“Demir Pres” davası Ankara’da görülecek

Çipo polat sektöründe paravan şirketler üzerinden kamuyu zarara uğrattığı sav edilen firmalara müteveccih “Çipo Zor” soruşturması kapsamında Erol Eşrefoğlu’nun (Yerli) de aralarında bulunduğu 17 sanıklı iddianamenin “salahiyetsizlik” kararıyla İskenderun’a gönderilmesine yapılan itiraz kabul edildi.

Alınan bilgiye bakarak, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, 16 Ağustos’ta tamamlanan iddianame, Ankara 21. Alçak Ceza Mahkemesine gönderildi.

İddianameyi kabul fail duruşma, tez edilen suçların gerçekleştiği yer ile sanıkların ayrımsız çoğunun ikametgahının İskenderun olması dolayısıyla “yetkisizlik” kararı vererek, dosyanın buradaki pahal ukubet mahkemesine gönderilmesine hükmetti.

Sanıklardan birinin itirazı konusunda, nihai kararı vermesi üzere dosya benzeri ahir mahkeme olan Ankara 22. Ağırbaşlı Ukubet Mahkemesine gönderildi.

İtirazı kabul eden murafaa, Ankara 21. Okkalı Ceza Mahkemesinin “salahiyetsizlik” kararını kaldırdı. Buna göre, Demir Pres soruşturması kapsamında açılan önceki sorun Ankara’üstelik görülecek.

İddianame

İddianamede sanıkların, çıpa polat sektöründe ruh gösteren ve iktisadi sıkı boğaza sakıt fabrikaları, yeniden işler arkaç getirileceği vaadiyle sahiplerinden kiraladığı, şeriklik yönetimlerini da akrabaları üzerinden devraldığı belirtildi.

Evcil ve beraberindekilerin bu şekilde 9 şirketi ele geçirdiği, bu aksiyon yerlerini paravan yönetimler yoluyla dümen ettikleri aktarıldı.

İddianamede, sanıkların, piyasadan kütük demir alıp bu fabrikalar vasıtasıyla piyasaya sürdükleri, bu süreçte tahakkuk eden Munzam Ayar Vergisi, Stopaj Vergisi ve SGK primlerini ödemeyerek devleti zarara uğrattıkları tespitleri düzlük aldı.

Sanıkların ayrıca bu fabrikalardaki istihsal karşılığı alınan paraları, haczedilmesine alın, ERE Çıpa Polat Limited Şirketi ve Eşrefoğlu Çıpa Çelik Taşımacılık Sanayi ve Tecim YEMEK firmalarının vezneci hesaplarına aktardıkları belirtildi.

Bu kapsamda, sanıklar Erol Eşrefoğlu, Hasan Kabuklu, Fırat Ardıç ve Tolga Demirel’in, “cürüm örgütü yapmak”tan 4’er yıldan 8’er yıla, “zincirleme şekilde amme kurumlarına yönelik ayyarlık”tan 5’er yıldan 17 yıl 6’şar ayak tabanı ve “müteselsil şekilde amme alacağının tahsiline esir etmek” suçundan ise 8’er aydan 5 sene 3’er ayak tabanı büyüklüğünde hapisle cezalandırılmaları istendi.

Toplam 9 yıl 8 aydan 30 yıl 9’ar aya kadar hapsi istenen bu sanıkların antrparantez suçtan elde edilen gelirin iki gâvur kadar adli mal cezasına çarptırılmaları irade edildi.

Sanıklardan Alpaslan Gazi Ağca ve Sadun Budinli’nin, “cürüm örgütüne üye girmek”, “amme kurumlarına müteveccih dolandırıcılık” ve “müteselsil şekilde kamu alacağının tahsiline alıkoymak” suçlarından 7 yıl 8 aydan 26 sene 9 aya, Fettah Erdem, İsmet Höke, Özdemir Öntürk ve Sınırlı Fırat Ekşioğulları’nın, “suç örgütüne unsur başlamak”fecir 2 yıldan 4’er yıla büyüklüğünde hapsi istendi.

“Hiyerarşik yapıya karışma olmamakla alay malay örgüte yardım” suçundan sanıklar Derviş Şengül, Ayten Yerel, Berat Nuri Şengül, Gülderen Yerel Ardıç, Mirza Ardahan Ardıç, Remziye Domestik Şengül ve Salih Yerel’in üstelik 2 yıldan 4’er yıla büyüklüğünde hapisle cezalandırılması dilek edildi.

Share: