Diyarbakır’da okula sağlık kazandıracak tarımsal üretimde hasat zamanı

Diyarbakır’da Talih Hususi Yetişek Patika Okulunda oluşturulan sera ve uygulama bahçesinde öğrencilerin ürettiği ürünlerin hasadı yapılıyor.

Milli Terbiye Bakanlığına sınırlı, sabık sene hizmete açılan Uğur Özel Eğitim Bilimi Iz Okulunda görevli öğretmenler, “Gelişigüzel Üretiyoruz” projesi kapsamında ekol süresince tarım atölyesi kurdu.

Kabak, patlıcan, domates, biber, hıyar, çilek kabil göveri ve meyveler ile mütenevvi bezen bitkilerinin tohumları atölyede fideye dönüştürüldü. Bu fideler, okulun bahçesindeki 400 metrekare ser ile 9 bin metrekarelik uygulama bahçesine 61 öğrencinin halk emeğiyle mayıs ayında dikildi.

Öğrenciler, yetiştirilen ürünlerin hasadına başladı. Ürünlerin satışından elde edilecek dirimsel, okuldaki farklı projelerde kullanılacak.

Okul Müdürü Erkan Demirci, AA muhabirine, belli belirsiz düzeyde otizmli ve zihnî özürlü 61 öğrenciye eğitim tedris hizmeti sunduklarını söyledi.

Hayata geçirdikleri projeye aynı tohumla başladıklarını, şimdi da hasat yaptıklarını kaydeden Demirci, öğrencilerin bu işi istekle yaptığını anlattı.

Buradan elde edecekleri gelirle ati senenin yetişek faaliyetlerini planladıklarını ifade fail Demirci, şöyle konuştu:

“Tahminî 15 bin teklik dirimlik hedefliyoruz. Gelişigüzel yıl bu katlanarak artacak. Daha fazla fide üreteceğiz. Hem öğrencilerimizi eğitmiş, rehabilite etmiş olacağız hem bile onların terbiye faaliyetleri amacıyla aynı kaynağa kavuşacağız. Öğrencilerimiz zirai faaliyetlerle uğraşırken çok mutlular.”

Öğrencilerden Şehmuz Topçuoğlu (17) ise yetiştirdikleri sebzelerin hasadını yaptıkları üzere mutlu olduklarını belirterek, “Okulumuzu çok seviyoruz. Toprağa dokunuyoruz. Bu imkanları bize sağladığı için okulumuza teşekkür ederiz.” dedi.

Esra Bağlılık (16) de öğretmenlerinin kendileri üzere sağladığı imkanlardan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Arkadaşlarımızla domates topluyoruz. Bu okulda olduğum üzere çokça mutluyum.” ifadelerini kullandı.

Share: