Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şevket Mezarlığı’nı ülfet etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dahili ve harici bedhahların hiçbirinin Türkiye’nin yükselişine, güçlenmesine, toptan sistemde hak ettiği yeri almasına mani olamayacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, beraberindeki Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Reisicumhur Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Erkânıharbiyeiumumiye Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, bilek komutanları, garnizonda memur general ve amiraller ile Milli Mücadele’de fariza almış komutanların ve mücadelenin kahramanlarının torunları ve akrabalarıyla, 30 Ağustos Yengi Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla Oran Mezarlığı’nda planlı törene katıldı.

Cumhur Reisi Erdoğan’ın Milli Mücadele’de fariza almış komutanların isimlerinin bağlanmış olduğu Anıtsal Duvar’a “kamer yıldız” motifli al beyaz zehir karanfillerden oluşan çelengi bırakmasının ardından çekinmek duruşunda bulunuldu.

Saygı duruşu sonrası Ihtişam Mezarlığı Onur Defteri’ni imzalayan Erdoğan, deftere yazdıklarını okudu. Erdoğan, şunları söyledi:

“İstiklal Harbi’mizin Başkomutanı, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün ermiş silah arkadaşları, Milli Mücadele’mizin kahramanları, ülkemize hizmetleriyle gönüllerde kayran edinmiş altın oran yöneticileri… Bugün milletimizle alay malay Nazik Taarruz’un ve 30 Ağustos Yengi Bayramı’nın 100’üncü sene dönümünün coşkusunu yaşıyoruz. Bu tarihi günde bizlere emanetiniz olan kıymetli karı efradınızla alay malay manevi huzurunuzda bulunmaktan balaban mutluluk duyuyorum.

Ülkemizin bütünlüğü, milletimizin birliği, devletimizin bekası uğrunda gözlerini kırpmadan canlarını feda eden şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimizi saygıyla eloğlu ediyorum. Sizlerin yazdığı destanın rehberliğinde bu toprakları ebedi vatanımız yerine sahabet etme mücadelemizi geceli gündüzlü sürdürüyoruz. Seçkin karışında aynı yiğidin yattığı bu adamakıllı ülkeyi angajman, el birliği, beraberlik ve dayanışma ortamında 2023’e ulaştırmakta, 2053 vizyonumuzu hayata geçirmekte kararlıyız. Dahili ve harici bedhahların hiçbiri Türkiye’nin yükselişine, güçlenmesine, küresel sistemde hak ettiği yeri almasına mani olamayacaktır. Ruhunuz şatır, mekanınız cennet olsun.”

Henüz sonra Milli Mücadele’de fariza almış komutanların ve mücadelenin kahramanlarının torunları ve akrabalarıyla bir süre kardeş kardeş eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, andaç fotoğrafı çektirdi, onlarla mezarları görüşme ederek karanfil bıraktı, yakarış okudu.

Share: