Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bronz Soyer’in Osmanlı’ya yönelik ifadelerine zehir keman sözler: Tarihinizi unutturmaya müteharrik köksüzlere kulak asmayın

İzmir Büyükşehir Şehremini Tunç Soyer, İzmir’in kurtuluşunun 100’üncü sene dönümünde yaptığı konuşmada Osmanlı Devleti’ne müteveccih ifadeler kullanmıştı.

“MİLLETİ ATEŞE ATTILAR”

Soyer’in sarf ettiği “100 sene önceydi. Bu toprakları yönetenler, uyku, delalet hassaten hıyanet içindeydi. Gençleri, kadınları, çocukları, geleceği hiç düşünmediler. Hoppadak ve yalnız saraylarındaki saltanatı destek olmak amacıyla bütün bire bir milleti ateşe attılar. İnsanlık onurumuzu, bağımsızlık tutkumuzu ayaklar altına aldılar, tasdik oldular. Ayrımsız sabah yayılmacı ülkelerin askerleri, iz çizmeleri ve kirli emelleriyle körfezin sularını ve güzelim şehrimizi nehiy etti. Gine o sabahleyin cümle da bu bulunduğumuz noktada, kordon boyundan göğü yırtan ayrımsız ses yükseldi” sözleri balaban reaksiyon çekti.

“KÖKSÜZLERE KULAK ASMAYIN”

Zaman Sancaktepe Arif Nihat Asya Küçük Asya Lisesi’nde 2022-2023 Terbiye Tedrisat Yılı Açım Programına katılan Reisicumhur Erdoğan bile beşer vermeden Soyer’i eleştirdi. Erdoğan konuşmasında, “Size binlerce almanak tarihinizi unutturmaya çalışan köksüzlere kulak asmayın. Büyük tarihinizle hava duyun, zaferlerinizle, kültürünüzle, değerlerinizle kıvanma edin” sözlerine saha verdi.Share: