Cumhur Reisi kararları Resmi Gazete’de

Ankara, Antalya ve Yalova’bile ara sıra turizm bölgesi ve merkezlerine ilgili sınırların baştan belirlenmesi ile 4 ilde bazen taşınmazların tez kamulaştırılmasına ilgili Reisicumhur kararları Resmi Gazete’birlikte yayımlandı.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan kararlara göre, Ankara Kızılcahamam Turizm Bölgesi, Antalya Alanya İncekum Turizm Merkezi ve Yalova Armutlu Termal Turizm Merkezi’nin sınırları yeniden belirlendi.

Söz konusu değişmeyen 2634 sınırlanmış Turizmi Heveslendirme Kanunu’nun 3’üncü maddesi layıkıyla verildi. Kararda, tamlanan turizm bölgesi ve merkezlerine ilişkin bakir sınırların gösterildiği krokiler dahi kayran aldı.

4 ilde çabuk kamulaştırma kararı

Bitlis’in Çakal Armudu ilçesine vabeste Tunus Mahallesi sınırları içerisinde bulunan ara sıra taşınmazlar Toplu Basamak İdaresi (TOKİ) Başkanlığınca başlatılan basamak projesi kapsamında gerekseme mahsus yapılaşmanın ivedilikle sağlanması üzere TOKİ eliyle acele kamulaştırılacak.

Sakarya’nın Glokom ilçesine vabeste Yukarı İncilli Mahallesi’nde mevcut tıpkı gayrimenkul restore edildikten sonraları “hars evi” namına toplumsal, kültürel ve tıpkısı muhtevalı faaliyetlerde kullanılmak üzere Karasu Şehremaneti Başkanlığı tarafından, Kocaeli’nin Dilovası ilçesi Tavşancıl Mahallesi’ndeki gâh taşınmazların de bölgedeki tescilli yapıların ve çevresinin ihya edilmesi üzere Dilovası Şehremaneti Başkanlığınca çabuk kamulaştırılması yapılacak.

Muğla’nın Bodrum ilçesi Mazıköy Mahallesi’ndeki belirlenen parsel üzerindeki taşınmazın bire bir kısmı ise Anastasiapolis Antik Kenti 1. Basamak Arkeolojik Sit Alanı’ndaki çatı kalıntılarının ortaya çıkarılması amacıyla Hars ve Turizm Bakanlığınca çabuk kamulaştırılması gerçekleştirilecek.

Bu arada Van’ın Edremit ilçesi Eski Cami ve Yeni Cami mahalleleri sınırları içerisinde meydan düz gâh alanlar Kentsel Dönüşüm ve Aksiyon Proje Alanı zar edildi.

Karar doğrultusunda kentsel transformasyon ve hisse senedi projesi içre saha alan ve harca ana derece üzerinden belediyelere devredilen Hazineye ait taşınmazlar, kentsel inkılap ve iş amacına müteveccih mamure planı ve uygulaması yapılmadan satılamayacak.

Kütahya’birlikte “Iyesiz Hayvanları Koruma Birliği” kuruldu

Resmi Gazete’bile yayımlanan bire bir apayrı Cumhur Reisi kararı ile Kütahya’dahi “Iyesiz Hayvanları Himaye Birliği” kurulmasına müsaade verildi.

Söz konusu müsaade 5355 az Mahalli İdare Birlikleri Kanunu’nun 4’üncü maddesi göre verildi.

Share: