DTSO’dan İzmir’de işbirliği adımları

Diyarbakır Tecim ve Sanayi Odası (DTSO) İzmir’in Bergama ve Torbalı ilçeleri Tecim Odaları ile işbirliği protokolleri imzalayarak batıdaki odalarla beraberlik bağlarının güçlendirilmesinin adımlarını attı.

DTSO Başkanı Mehmet Kaya, DTSO Meclis Başkanı Nevin İl ve Divan üyeleri Bergama Tecim Odasını musahabe etti. DTSO Heyetini Bergama Ticaret Odası (BERTO) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Polat ve Meclis üyeleri karşıladı. BERTO Meclis üyeleri ile DTSO Divan üyeleri kopça kendilerini tanıttı. Arkası Sıra Bergama ilçesinin lansman filmi izlendi. Daha sonradan BERTO Başkanı Lütfi Çelik, ilçedeki üretim alanlarına ilişkin tıpkı lokma yaptı. Sunumun peşi sıra DTSO Başkanı Mehmet Kayaç, bire bir meşveret yaptı.

Kayaç, konuşmasında Diyarbakır’a yönelik kendisine oluşturulan damarı bozuk algıların kırılmasında batıdaki odalarla yapılan işbirliği ve el birliği protokollerinin önemine değindi. Diyarbakır’ın zirai kalkınmasında Silvan ve Kral Kızı baraj projelerinin tamamlanması ve sulama kanallarının faaliyete geçmesinin belirleyici etkisine değinen Kaya, Silvan ve Kral Kızı barajlarının sulama kanallarının faaliyete geçmesiyle Türkiye’nin pamuk ihtiyacının Diyarbakır’dan karşılanacağını ve pamukta dışa bağımlılığın akıbet bulacağını söyledi.

Türkiye’nin Güney komşuları ile ticari ilişkilerinin geliştirilmesinin önemine değinen Kayaç, Batıdaki yatırımcıların yeni olan ticari alanlara ulaşmasında DTSO’nun güreşçi köprüsü görevi görebileceğine değinerek, işbirliği protokollerinin arttırılmasının hem Diyarbakır ve bölgeye yönelik olumsuz algıların kırılmasında lüks oynayabileceğini hem da batıdaki yatırımcıların eskimemiş pazar alanlarına erişim sağlayabileceğini anlatım etti.

DTSO Heyeti Bergama’dan sonra Torbalı Tecim Odasını ülfet etti. DTSO heyetin ilçede Torbalı Tecim Odası Başkanı Abdulvahap Bilgi, Divan Başkanı Bekir Söyler ve Meclis üyeleri karşıladı.

DTSO ile Torbalı Ticaret Odası arasındaki bağların güçlendirilmesinin önemine işaret eden Kaya, Diyarbakır İş Konseyi deneyimine değindi. Diyarbakır’daki sulu tarım alanlarının arttırılması bakımından Silvan ve Kral Kızı barajlarının sulama kanallarının faaliyete geçecek olmasının yaratacağı etkiye bel eden Kaya, pamukta ithalatın sonuç bulacağına vurgu yaptı. – DİYARBAKIR

Share: