Cumhurbaşkanı Erdoğan, MSÜ Kişmiri Harp Okulu Icazet Kabul Etme ve Sancak Ahit Teslim Töreni’nde konuştu: (2)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, “Sanki müttefik olduğumuz ülkelerin Türkiye’ye yönelik düşmancasına tavırları yahut bu kabil tavırları sergileyenlere verdikleri destekler canımızı sıkıyor.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan, Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) Esmer Harbiye Şehadetname ve Alem Devir Teslim Töreni’nde konuştu.

Krizlerle yüzleşen her mutluluk kabil strateji taktik ve uygulamalarını gözden geçirdiklerini belirten Erdoğan şunları söyledi:

“Bizim diğerlerinden farkımız, sonuç 20 yılda yaptığımız hazırlıklar sebebiyle krizleri fırsata tahvil kapasitemizin ve kabiliyetimizin yeryüzü efdal seviyede oluşudur. Bilhassa gelişmiş ülkeler bu konuda çokça tehlikeli çekinti ve yalpalama içerisindedir. Türkiye uzun uzun bir süredir kendisine dayatılan veya koşullar gereği beğenmek mecburiyetinde olduğu bekle gör yaklaşımını bir müddet önceki infirak etmiştir. Tehditleri kaynağında nehiy stratejisine geçerek bundan sonra geriden gelen değil, dolay düzlük bir mutluluk haline geldik. Bölgemizde ve dünyada yaşanan her gelişmeyi yakından izlem ederek özlük stratejilerimize ve çıkarlarımıza yer akla yatkın adımları atarak yolumuza devam ediyoruz. Bunun üzere müstelzim kapasiteye ve kabiliyete sahibiz. Fakat bu kapasiteyi ve kabiliyeti daima geliştirmemiz gerekiyor. aksi takdirde geriye düşmemiz ve eskisi kadar dingildeklik bataklığına saplanmamız kaçınılmazdır.”

Nişane ve bakım altyapısının bakir atılımları hayata buyurmak üzere kendilerine akla yatkın benzeri medar oluşturduğunu vurgulayan Erdoğan, “Halihazırda önümüzdeki arz büyük bastırık, ekonomide yaşadığımız sahn pahalılığı meselesidir. Esasta umulmayan kimi gelişmeler uyguladığımız programların sonuçlanma süresini uzatmasıydı. Çoktan hep bu meseleleri geride bıraktık, geride bırakıyoruz. Biz seçkin şeyde olduğu üzere ‘Bunda bile aynı müfit vardır.’ diye işimize bakıyoruz. İnşallah yılbaşından itibaren hedeflerimizin konkre neticelerini almaya başlayacağız.” diye konuştu.

“İlişkilerimizin toplamındaki kar ve engel hanesine göre hareket ediyoruz”

Bölgesel ve global gelişmelerin önlerine getirdiği fırsatları bildirme ongun şekilde kıymetlendirmek amacıyla müstelzim gelişigüzel tür çalışmayı kararlılıkla yürüttüklerini bildiren Erdoğan şöyle bitmeme etti:

“Defans sanayimizin geliştirilmesi birlikte bu çalışmalardan biridir. Güvenlik krizi yaşanan gelişigüzel yerde savunma sanayi ürünlerimizin kritik rolünü görmemiz, verdiğimiz emeklerin boşa gitmediğinin ispatıdır. Daha Çok insansız gelgel araçlarımız var. Imdi silahlı insansız gelgel araçlarımız var. Artık Akıncımız var. Hepsinden mavera, şimdi bizler bati manada ayrımlı ülkelerle bu mücadeleyi azimli aynı şekilde ödeme gücüne topluluk olduk. Akse zihayat ülkelerin herhangi bir biriyle ilişkimizi eş çıkarlar ve dengeler çerçevesinde yürütmemiz, ülkemizin tıpkı ayrıksı ayırt edici vasfıdır. Ülkemize müteveccih tehditlerle zat yöntemlerimiz ile mücadele ederken NATO ve Avrupa Birliği başta almak üzere uzunca süredir zarfında saha aldığımız ittifaklarla bağımızı üstelik koruyoruz. Bittabi sanki müttefik olduğumuz ülkelerin Türkiye’ye müteveccih hasmane tavırları yahut bu kabil tavırlar sergileyenlere verdikleri destekler canımızı sıkıyor. Ancak biz bu ilişkilerimizin toplamındaki kar ve zarar hanesine bakarak akım ediyoruz. Bire Bir yandan da ihtiyaçlarımıza uygun eskimemiş ortaklıklar kurmayı ihmal etmiyoruz. Tığ rastgele ant diyalogdan, aksiyon birliğinden, birlikte kazanmaktan, dostluktan yana olduk. Gönlümüzü ve kollarımızı bize bu şekilde yakın herkese bulutsuz tuttuk. Pahal yönde debi edenlere cebin ise sabırla, tatlılıkla hüsnüniyetle yaklaşmayı mebde edindik. Türkiye’yi vesayetle, darbeyle, kazançlı tuzaklarla mısra getiremeyenlerin hala politika ve sosyete mühendisliği yöntemlerinden medet ummasını keskin ayrımsız tebessümle izliyoruz. Elden bu safiha de bu tür heveslerin kursaklarda kalmaya mahkum olduğunu göstermeye yeterlidir.”

“Bizim kimsenin toprağında, kazancında, özgürlüğünde gözümüz namevcut”

“Osmanlı’nın akıbet asrındaki kayıplarımız anca dokunaklı, anca ızdırap, anca hayret olmuştur kim bunu diri neslin ruhunda koyu yaralar açmıştır.” diyen Erdoğan şunları kaydetti:

“Milli Mücadelemizi zafere ulaştırıp yıpranmamış devletimizi kurduğumuzda bu tarihi zaferin kahramanlarının çoğunun doğup büyüdükleri yerler dahi sınırlarımız dışında kalmıştır. Yahya Kemal’in kaybedilişini Bursa ile herif tuttuğu Üsküp, İstanbul’dan 61 yıl öncesinden bizimdi. Böylesine büyük tıpkı enkazın üzerinde eskimemiş devletimizi yükseltebilmiştik. Esasen Yahya Eksiksizlik’in dizeleri ile ifade edecek olursak ‘Kalbimde tıpkısı hayali forma kaybolan şehir!/ Ayrılmanın bıraktığı firak derindedir!/ Haddinden Fazla sürse hasretlik, aradan geçse çok yıl,/ Biz sende olmasak birlikte, sen bizdesin gene’. Malazgirt’teydik. Alparslan, onun ruhu ile beraberdik. Orada başlayan, Fatih ile devam fail, Gazi Mustafa Kemal ile doruğa sâdır, attığımız bu adımlarla işte eskimemiş Türkiye Cumhuriyeti’ni inşa yahut ihya edişimiz, çağcıl medeniyetler seviyesinin konusunda çıkma hamlemiz, benzeri şeylerin birilerine işaretidir. Tamam, gün boyunca ecdadın kanlarıyla, cebin terleriyle suladığı, bıraktığı eserlerle mühürlediği yerler zaman bizde olmasa üstelik bizim gönlümüz ve kalbimiz daima oralardadır. Harp Okullarımızdan mezun ettiğimiz arkadaş ve ahi subaylarımızın herhangi bir birini üstelik aha bu kadim bağların ikbal elçileri namına görüyoruz.”

Erdoğan, Türkiye’nin basamak bastığı temas yere yemeden içmeden huzur, hazar, dostluk ve zenginlik götürdüğünü dile getirerek “Bizim kimsenin toprağında, kazancında, özgürlüğünde gözümüz yoktur, olmaz. Bu anlayışın örneklerini dünyanın dört bir yanı sıra sergiledik, sergiliyoruz. Afrika’dan Cenup Amerika’ya büyüklüğünde nerede asırlardır gadir altında inlemiş, canları ve malları yağmalanmış sosyete varsa zaman hepsinin bildirme hasbi ve fedakar yol arkadaşı Türkiye’dir. Çünkü tığ ‘Yaratılanı severiz Yaradan’dan ötürü’ felsefesiyle dünyaya ve insanlığa bakıyoruz. İnşallah hedeflerimize ulaşarak Türkiye’yi dünyanın sunma balaban ekonomileri, askeri güçleri, siyasal ve sosyal toplumları seviyesine çıkardığımızda aynı tatlılıkla daha çok insanı kucaklayacağız. Bu duygularla ayrımsız defa henüz çıkışlı olan teğmenlerimizi ve arkadaş talih öğrencilerimizi tebrik kartı ediyorum.” dedi.

Törenden notlar

Cumhur Reisi Erdoğan, MSÜ Yağız Harp Okulu’na gelişinde Milli Defans Bakanı Hulusi Akaret, MSÜ Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu ve farklı yetkililer eliyle karşılandı.

Erdoğan’ın merasim alanına girişinde “Merhaba Harbiyeliler” diye niteleyerek yeni çıkışlı teğmenleri selamlamasıyla başlayan törende ürkmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Kişmiri Harp Okulu Komutanı Ferik Gültekin Yaralı, 2021-2022 akademik yılında 51’i dost ve bağlaşık ülkelerden gelmek amacıyla bütün 954 teğmenin Esmer Savaş Okulundan mezun olduğunu belirtti.

Rektör Prof. Dr. Afyoncu dahi bu sene MSÜ’ye vabeste meslek ve enstitülerden 3 bin 872 öğrencinin mezun edildiğini anlatım etti.

30 Ağustos Yengi Bayramı’nın 100’üncü yılını kutlayan Afyoncu, “Dumlupınar Kayran Muharebesi’nde nazik Yunanistan hayalleri kuran ve ülkemizi işgal fail Yunan kuvvetleri imha edildi. 100 sene sonra bile biz burada oradaki atalarımızın torunlarını mülazım kendisine çıkışlı ediyoruz ve ülkemize ayn dikecek herkese bir neticeye, akıbete uğrayacaklarını hatırlatıyoruz.” dedi.

Genç teğmenlere birlikte hitap eden Afyoncu, “Seçkin ant balaban Türk milletinin hizmetinde olun. Bu millete ihanet edenler tarihin çöplüğünde kaybolurken bu millete hizmet edenler değme devir tarihe kızıl harflerle yazılır. Değme devir güzel sivil iradenin emrinde olun. Bu büyüklük, güzel sivil iradenin emrinde olduğunuz müddetçe hayat süresince büyüyerek bolluk ortamında kalkınacaktır.” diyerek konuştu.

MSÜ Yağız Harbiye devre birincisi Mustafa Ata mezunlar adına yaptığı konuşmada, “Arz gailesiz subaylar adına milli değerlerimize eş çıkacağız, seçme zaman Türk milletinin ve berceste kavim iradesinin emrinde olacağız.” ifadesini kullandı.

Dede kullanılmamış teğmenlere kat andını yaptırdı. Intaç andının yaptırılmasının arkası sıra Mustafa Ata gözyaşı kütüğüne periyot şans ve plaketini çaktı.

Reisicumhur Erdoğan birlikte konuşmasının peşi sıra okulunu birincilikle bitiren Dede’ye diplomasını verdi.

Dereceye giren gayrı öğrenciler diplomalarını TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhur Reisi Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Erkânıharbiyeiumumiye Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve güç komutanlarından aldı.

Dereceyle mezun olan konuk teğmenlerin diplomalarını almalarının peşi sıra Esmer Savaş Okulları sembol ahit tasdik töreni gerçekleştirildi. Karaca Harp Okulu Komutanı Gaileli eliyle sancaktar ve simge muhafızlarına kılıç ve icazet verilmesinin arkası sıra tören resmi geçitle sona erdi.

Törene Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov, KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kazakistan Savunma Nazır Yardımcısı Ferik Odalık Kemaleddinov, Kırgızistan Defans Nazır Yardımcısı Tugay Akylbek İbraev ve Özbekistan Savunma Vekil Yardımcısı Miralay Hamdan Karşıyev üstelik katıldı.

(Bitti)

Share: