Cumhurbaşkanı Erdoğan Cumhuriyet tarihinin genişlik büyük toplumsal basamak projesi lansman töreninde konuştu: (1)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet Altını tarihinin sunu şişman sosyal basamak projesiyle amaçlarının, önceki aşama konutlarını maksimal 2 sene ortamında bitirip türe sahiplerine unutmak olduğunu belirterek, “Başvuruları ferda bakımından başlayacak ve ekim sonuna kadar sürecek içtimai basamak projesinin ilk temelini yılbaşında atıyoruz.” dedi.

Erdoğan, Beştepe Millet Kurultay ve Firez Merkezi’nde düzenlenen Cumhuriyet Altını tarihinin sunma büyük içtimai göz projesinin tanıtım töreninde benzeri danışma yaptı.

Tarihin en balaban toplumsal basamak kampanyasına öncülük eden Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile TOKİ’yi tebrik fail Erdoğan, sürece yardım verecek herkese teşekkür etti, vatandaşların evleri, arsaları ve iş yerlerinin şimdiden iyi olmasını diledi.

Reisicumhur Erdoğan, sabık 20 yılda ülkeyi rastgele alanda olduğu kabil hane üretiminde de yüzyıllık hizmetlerle, eserlerle projelerle buluşturduklarını söyleyen Erdoğan, TOKİ eliyle tek ülkenin fon da edemeyeceği aynı atılımla yüzde 90’ı toplumsal hane görünmek için cümle 1 milyon 170 bin konut mensur ettiklerini rapor etti.

Ülkeye, çağın tekmil ihtiyaçlarıyla donatılmış dev hastaneler, on binlerce hareket yeri, binlerce amme binası, Avrupa standartlarının dahi üzerinde stadyumlar, değme kesimden adam için yüzlerce sosyal ve kültürel organizasyon kazandırdıklarını söyleyen Erdoğan, şehri site fail en önemli unsurlar olan saf, tarihi ve kültürel mirası korumaya hususi ehemmiyet verdiklerini belirtti.

Erdoğan, kendilerini maziyle buluşturan, efdal mimarlık ayar haiz evleri, dükkanları meydanları en tehlikesiz şekilde geleceğe taşıyacak adımlar attıklarını kaydetti.

“Çıkmaz güzelleştirme, alnaç restorasyon çalışmaları yürütüyoruz”

Halen 45 ilde, 80 tarihi meydanı kültürel değerlerine akıllıca olarak yeniden ülkeye kazandırdıklarını anlatan Erdoğan, şunları söyledi:

“Konya’bile Eskimemiş Mevlana Meydanı ile tarihi baştan devir yüzüne çıkarıyoruz. Edirne’birlikte Mimar Sinan’ın emaneti Selimiye Camisi ve çevresini ayrımsız eski günlerinde olduğu kabilinden baştan ayağa kaldırıyoruz. Bursa’birlikte Ulu Cami’yi de içine kayran tarihi çarşı ve hanlar bölgesini diriltme ediyoruz. Selçuklu şehri Bitlis’imizde köprülerimizi, hanlarımızı, medreselerimizi, meydanımızı içerisine benzeri de millet bahçesi koyarak düzenliyoruz. Başkentimizin önce şişko göz projesi olan Saraçoğlu Mahallesi’ni havuzu, parkları, yeşil alanları, abide ağaçları ve tarihi binalarıyla ibdai ve yemyeşil tıpkısı dirim alanı adına şehrimize kazandırıyoruz. Aynı şekilde Ankara Hergelen Meydanı, Erzurum Tarihi Meydanı, Yozgat Çapanoğlu Camisi, Kastamonu Nasrullah Camisi çevresiyle, Zonguldak, Muş, Kütahya, Isparta, Bingöl, Afyonkarahisar ve Kayseri’bile restorasyon projelerimizi tarihe vefa, geçmişe istinkâf etmek anlayışıyla mütemadi sürdürüyoruz. Bunun beraberinde, Kızılcahamam Çarşısı’ndan Konya Alaaddin Caddesi’ne, Antakya Halas Caddesi’nden Trabzon Pınar tarihi binalarına ve Beypazarı Sanatçılar Caddesi’ne kadar yüzlerce sokakta güzelleştirme, cephe yenileme çalışmaları yürütüyoruz.”

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, milyonlarca fidanla desteklenen, yeşil alanlarıyla gençlerin istirahat ve okuma mekanları haline gelen millet kıraathaneleri ile mecmu 455 kavim bahçesini bile hızla inşa ettiklerini aktardı.

Vatandaşlar yoluyla sahiplenilen ulus bahçelerinin, Türkiye’nin “Yeşile Hürmetli Şehircilik Vizyonu”nun örnekleri yerine uluslararası kentçilik ödüllerine müstahak görüldüğünü dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bilcümle bu çalışmalarla, TOKİ, hemen yapı eden tıpkı hava olmanın ötesine geçerek, Türkiye’nin ve dünyanın bildirme makro içtimai bakım yapıları arasına girmiştir. Bittabi bunlarla yetinmedik. 2012 yılında toplamda 6,5 milyon yapıyı içeren, tarihimizin sunma balaban kentsel dönüşümünü başlattık. Elbette tüm bu büyük dönüşümün sahibi dahi muhatabı da yararlanıcısı da milletimizin ta kendisidir. Zaman üstelik sizlerin huzurunda, içtimai ev odaklı kentçilik atılımlarımıza yeni benzeri halka daha eklemenin mutluluğu içindeyiz. Bilindiği kadar 2019 yılında, önce 50 bin adetlik, peşi sıra 100 bin adetlik iki toplumsal basamak projesi başlatmıştık. Bütün söylediğimiz kadar, bizim muharrik kuvvetimiz millettir. Bu projelere, 81 ilimizin seçme köşesinden 2 milyonu aşkın vatandaşımızın başvurması, bizi henüz iri adımlara gönderme etmiştir. Hem yapılacak konut sayısını artırmaya hem üstelik kampanyayı daima ağıl getirmeye değişmeyen verdik. İşte bu tanıtım töreniyle, ülkemizin değme yerinde yüz binlerce yıpranmamış içtimai konutun, göz arsasının ve aksiyon yerinin düz yazı sürecini başlatıyoruz. Başvuruları erte itibarıyla başlayacak ve teşrinievvel kocaoğlan sonuna büyüklüğünde sürecek bu projelerin ilk temelini yılbaşında atıyoruz. Amacımız, ilk aşama konutlarını maksimum 2 yıl içre bitirip hak sahibi vatandaşlarımıza doğrulama etmektir.”

Mahalle kültürü, komşuluk ilişkileri gözetilecek

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, projelerin, yatay mimari esasıyla, medar zait 3, medar artı 4 yahut destek zait 5 olarak, depreme dayanıklı şekilde nesir edileceğini birlikte aktardı. Erdoğan, “Projelerimizi, hele mahalle kültürünü, komşuluk ilişkilerini gözetecek, yeşili bilgili kılacak bir anlayışla hayata geçiriyoruz. Gelişigüzel şeyden önce bu gerçeğin altını özellikle yemek istiyorum, bu kampanya, sayısı ve kalitesi itibarıyla dünyadaki genişlik nazik bölük yatırımını anlatım etmektedir. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına hakeza toptan ve tarihi önemde benzeri kampanyayla girmekten hava duyuyoruz.” diye konuştu.

(Sürecek)

Share: