Deutsche Bank’a sürdürülebilir yatırım” soruşturması

Frankfurt Başsavcılığı vasıtasıyla yapılan açıklamada, federal polisin, Almanya Federal Kriminal Dairesi (BKA) ve Bankacılık Aranjman ve Denetleme Kurumu (BaFin) yetkilileri ile evresel, sosyal ve yönetişim (ESG) yatırımlarına ilişkin soruşturmaya yönelik bankanın Frankfurt merkezinde Taunusanlage’daki koşa kulelere ve yakınlardaki DWS Group binasında kontrol yaptığı belirtildi.

Açıklamada, bu yılın esasen bu yana devam eden ESG yatırımlarında “ilaveli bilgi ita” iddiaları ile ait sormaca dolayısıyla yapılan aramaya 50 yetkilinin katıldığı belirtildi.

Haberin duyulmasından bilahare, bankanın hisseleri kestirmece yüzdelik 4 düşerek 10,50 eurodan prosedür görüyor.

Öte yandan, sakat DWS Sürdürülebilirlik Başkanı Desiree Fixler, güzeşte yıl ağustosta DWS’yi çevresel, toplumsal ve yönetişim (ESG) yatırımlarında abartmalı hikmet vermekle suçlamıştı.

Fixler, ESG entegrasyonundaki yetersizlikleri dile getirdiği için almanak raporun yayımlanmasından aynı dönme önce, 11 Mart’ta işine akıbet verildiğini açıklarken, haksız gerekçeyle işten çıkarıldığı için DWS’ye ülkü açmıştı.

DWS, Fixler’in iddialarını reddederek, şirketin ESG standartlarının fasıl ortalamasının üzerinde olduğunu belirtmişti.

ABD’de yetkilileri, martta DWS Group’un, varlıklarını yönetirken “sürdürülebilir envestisman” kriterini şüphesiz kullandığına ilgilendiren sormaca açmıştı.

Deutsche Bank eş beklentilerin üzerinde

 

Deutsche Bank’tan duraklık uyarısı

 

Deutsche Bank’tan BOTAŞ’a 1 milyar euroluk güven

 

Share: