Cumhurbaşkanı Erdoğan, 30 Ağustos Galibiyet Bayramı zımnında Kerem Mezarlığı’nı görüşme etti

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “Dahili ve harici bedhahların on paralık biri Türkiye’nin yükselişine, güçlenmesine ve küresel sistemde hak ettiği yeri almasına mani olamayacaktır” dedi.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan beraberinde, Cumhur Reisi Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye Nazik Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akaret, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kişmiri Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ve Gelgel Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan ile 30 Ağustos Galibiyet Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetler Günü dolayısıyla Ihtişam Mezarlığı’nı müzakere etti. Merasim kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan Ululuk Mezarlığı’nda Milli Mücadele’de fariza almış komutanların isimlerinin kayıtlı olduğu Abidevi Duvar’a, üzerinde “Türk Bayrağı” kayran düzlük karanfillerden oluşan çelenk bıraktı. Sonrasında Kerem Mezarlığı Hatıra Defterini imzalayan Reisicumhur Erdoğan, şunları kaydetti:

“İstiklal Harbimizin Başkomutanı, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ermiş cebe arkadaşları, Milli Mücademizin kahramanları, ülkemize hizmetleri ile gönüllerde düzlük edinmiş kızıl kerem yöneticileri; bugün milletimiz ile alay malay Büyük Saldırı’un ve 30 Ağustos Utku Bayramı’nın 100’üncü yıldönümünün coşkusunu yaşıyoruz. Bu tarihi günde bizlere emanetiniz olan nadir ocak efradınız ile alay malay manevi huzurunuzda bulunmaktan iri mutluluk duyuyorum. Ülkemizin bütünlüğü, milletimizin birliği, devletimizin bekası uğrunda gözlerini kırpmadan canlarını feda eden şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimizi korku ile namahrem ediyorum. Sizlerin yazdığı destanın rehberliğinde bu toprakları ebedi vatanımız adına himaye ika mücadelemizi kesintisiz sürdürüyoruz. Gelişigüzel karışında ayrımsız yiğidin yattığı bu evire çevire ülkeyi, bağlantı, muadele, muadele ve dayanışma zarfında 2023’e ulaştırmakta, 2053 vizyonumuzu hayata geçirmekte kararlıyız. Dahili ve harici bedhahların hiç biri Türkiye’nin yükselişine, güçlenmesine ve global sistemde türe ettiği yeri almasına mani olamayacaktır. Ruhunuz keyifli mekanınız cennet olsun.”

Öte yandan, bu sene ilk kez, Büyük Saldırı’a katılan komutanların aile efratları da törende kayran aldı. Büyük Taarruz ve 30 Ağustos Galibiyet Bayramı’nın 100’üncü yıldönümü programları dolaşma boyu devam edecek. – ANKARA

Share: