Dominant felaketinde çöken yola 35 metre uzunluğunda güreşçi köprüsü inşa ediliyor

Yeğin felaketinde çöken yola 35 metre uzunluğunda güreşçi köprüsü düz yazı ediliyor

BARTIN – Bartın’birlikte 11 Ağustos 2021 tarihinde meydana gelen hâkim afetinde Yenihan mevkiindeki Bay deresi kudurgan, dere yatağı çevresindeki evlerin methal katlarını akarsu basarken Bartın- Karabük karayolunun yaklaşık 30 metrelik bölümü çökmüştü. Koca deresinin akım hızının artırılması ve taşkınların önüne geçilmesi için bölgede 35 metre uzunluğunda güreşçi köprüsü inşasına başlandı.

11 Ağustos 2021 tarihinde Gün Batısı Karadeniz bölgesinde hareketli olan kuvvetli boğanak yağışlar taşkınlara neden olmuştu. Bartın’ın Abdipaşa beldesine vabeste Yenihan mahallesinde 15 kilometre uzunluğundaki er kişi deresinin taşması sonucu Bartın-Karabük karayolunun 30 metrelik kısmı çöktü. Dere yatağına yakın noktadaki evlerin antre katları sular altında kalmıştı.

Yeğin afeti sonrasında Bartın-Karabük yolunun altından güzeşte menfezler yenilenerek kat esasen ulaşıma açıldı. Yapılan incelemelerde ise Mert deresi suyunu Gökırmak’a taşıyan ve Bartın-Karabük karayolunun altından sabık menfezlerin analog afetlerde tıkanabileceği ve yeniden taşkınlara misil açabileceği değerlendirilerek bölgeye güreşçi köprüsü düz yazı edilmesine karar verildi.

35 metre uzunluğa ve 15 metre genişliğe cemaat olacak güreşçi köprüsü inşası için çalışmalara başlandı. Güreşçi Köprüsü çalışmaları zımnında Bartın-Karabük karayolunda erişim kontrollü namına servis yolundan sağlanıyor.

Yaşanan sel afetinde koca deresinin taşması sonucu evlerini su basan ve komşularının sebebiyle hayata tutunan havza sakinlerinden 39 yaşındaki Özlenti Ergün, “Yaşanan selde Koca deresi dediğimiz mevkideki akarsu, deredeki elan önceki bulunan açım yataklarının suyu almamasından dünya dereden taşarak bizim evimizin üstünden eski bulunmakta ve bizi kıygın etmiş bulunmakta. Elan sonraları yapılan çalışmalarda, devletimizin yaptığı çalışmalarda burada tıpkı köprü ihtiyacı doğmuş olup buraya şu an güreşçi köprüsü çalışması yapılıyor. Bizde bunu takip ediyoruz. Sıradan birlikte çabuk aynı şekilde icraat ilerliyor. İnşallah aynı henüz hakeza benzeri afetin yaşanmaması üzere burada yapılan köprünün ebatlarını düşünecek olursak 30 metreye 10 metre tıpkısı güreşçi köprüsü adına söylendi bize. Bunlarda inanıyoruz ki ehliyetli olacak. Bize bu şekilde tıpkı daha mağduriyet yaşatmayacaklar. İlerleyen dönemlerde de mahalle sakinleri ve diğer madun tarafta bulunan ev ve haneler amacıyla haddinden fazla gani olacağını düşünüyoruz. Kısaca 2 kamer süresince biteceğini öğrendik. İnşallah bizim ve değişik kerte sakinleri amacıyla çokça olumlu ayrımsız çalışma oluyor. 11 Ağustos’ta yaşadığımız afeti tıpkısı daha sürmek istemiyoruz. Umarım bir elan de Tanrı kimseye yaşatması bu afeti.” Şeklinde konuştu.

Tek açıklıklı ve ihdas kirişli adına inşa edilecek köprünün kısaca 2 ay içinde tamamlanması bekleniyor.

Share: