Yasakçı. Sömürtmem. Kazanacaksa bizim ekinci kazanır. Fındık sanayinin bütün cirosu acun genelinde 120 bilyon dolar civarında. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin buradan aldığı servet 2.5 milyar dolar. Dahi fındıkta acun birincisiyiz. Gayr kazanacak, ağzına tıpkısı pus bal çalacak. Fındığı tekellerden kurtaracağız. FİSKOBİRLİK’i yeniden ayağa kaldıracağız. FİSKOBirlik’i baştan ayağa kaldıracağız, fındık üreticisinin kara bölüm dostu olacak.

Asla çiftçinin zarar edeceği tıpkısı modele izin vermeyeceğiz. Ziraat Odaları, Tarım birlikleri dernekler, esnaf kefillik, atarım cesaret kooperatifi ki olursa, istediğini üret, formülümüz gayet ayan ve net; maliyet artı makul fayda eşittir aya kıymet olacak. Bilcümle çiftçi kardeşlerim bu formülü ezberlemesini isterim. Hiçbir dikici ektiği yapıt nedeniyle asla ama asla bu topraklarda beis etmeyecek. Çiftçilerin ve esnafın aldıkları kredilerin faizlerini ilk benzeri hafta içre sileceğiz. Onlar kalkıp çetelerin faizlerini siliyorlar.”Share: