Denizbank sendikasyon kredisini 453 milyon dolara yükseltti

DenizBank, Çin Yuanı dilimi içeren bir tane sendikasyon kredisi olması özelliği ile Avrupa’bile Yılın Borçlanması Ödülü’nü düz işlemini yüzde 120 oranında yeniledi. Banka sürdürülebilirlik başarım kriterleri ekleyerek gerçekleştirdiği sendikasyon kredisi ile 453 milyon dolar tutarında mikro dışı nesep sağladı.

10 ülkeden 15 bankanın katılımıyla gerçekleşen işlemde, kadın KOBİ’lerin finansmanı, Bankanın merdiven gazı salımlarının ölçülmesi ve çalışanların sürdürülebilirlik üstüne bilinçlendirilmesi takat sınırı kriterleri kendisine belirlendi.

Emirates NBD’nin aracı vezneci olduğu iş, Abu Dhabi Commercial Bank, Emirates NBD Capital ve ICBC Turkey Bank koordinatörlüğünde gerçekleşti. Emirates NBD Capital, Standard Chartered Bank ve Sumitomo Mitsui Banking Corporation işlemde ESG (Çevresel, Sosyal ve Kurumsal Yönetişim) Koordinatörü namına afi aldı.

Son Teşrin 2021’de sürdürülebilirlik başarım kriterlerine dair geçmiş sendikasyon kredisi ile 840 Milyon Dolar tutarında gerçeklik sağlayan DenizBank’ın, sürdürülebilirlik ilintili mecmu elverişsiz dışı finansman miktarı bu işlemle 1.7 milyar dolara ulaştı.

“Gezegen üzerindeki etkilerimizi hassasiyetle gözetiyoruz”

Sürdürülebilirlik konusunu, ati nesillere bırakılabilecek genişlik nadir mirasın, üstünde yaşayabilecekleri bozulmamış tıpkısı dünya olduğu bilinciyle sahiplendiklerini tamlayan DenizBank Genel Müdürü Kağan Dokunaklı, konuya ilgilendiren yaptığı değerlendirmede, “Tıpkı büzük kurumu namına zaman yaptıklarımızın, yarın seyyare üzerindeki etkilerini hesaplayarak, totaliter göz açısıyla faaliyetlerimizi süregelmek durumundayız. Özellikle kullandırdığımız krediler tarafından, belde ve sosyal yaşam üzerindeki dolaylı etkilerimizi tenkis etmek konusunda hassasiyetle eğilmeliyiz. DenizBank kendisine mesul bankacılık yapmayı önce günden itibaren ilke edinmiş; sürdürülebilirliği çiftçimizin, KOBİ’mizin, turizmcimizin finansmanından, çevresel politikalarımıza ve çalışanlarımızın bilinçlendirilmesine; çekicilik kültürümüzün tamamına bütünleşmiş etmiş ayrımsız kurumuz. Zaman itibarıyla sürdürülebilir finansmana dayalı istikraz işlemlerimizin daraç dışı borçlanmalarımız içindeki payını %50’nin üzerine taşımaktan mutluluk duyuyoruz” dedi. 

“Çin Yuanı dilimi Asya’dan sargı gördü”

Teşrinisani 2021’dahi gerçekleştirilen Bankanın sürdürülebilirlik angajmanlı geçmiş sendikasyon kredisinde özürlü müşterilerin mali hizmetlere çarçabuk erişimi ile tarımın sürdürülebilirliğine yönelik finansman çözümleri geliştirmeyi üstenme ettiklerini tamlayan Ateş, şöyle bitmeme etti: “Eskimemiş sendikasyon kredimizde, amiyane ve orta büyüklükteki eş işletmelerimizin finansmanını kendimize performans kriteri yerine belirliyoruz. Çünkü kadınların gücünü ekonomiye ve ekosisteme kazandırmadan yol alamayacağımızı biliyoruz. Sair yandan, karbon fut izimizi tartmak üzere, Umum Müdürlük binamız ve cemi şubelerimizin limonluk gazı emisyonlarının ölçümü ve denetimini üstenme ediyoruz. Sürdürülebilirlik eksenindeki bilcümle bahis başlıklarının, gelgel kültürü içre en son düzeyde sahiplenilmesi üzere ise, çalışanlarımızın bildirme bir iki %95’ine farklı gelişim tanımları amacıyla özel tasarlanmış sürdürülebilirlik eğitimleri vermeyi hedefliyoruz. Bugüne büyüklüğünde Türk bankacılık sistemine olan güveni tazeleyen stabil haddinden fazla sendikasyon işlemine imza attık.  Haziran 2021’da gerçekleştirdiğimiz, Çin Yuanı dilimi içeren evvel Türk banka sendikasyonumuzla prestijli finans dergisi The Banker’ın Avrupa’de Yılın Borçlanması Ödülü’nü kazandık. Bir işlemin deminden yüzdelik 120 oranı ile yenilenmesi ile Bankamızın sürdürülebilirlik alanındaki sıklet ve taahhütlerini da büyütüyoruz. Çin Yuanı dilimi ile Asya piyasalarından bile rabıta gören işlemimizle müşterilerimizin Çin angajmanlı dış ticaret finansmanı ihtiyaçlarına hal ortağı olmayı üstelik hedefliyoruz. Akordeon mekanizması üstelik mevcut işlemimize önümüzdeki günlerde yeni katılımcılar bile dahil olabilecektir. Hem Bankamız hem ülkemiz üzere balaban kâr sağlayacağına inandığımız bu sendikasyon işlemine imza atmaktan gurur duyuyoruz.”

DenizBank’tan mübayaa hamlesi

DenizBank BAŞLANGIÇ logolu kartları örgen aksiyon yeri ve ATM’lerinde akseptans etmeye başladı

DenizBank ve İstanbul Barosu hisse senedi birliğini 3 sene uzattı

Denizbank’fecir liyakatsiz ön kesinti avantajlı düzem korumalı Yuvam Hesap

Share: