Dünyanın gözbebeği olmaya aday antika şehir, derakap fesih ediliyor

Dünyanın gözbebeği olmaya namzet antika şehir, çabucacık bozma ediliyor

Bitlis’in gizli tarihine mum markajcı Tatvan Antik Kenti, asırlardır aktarılma yüzüne çıkarılmayı bekliyor

Bitlis Eren Üniversitesi Vukuf Yazın Fakültesi Sıra Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Demirtaş:

” Türkiye’nin ve dünyanın gözbebeği olmaya adaydır”

BİTLİS – Bitlis’in gizli tarihine kandil markajcı ve dünyanın gözbebeği olmaya aday Tatvan Antika Kenti, asırlardır çağ yüzüne çıkarılmayı bekliyor.

Tatvan ilçesinde bulunan ve ayrıntılı yıllar Urartu Krallığına ev sahipliği yaparak 3 bin almanak geçmişe ehil olduğu söylenilen Tatvan Antika Kenti, arazi altında batak kalarak asırlardır dolaşma yüzüne çıkarılmayı bekliyor. Van Gölü kıyısında yer düz binlerce almanak antika site, 1986 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı aracılığıyla tescil edilerek birinci derecede kazı bilimsel sit alanı zar edildi. Sit alanı car edilmesinin arkası sıra korunamayan ve periyot geçtikçe kayıp riski ile karşı karşıya artan antik site, ilmî kazılar ile yerey altından çıkarılıp turizme kazandırılması bekleniyor.

Tatvan Antika Kent’teki bazı yapılarda arkeolojik buluntular, taşları oyulmuş yapılar, binalar, hendesi şekiller ve çok sayıda el işi bulunuyor. Çok birkaç can marifetiyle bildik Tatvan Antik Kenti, Bitlis’in gezi ve turizm rehberinde dahi meydan almıyor. Defineciler aracılığıyla birlikte halel edilen ve etraflı ayrımsız süredir bakımsız olan antika kentin berhava ise bugünlerde canevi burkuyor.

Bitlis Muazzez Üniversitesi Marifet Literatür Fakültesi Gün Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Demirtaş, Tatvan Antik Kenti’nin Tatvan- Yabani Armut yolu üstünde eke ayrımsız mekan olduğunu söyleyerek, dönme yüzüne çıkarılması gerektiğini söyledi. Bölgenin bir numara derecede arkeolojik ve doğal sit alanı olduğuna ilgi calip Demirtaş, “Şu anda ‘Çöplük’ yerine adlandırılıp kumbaşı namına kullanılıyor. Burada toprağın altında tıpkısı site var. 1986 yılında antika site olarak tescillenmiş durumda. Birinci derecede arkeolojik ve saf sit alanıdır. Yani normalde esirgeme altında olması gerekiyor. Amma sair bütün tarihi alanlar kabilinden burası da yeterince korunmuyor. Ne döneme ilgili olduğuyla ait değişmez tıpkısı özdek söylememiz ağırlık. Amma belli Urartu dönemi gibi. Urartu dönemi olması halinde takriben 3 bin yıllık benzeri kent olmuş oluyor” dedi.

“Türkiye’deki az antik kentlerden benzeri tanesi Tatvan’dahi”

İnsanlar Tatvan’üstelik antika şehir olup olmadığını birlikte bilmediklerini belirten Demirtaş, “Bire Bir ara bunun statüsünü değiştirdiler. Yani sit alanı olmaktan çıkardılar ve birinci derecede arkeolojik sit alanı özelliğini kaldırdılar. Tığ imza kampanyası başlattık. Yeniden asamble toplandı. Bu alanın bir numara derecede kazı bilimsel ve katıksız sit alanı olduğunu ayrımsız posta elan tescil etti. Amma şimdi hep bunlar yetmez. Yani tıpkısı alanın sit alanı kendisine car edilmesi, maatteessüf onu korumasına yetmiyor. Ihtimal birlikte insanları bu alana beis yazmak üzere da kışkırtıyor cins. Zira yetkililer burada müstelzim tedbirleri almıyorlar” diye niteleyerek konuştu.

“Türkiye’nin ve dünyanın gözbebeği olmaya adaydır”

Tatvan Antik Kenti’nin yalnız Tatvan’ın ve Bitlis’in değil, Türkiye’nin geleceği olduğunu belirten Demirtaş, “Toprağın altında ve orada arkeolojik buluntular, taşları oyulmuş yapılar, binalar ve birçok geometrik şekiller var. Yani kayırıcı yapısı bir nice prensip var orada. Elbette kim yeterince korunmadığı üzere kolaylıkla nakız ediliyor. Demin bu tahribatın önüne unutmak amacıyla bizlerin yapabileceği husus bunu söylemektir. Yıllardır söylüyoruz. Düşünün yıllardır bu görsel medyada, yazılı basında defalarca çıktı. Dokümanter çektik, yayınlandı. Yıllardır verdiğimiz mücadelenin sonucu maatteessüf aynı ilmî kazıya dönüşmedi. Şu anda bilimsel kazılarla oranın kazılması gerekiyor. Çok şişman tıpkı projeyle. Ama şu asıl kadar bu muvaffakiyetli olmadı. Esirgeme altına alınmadığı amacıyla dahi hemen namevcut oluyor maalesef. Buna benzeri ilaç bulunması lazım. Türkiye’nin ve dünyanın gözbebeği olmaya adaydır. Henüz önce tekraren söylediğim üzere yetkililere ayrımsız nöbet elan ricada bulunuyorum. Özlük görevinizi yapmadığınız amacıyla tarihi alanlar, ülkemizin geleceği ve memleketimizin geleceği yok oluyor. Orada oturuyor olmanızın ayrımsız karşılığı olması lazım. Siz bakım üzere oradasınız. Lütfen bunu aksatmayın. Vebalini taşıyamazsınız. Cezasını ödeyemezsiniz” ifadelerini kullandı.

“Tanımadığımız amacıyla sevmiyoruz, sevemediğimiz için üstelik koruyamıyoruz”

İnsanlar Tatvan’dahi aynı antika kentin varlığını bilmediğini belirten Demirtaş, ilmî kazılar ile turizme kazandırılacağını dile getirerek, “Öncelikle insanların orayı görmesi lazım. Demin tığ burada toprağın altında benzeri şehirden bahsediyoruz. Ayrımsız antik kentten bahsediyoruz. Amma nedir aha? İnsanlar orada bir antik site olabileceğine belki vermiyorlar. Gidip durumunda inceleyenler görüyor. Oradaki yapıları görüyor. Toprağın altında ve gözle görülebilecek şekilde. Doğrusu aynı bölümü yüzeydedir. Ama şimdi buradan anlattığımız zaman orayı görmüyorlar. Tığ tarihçiler, arkeologlar, nutuk tarihçileri anlaşılan oranda bu bilgiye vakıfız. Buranın basit tescil edildiği şekilde tıpkı antika kent olduğunu biz biliyoruz. Ama insanlar bilmiyor. Demin değme devir söylediğim benzeri sloganik bir husus var. Tanımıyoruz. Tanımadığınız üzere sevmiyoruz, sevemiyoruz, sevmediğimiz amacıyla dahi koruyamıyoruz. Yani ilk tanımak, bilahare gevşemek, sonraları arkalamak mümkün kuzuluk gelebilir. Onun için burayı ongun tıpkısı şekilde ifade etmek lazım. Bizim anlatmalarımız etmek ki korunmasına yetmiyor. Bunu biraz elan ileriye göndermek lüzumlu porte diye düşünüyorum, inşallah tıpkısı işe avantaj” şeklinde konuştu.

Share: