DOÇ. DR. IRMAK ARDAHAN DEPREMİ SÜRPRİZ DEĞİL, KIRIK 5’TEN BÜYÜK 22 DEPREM ÜRETMİŞ

KOCAELİ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü’nde vazifeli Doç. Dr. Serkan Irmak, Ardahan’birlikte meydana mevrut depremin kendileri amacıyla sürpriz olmadığını belirterek, ‘Bu kırık, 1900’den günümüze kadar 5’ten nazik 22 pare zelzele üretmiş. Mıntıka deprem üreten tıpkı kesim ve bu deprem sürpriz değil. Fakat beklemediğimiz dideban, bu 5.2’lik depremin yapmış olduğu hasar dedi.

Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü’nde Doç. Dr. Serkan Irmak, Ardahan’da meydana gelen depremi değerlendirdi. Türkiye’nin zelzele ülkesi olduğuna değinen Irmak, bu kabil depremlerin kolay olduğunu belirterek, şaşırtı olmadığını söyledi. Alışılagelen koşullarda bu büyüklükteki depremin hasara kat açmaması gerektiğini anlatan Irmak Ardahan’bile meydana gelen Göle depremi aslında bizler amacıyla sürpriz olmadı. Depremin meydana geldiği noktaya baktığımızda Kars paftası adını verdiğimiz namussuzluk içerisinde saha almakta. Bu paftadaki etkili fayların Erzurum Şenkaya fayı ve Göle fayı olduğunu görmekteyiz. Bu faylar 1900’den günümüze kadar 5’ten şişman 22 modül sarsıntı üretmişler dolayısıyla nahiye deprem üreten benzeri havza ve bu yer sarsıntısı benzeri şaşırtı değil. Ancak beklemediğimiz dideban, bu 5.2’lik depremin yapmış olduğu hasar. Normal koşullarda 5.2’lik ayrımsız depremin bu derecede hasar yapmamasını bekleriz fakat yapı stokunun çok birinci sınıf olmamasından kaynaklı meydana mevrut bu hasarlar bizleri üzmüştür. Hele kış mevsimi öncesinde insanların tahaffuz sorunu yaşayabilecek olmaları düşüncesi bizleri üzmektedir diye niteleyerek konuştu.

‘FAY HARİTASININ GÜNCELLENMESİ GEREK’

Türkiye’nin canlı fay haritasında fay görülmeyen noktalarda de depremler yaşanabileceğini ve Ardahan depreminin da haritada fay bâtın noktada meydana geldiğini anlatan Irmak, Bu nahiye yer sarsıntısı üreten aynı havza, baktığımızda Erzurum Şenkaya fayı ile Göle fayı arasında haritalanmamış tıpkı bölgede meydana geldi bu yer sarsıntısı. Tığ daha eski mülakatlarımızda birlikte deli dolu fay haritasında olmayan, etkin kırık kendisine gösterilmeyen yerlerde de depremler olduğunu söylemiştik. Bu hareket bize tıpkı el henüz aktif fayların belirlenmesine müteveccih çalışmaların hızlandırılması gerektiğini göstermektedir. Temas ülke üzere hazırlanan ‘İl Facia Risk Kısıntı Planı’nın tıpkısı an evvel hayata geçirilmesi, özellikle yapı stoğunun dikkatli bir şekilde arama edilmesi ve gerekiyorsa bu yapı stoğunun yenilenmesi konusundaki çalışmaların dahi hızlandırılması gerekmektedir. ‘İl Afet Risk Tenzil Planı’ kağıt üzerinde çokça mebzul, çokça dört dörtlük planlar türlü ancak bu planlar hayata geçirilmezse vatandaşa çok faydaları olmayacaktır zımnında bu planların aceleci bire bir şekilde uygulamaya geçirilmesi ülkede zihayat herkesin faydasına olacaktır dedi.

Share: