Diyarbakır annelerinden 4’üncü yılına girecek “zürriyet nöbetine” destek çağrısı

Dağa kaçırılan çocukları üzere HDP İl Başkanlığı binası önünde habitat eylemi fail Diyarbakır anneleri, 4’üncü yılına girecek “velet nöbetine” bindi çağrısında bulundu.

Anne Hacire Akar’ın HDP vasıtasıyla dağa kaçırıldığını tez ettiği oğlu Mehmet Akar için 22 Ağustos 2019’da partinin toprak başkanlığı binası önünde başlattığı yurt eyleminin sonuç vermesi, evladına kaynaşmak talip sair annelere emsal oldu.

Akar’ın 24 Ağustos 2019’da evladına kavuşmasının peşi sıra Fevziye Çetinkaya, Remziye Akkoyun ve Ayşegül Biçer, 3 Ilkgüz 2019’da HDP toprak binası uğrunda oturma eylemi başlattı.

Bugün 1092’nci haset geride bırakan anneler, 3 Ilkgüz’deki yıl dönümüne bindi çağrısında gezmek amacıyla basın açıklaması düzenledi.

Aileler yerine konuşan annelerden Ayten Elhaman, evlatları üzere HDP’nin önünü terk etmeyeceklerini söyledi.

Eylemlerinde 4’üncü yıla gireceklerini tabir fail Elhaman, şunları kaydetti:

“Anne ve babalar yerine buradayız. Yakınlarında olarak evlatlarımızı istiyoruz. Evlatlarımız dağdan inene ve dağda tek bire bir zürriyet kalmayana kadar mücadeleye bitmeme edeceğiz. Serencam nefesimize büyüklüğünde burayı metrukiyet etmeyeceğiz. Evlatlarımızı versinler. Evlatlarımızı alacağız onlardan.”

Elhaman, 37 çocuğun ana ve babasına kavuştuğunu anımsatarak, “İnşallah biz da evlatlarımıza kavuşacağız. Gençler kâfi çıktı elkızı, dağlarda kurtlara ve kuşlara ağızotu olmayın, annelerinizin kucağına kadın. Devletimizin gücüyle evlatlarımızı alacağız ve onları zalimlere bırakmayacağız.” diyerek konuştu.

Herkesi 3 Eylül’da HDP önündeki yerleşme eylemine davet fail Ayşegül Biçer ise esas ve babalara bindi çağrısında bulundu.

Basın açıklamasının arkası sıra aileler, PKK ve HDP aleyhine sloganlar attı.

Share: