Cumhurbaşkanı Erdoğan, MSÜ Kişmiri Harp Okulu Diploma Alma ve Öncü Ahit Teslim Töreni’nde konuştu: (2)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “Güya müttefik olduğumuz ülkelerin Türkiye’ye müteveccih düşmanca tavırları veya bu tuhaf tavırları sergileyenlere verdikleri destekler canımızı sıkıyor.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) Yağız Harbiye Şehadetname ve Sancak Ahit Teyit Töreni’nde konuştu.

Krizlerle yüzleşen seçkin ülke gibi takip taktik ve uygulamalarını gözden geçirdiklerini tamlayan Erdoğan şunları söyledi:

“Bizim diğerlerinden farkımız, sonuç 20 yılda yaptığımız hazırlıklar sebebiyle krizleri fırsata dönüştürme kapasitemizin ve kabiliyetimizin genişlik yüksek seviyede oluşudur. Bilhassa mütekâmil ülkeler bu konuda çokça korkulu çekinti ve yalpalama içerisindedir. Türkiye uzun uzun benzeri süredir namına dayatılan veya şerait gereği ayırmak mecburiyetinde olduğu bekle gör yaklaşımını tıpkı süre ilk tecezzi etmiştir. Tehditleri kaynağında engelleme stratejisine geçerek artık geriden gelen değil, ön düz benzeri talih haline geldik. Bölgemizde ve dünyada yaşanan gelişigüzel gelişmeyi yakından izlem ederek kişi stratejilerimize ve çıkarlarımıza yer akıllıca adımları atarak yolumuza devam ediyoruz. Bunun amacıyla müstelzim kapasiteye ve kabiliyete sahibiz. Ancak bu kapasiteyi ve kabiliyeti sonsuz geliştirmemiz gerekiyor. aksi takdirde geriye düşmemiz ve eskisi kadar muvazenesizlik bataklığına saplanmamız kaçınılmazdır.”

Yapıt ve hizmet altyapısının bakir atılımları hayata kılmak üzere kendilerine makul bir dayanak oluşturduğunu vurgulayan Erdoğan, “Halihazırda önümüzdeki arz şişman yüklülük, ekonomide yaşadığımız hanay pahalılığı meselesidir. Esasen hayret birtakım gelişmeler uyguladığımız programların sonuçlanma süresini uzatmasıydı. Çoktan bütün bu meseleleri geride bıraktık, geride bırakıyoruz. Biz temas şeyde olduğu kabil ‘Bunda dahi tıpkı hayır vardır.’ diyerek işimize bakıyoruz. İnşallah yılbaşından itibaren hedeflerimizin konkre neticelerini almaya başlayacağız.” diyerek konuştu.

“İlişkilerimizin toplamındaki kar ve zarar hanesine bakarak debi ediyoruz”

Bölgesel ve küresel gelişmelerin önlerine getirdiği fırsatları yer dolgunca şekilde gitmek için gereken seçme cins çalışmayı kararlılıkla yürüttüklerini bildiren Erdoğan şöyle bitmeme etti:

“Savunma sanayimizin geliştirilmesi dahi bu çalışmalardan biridir. Güvenlik krizi yaşanan değme yerde savunma endüstri ürünlerimizin kritik rolünü görmemiz, verdiğimiz emeklerin boşa gitmediğinin ispatıdır. Daha Çok insansız çekicilik araçlarımız var. Imdi silahlı insansız çekicilik araçlarımız var. Imdi Akıncımız var. Hepsinden mavera, deminden bizler ağırbaşlı manada ayrımlı ülkelerle bu mücadeleyi azimli aynı şekilde ita gücüne topluluk olduk. Kriz kıpırdak ülkelerin seçkin biriyle ilişkimizi eş çıkarlar ve dengeler çerçevesinde yürütmemiz, ülkemizin aynı başka ayırt edici vasfıdır. Ülkemize yönelik tehditlerle öz yöntemlerimiz ile savaşım ederken NATO ve Avrupa Birliği başta almak amacıyla uzun uzun süredir ortamında yer aldığımız ittifaklarla bağımızı da koruyoruz. Elbette güya bağlaşık olduğumuz ülkelerin Türkiye’ye müteveccih düşmancasına tavırları veya bu tuhaf tavırlar sergileyenlere verdikleri destekler canımızı sıkıyor. Ancak biz bu ilişkilerimizin toplamındaki kar ve zarar hanesine bakarak cereyan ediyoruz. Ayrımsız yandan birlikte ihtiyaçlarımıza akla yatkın bakir ortaklıklar kurmayı ihmal etmiyoruz. Tığ her ahit diyalogdan, hareket birliğinden, alay malay kazanmaktan, dostluktan yana olduk. Gönlümüzü ve kollarımızı bize bu şekilde yaklaşan herkese zahir tuttuk. Damarı Bozuk yönde debi edenlere alın ise sabırla, anlayışla hüsnüniyetle yaklaşmayı umde edindik. Türkiye’yi vesayetle, darbeyle, kazançlı tuzaklarla mısra getiremeyenlerin bibi yöntem ve sosyete mühendisliği yöntemlerinden medet ummasını şiddetli tıpkısı tebessümle izliyoruz. Yalnız bu levha birlikte bu soy heveslerin kursaklarda kalmaya mahkum olduğunu göstermeye yeterlidir.”

“Bizim kimsenin toprağında, kazancında, özgürlüğünde gözümüz namevcut”

“Osmanlı’nın serencam asrındaki kayıplarımız öyle feci, anca kötü, öyle şok olmuştur ki bunu tüvana neslin ruhunda yoğun yaralar açmıştır.” diyen Erdoğan şunları kaydetti:

“Milli Mücadelemizi zafere ulaştırıp yeni devletimizi kurduğumuzda bu tarihi zaferin kahramanlarının çoğunun doğup büyüdükleri yerler bile sınırlarımız dışında kalmıştır. Yahya Kemal’in kaybedilişini Bursa ile insan tuttuğu Üsküp, İstanbul’dan 61 sene öncesinden bizimdi. Böylesine iri tıpkı enkazın üzerinde eskimemiş devletimizi yükseltebilmiştik. Tekrar Yahya Kemal’in dizeleri ile rapor edecek olursak ‘Kalbimde tıpkı hayali format kaybolan kent!/ Ayrılmanın bıraktığı hasretlik derindedir!/ Çokça sürse firkat, aradan geçse haddinden fazla yıl,/ Biz sende olmasak birlikte, sen bizdesin gene’. Malazgirt’teydik. Alparslan, onun ruhu ile beraberdik. Orada başlayan, Fatih ile bitmeme eden, Gazi Mustafa Kemal ile doruğa çıkan, attığımız bu adımlarla işte yıpranmamış Türkiye Cumhuriyeti’ni düz yazı yahut canlandırma edişimiz, çağcıl medeniyetler seviyesinin konusunda gezinti hamlemiz, ayrımsız şeylerin birilerine işaretidir. Tamam, ruz süresince ecdadın kanlarıyla, karşı terleriyle suladığı, bıraktığı eserlerle mühürlediği yerler zaman bizde olmasa de bizim gönlümüz ve kalbimiz daima oralardadır. Savaş Okullarımızdan mezun ettiğimiz arkadaş ve kardeş subaylarımızın herhangi bir birini üstelik işte bu bayrı bağların istek elçileri adına görüyoruz.”

Erdoğan, Türkiye’nin kadem bastığı gelişigüzel yere hoppadak dirlik, barış, dostluk ve bolluk götürdüğünü dile getirerek “Bizim kimsenin toprağında, kazancında, özgürlüğünde gözümüz yoktur, olamaz. Bu anlayışın örneklerini dünyanın ciharıyek birlikte sergiledik, sergiliyoruz. Afrika’dan Güney Amerika’ya kadar nerede asırlardır gadir altında inlemiş, canları ve malları yağmalanmış cemiyet varsa bugün hepsinin bildirme sebepsiz ve fedakar kez arkadaşı Türkiye’dir. Çünkü tığ ‘Yaratılanı severiz Yaradan’dan ötürü’ felsefesiyle dünyaya ve insanlığa bakıyoruz. İnşallah hedeflerimize ulaşarak Türkiye’yi dünyanın genişlik şişman ekonomileri, askeri güçleri, siyasal ve sosyal toplumları seviyesine çıkardığımızda tıpkısı tatlılıkla artık insanı kucaklayacağız. Bu duygularla benzeri nöbet daha çıkışlı olan teğmenlerimizi ve arkadaş mutluluk öğrencilerimizi tebrik kartı ediyorum.” dedi.

Törenden notlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MSÜ Kişmiri Harbiye’na gelişinde Milli Savunma Bakanı Hulusi Akaret, MSÜ Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu ve başka yetkililer yoluyla karşılandı.

Erdoğan’ın merasim alanına girişinde “Selam Harbiyeliler” diye yeni mezun teğmenleri selamlamasıyla başlayan törende çekinmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Kara Harbiye Komutanı Ferik Gültekin Gaileli, 2021-2022 akademik yılında 51’i arkadaş ve müttefik ülkelerden tutmak üzere mecmu 954 teğmenin Kara Harp Okulundan mezun olduğunu belirtti.

Rektör Prof. Dr. Afyoncu de bu yıl MSÜ’ye merbut meslek ve enstitülerden 3 bin 872 öğrencinin çıkışlı edildiğini tabir etti.

30 Ağustos Galebe Bayramı’nın 100’üncü yılını kutlayan Afyoncu, “Dumlupınar Düz Muharebesi’nde balaban Yunanistan hayalleri kuran ve ülkemizi işgal fail Palikarya kuvvetleri imha edildi. 100 sene bilahare da tığ burada oradaki atalarımızın torunlarını mülazım kendisine mezun ediyoruz ve ülkemize göz dikecek herkese tıpkısı neticeye, akıbete uğrayacaklarını hatırlatıyoruz.” dedi.

Genç teğmenlere birlikte hitap eden Afyoncu, “Seçkin ahit balaban Türk milletinin hizmetinde olun. Bu millete ihanet edenler tarihin çöplüğünde kaybolurken bu millete hizmet edenler herhangi bir zaman tarihe zer harflerle yazılır. Gelişigüzel devir berceste sivil iradenin emrinde olun. Bu mutluluk, berceste sivil iradenin emrinde olduğunuz müddetçe dirlik içinde büyüyerek zenginlik içinde kalkınacaktır.” diye niteleyerek konuştu.

MSÜ Kişmiri Harp Okulu devir birincisi Mustafa Dede mezunlar adına yaptığı konuşmada, “Sunma gailesiz subaylar yerine milli değerlerimize ehil çıkacağız, rastgele ahit Türk milletinin ve güzel kavim iradesinin emrinde olacağız.” ifadesini kullandı.

Ağababa kullanılmamış teğmenlere intaç andını yaptırdı. Kat andının yaptırılmasının arkası sıra Mustafa Ata yaş kütüğüne periyot yıldız ve plaketini çaktı.

Cumhur Reisi Erdoğan bile konuşmasının peşi sıra okulunu birincilikle tüketici Ata’ye diplomasını verdi.

Dereceye giren ayrıksı öğrenciler diplomalarını TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Erkânıharbiyeiumumiye Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve bilek komutanlarından aldı.

Dereceyle mezun olan mihman teğmenlerin diplomalarını almalarının peşi sıra Karaca Savaş Okulları sembol ahit teyit töreni gerçekleştirildi. Karaca Harbiye Komutanı Yanık marifetiyle sancaktar ve sembol muhafızlarına tığ ve şehadetname verilmesinin peşi sıra tören resmi geçitle sona erdi.

Törene Azerbaycan Defans Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov, KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kazakistan Defans Bakan Yardımcısı Ferik Sultan Kemaleddinov, Kırgızistan Defans Bakan Yardımcısı Sancak Akylbek İbraev ve Özbekistan Defans Vekil Yardımcısı Albay Hamdan Karşıyev de katıldı.

(Bitti)

Share: