Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cemevleri Anne Atma ve Toplu Açılış Töreni’nde konuştu: (2)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Alevi Bektaşi vatandaşların ve onların etrafında tıpkı araya geldiği mekanların umum meselelerinin ihtişam gözetiminde takibini ve yürütmesini yapacak kurumsal ayrımsız bina kuracaklarını belirterek, “Hars ve Turizm Bakanlığımız özlük bünyesinde kuracağımız Alevi Bektaşi Ekin ve Cemevi Başkanlığı, muhtarlıklara, derneklere, belediyelere, federasyonlara vabeste cemevlerinin tamamının yönetimini yürütecektir.” dedi.

Erdoğan, Şahkulu Hükümdar Dergahı’nda planlı Cemevleri Temel Atma ve Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, Malazgirt Zaferi’nden beri bin yıldır ebedi sınırlı yerine seçtikleri Anadolu’yu fikren ve fiziken tahkim etmek, türe büsbütün bir nizama sarmak için savaş verdiklerini anlattı.

Haçlılardan Moğollara büyüklüğünde vatanı tahribe müteveccih değme saldırıyı akide ve kararlılıkla kaldırılmış ederken kişi medeniyetlerinin inşasını üstelik bire bir şekilde sürdürdüklerini kaydeden Erdoğan, ebedi vatanlarının temas köşesini medreselerle köprülerle çarşılarla ilmik ilmek dokuduklarını dile getirdi.

Selçuklu’dan Osmanlı’ya, oradan Cumhuriyet’e mevrut benzeri süreklilik süresince istiklali koruduklarını, istikballerine erbap çıktıklarını tamlayan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bu atılımın gerisinde ülkemize geçtiğimiz 20 yılda kazandırdığımız, yüzyıllık eksiklerimizi giderdiğimiz, sorunlarımızı çözdüğümüz kitap ve hizmetlerimiz vardır. Demokrasi ve kalkınma hamlemizin özünde, milletimizin hayallerini hayata geçirirken tamam alanlardaki sorunları bile hal iradesi yatmaktadır. Eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, ulaşımdan enerjiye, sanayiden tarıma kazandırdığımız beherglas yatırımla ülkemizi adım adım 2023 Türkiye’sine hazırladık. Zaman dahi Cumhuriyet’imizin ikinci asrını Türkiye yüzyılı haline getirecek yıpranmamış bir atılımın hazırlığı içindeyiz. Ülkemizi Türkiye yüzyılına hazırlarken milletimizin bilcümle kesimleriyle birliğini, beraberliğini, kardeşliğini güçlendirecek adımlara hususi ehemmiyet veriyoruz.”

Salgın ve savaşın tetiklediği toptan krizlerin devlet üzerindeki menfi etkilerini göğüslerken, soylu erki sıkıntıların defa açtığı kayıpları bile hızla telafi ettiklerine bel eden Erdoğan, vakit kaybetmeden bunlarla kalmadıklarını, bugüne büyüklüğünde çözümünü umu ettikleri seviyede sağlayamadıkları temas meselenin dahi çözümü amacıyla yavaş hız gösterdiklerini vurguladı.

“1585 cemevi musahabe edilerek muhataplar biricik biricik dinlendi”

Cumhur Reisi Erdoğan, bu çerçevede ülkedeki Alevi Bektaşi toplumunun beklentilerini tespite ve çözüm yolları bulmaya müteveccih kapsamlı aynı tedbir yaptıklarını belirterek “Ekin ve İçişleri Bakanlığımızın koordinasyonunda ölçülü milli bağlantı ve muadele çalışması kapsamında 1585 cemevi ziyaret edilerek muhataplar biricik yegâne dinlendi. Valiliklerimiz eliyle çözülebilecek çatı, tebeddülat, ısıtma kabilinden mesail için tezelden sıcağı sıcağına talimatlar verildi, adımlar atıldı.” dedi.

Ayrıca, daha esaslı çözümler için ayrıntılı icraat yürütüldüğünü, bunların müjdesini ısınmak istediğini anlatım eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Alevi Bektaşi vatandaşlarımızın ve onların etrafında ayrımsız araya geldiği mekanların bütün meselelerinin çap gözetiminde takibini ve yürütmesini yapacak kurumsal aynı çatı kuruyoruz. Firez ve Turizm Bakanlığımız özlük bünyesinde kuracağımız Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı, muhtarlıklara, derneklere, belediyelere, federasyonlara sınırlanmış cemevlerinin tamamının yönetimini yürütecektir. Cemevi hizmetlerinden yetişek faaliyetlerine kadar cemi çalışmalar, bu kurumsal çatı altında kamu güvencesi desteği ve denetimiyle yürütülecektir. Böylecene cemevlerinin aydınlatma, içmece ve istimal suyu, yapım, onarım, hizmet giderlerinin karşılanması ve imar planlarındaki yeriyle ilgili parçalanmamış sorunlar dağılmış olacaktır. Tıpkısı şekilde cemevlerinde erkan hizmetlerini yürütmekten mesul Alevi Bektaşi inanç önderlerinden arzu edenlere da bu kurumsal çatı bünyesinde ekip verilebilecektir. Ülkemizin demokratikleşme reformlarının sunma önemlilerinden biri olduğuna inandığım bu adımların ülkemize, milletimize, Alevi Bektaşi kardeşlerimize doğru olmasını diliyorum.

Türkiye’deki 85 milyon insanının her bir ferdinin devletin kaliteli vatandaşı olduğunun altını çizen Erdoğan, “Beherglas insanımızın inanç ve ibadetten terbiye ve himmet hakkına kadar tüm anne hak ve özgürlüklerden yararlanabileceği tıpkı Türkiye kurmak için layenkati çalıştık, çalışıyoruz. Sonuç dönemde baştan gündeme mevrut kimi tartışmaları de anne adalet ve özgürlüklerle ait reformlarımızı henüz ileriye götürmenin vesilesi adına görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, paylaşılan müjdeler ile açılışını yaptıklarını ve temelini attıkları cemevlerinin Alevi Bektaşi vatandaşlara oflaz olmasını diledi.

4 cemevi açıldı, 7 cemevinin temeli atıldı

Reisicumhur Erdoğan, konuşmasının ardından cemevi açılışı için Ankara, Elazığ, Erzurum, Erzincan ile temel atma töreni amacıyla Kütahya, Burdur, Denizli, Bilecik, Kayseri, Vazıh ve Kırklareli’ne hareketli bağlantı gerçekleştirdi.

İlk namına, Erzurum-Erenler Alevi Bektaşi Kültür ve Tesanüt Derneği’ne hareketli bağlantıyla seslenen Erdoğan, eserin videosunu izledikten sonra Erzurum Valisi Okay Memiş’e açılışın yapılması talimatını verdi. Memiş’in “Zatıdevletlerinizin talimatları ve İçişleri Bakanlığımızın katkılarıyla ilimizde kestirmece 27 sayı köydeki cemevlerimizin birlikte buyurduğunuz kadar hemencecik çarçabuk hep eksiklerini tamamladık.” demesi üstüne, Erdoğan körpe olmasını dilek etti. Daha sonraları kurdele kesilerek cemevinin açılışı yapıldı.

Erdoğan, daha sonraları, Erzincan Alevi Kültür Dernekleri Kemah Şubesi’hangi bağlandı. Yapılan cemevinin videosunu izlerken, çevre ve peyzaj düzenlemelerinin muallel olduğunu, bunların giderilmesi gerektiğini belirten Erdoğan, “Devam edecek değil mi? Yeşillerin olması daha eksantrik tamam.” dedi.

Erzincan Valisi Mehmet Makas’ın “İl merkezimizde ve 8 ilçemizde tespit edilen cümle eksiklikler giderilmiştir, nesir ve ihyası yapılmıştır. Canlarımız hesabına şükranlarımızı en ediyoruz Sayın Cumhurbaşkanım.” ifadesi konusunda Erdoğan “Esen olun.” dedi. Cemevi, kurdele kesilerek açıldı.

Ardından, Ankara Altındağ Aydıncık Köyü Hars ve Dayanışma Derneğine faal bağlanarak, eserin videosunu izleyen Erdoğan, “Tabii bu etrafın düzenlenmesine üstelik şu anda aynı açkı teşkil edecek.” diye niteleyerek konuştu.

Kurdele, Erdoğan’ın “Oflaz olsun.” ifadesinin arkası sıra kesildi.

Elazığ’daki Karakoçan Alevi, Hars ve Dayanışma Derneği’ne enerjik bağlantıyla seslenen Erdoğan, buradaki eserin videosunu bile izledikten sonradan kurdele kesildi. Erdoğan, Elazığ Valisi Ömer Toraman’a “Ömer As yalnız dediğim üzere burada birlikte çevre düzenlemesini, peyzajını filan da çabukça halledelim. Yavuz olsun.” dedi.

Erdoğan, henüz sonraları Bilecik Bozüyük Hacı Bektaş-ı Iye Hars ve Sosyal El Birliği Derneği, Burdur Çavdır İmam Hüseyin Cemevi Yaptırma ve Yaşatma Derneği, Kütahya Hacı Bektaş-ı Veli Hars ve Sosyal Teavün Derneği, Kırklareli Cem Vakfı, Denizli Ardıçlı Ağababa Cemevi Tahtacı Türkmenleri, Aydınlık Koçarlı Atatürk Mahallesi Tahtacı Türkmenleri Derneği, Kayseri Eskiyassıpınar Cemevi’nde merasim amacıyla muntazır yetkililere seslendi.

Bu eserlerin dolgun halde temelinin atılacağını belirten Erdoğan, “Kızıl rüfeka ana atmaya hazır mısınız? Biz şu anda İstanbul’dan kurdeleyi keseceğiz. Sizler birlikte kâmilen atacaksınız.” dedi.

Bu esnada cemevlerinin yapımının hangi büyüklüğünde sürede biteceğini soran Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat’nun 5 ay içerisinde sona ereceğini söylemesi üzerine, “Hepsi 5 kamer diyor. Tıpkı kamer de tığ zait koyalım. 6 ay içre bitecek inşallah.” diye konuştu.

Cumhur Reisi Erdoğan, temeller atılırken “Ya Allah Bismillah” diyerek, beraberindekilerle alay malay kurdele kesimini gerçekleştirdi.

Notlar ?

Törene Cumhur Reisi Erdoğan’ın yanında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, YANLIŞSIZ Tümen Genel Başkanvekili Numan Vareste, DOĞRU Parti Umumi Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Polat, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Bastırık, İstanbul Valisi Mehabetli Yerlikaya, SELIM Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe ve çok sayıda Alevi dedesi dahi katıldı.

Törende, Şahkulu Odalık Dergahı Dedesi Uca Doğan eliyle “Gülbang Duası” edildi.

Tasavvuf, İrfan ve Yer Meşkleri Topluluğu sanatçıları yoluyla “Canım Kurban Olsun”, “Vardım Kırklar Kapısına”, “Ülen Erenler Düşünce Fikir Eylesin” deyişleri okundu.

İçişleri Bakanlığı ile Ekin ve Turizm Bakanlığının desteğiyle hazırlanan 13 adımlık video izletildi.

Reisicumhur Erdoğan ve beraberindekiler merasim sonrasında Şahkulu Padişah Dergahı ve Cemevi’ni gezdi.

(Bitti)

Share: