Dünyanın Sunma Prestijli İnsan Yerleşmeleri Ödülü Komutan Altay’a verildi

Birleşmiş Kentler ve Domestik Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG) Insan Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Kasıt İbrahim Altay, Dünya Yurt Günü etkinlikleri çerçevesinde dünyanın yer prestijli ödülleri arasında gösterilen “BM UN-Oturma Değer Parşömeni Ödülü” aldı.

UCLG Herif Başkanı ve Konya Büyükşehir Şehremini Hedef İbrahim Altay’a “BM UN-Oturma Öz Saygı Parşömeni Ödülü” verildi. Global Acun Oturma Haset etkinlikleri çerçevesinde Birleşmiş Uluslar (BM) İcra Direktörlüğü Başkanlığı ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin ocak sahipliğindeki izlence; Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Misyon Gurur, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, BM Genel Yazman Yardımcısı ve UN-Yerleşme İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharif, uray başkanları ve çok sayıda ülkeden temsilcilerin katılımıyla gerçekleştirildi. BM UN-Yurt Haysiyet Parşömeni Ödülü’nü Maimunah Mohd Sharif’in elinden düzlük Komutan Altay, yaptığı konuşmada misafirperverliğinden dünya UCLG-MEWA Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Büyükşehir Şehremini Yücel Yılmaz’a ve Sharif’e teşekkür etti.

“Böyle bir ödül bizim amacıyla çok bulunmaz”

Başbuğ Altay, “Bu ödülü başkanlığını ve herif başkanlığını yürüttüğüm UCLG hesabına alıyorum. Dünya Belediyeler Birliği yedi kıtada, 240 binden aşkın üyesi olan yerel yönetimlerin en etkili örgütü. BM’de dahi bati tıpkısı iş yürütüyoruz. Özellikle Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin şehirlerimizde uygulanmasıyla ilişik bugüne kadar haddinden fazla hız gösterdik daha çok de göstermeye devam edeceğiz. Antrparantez pandemi döneminde ve abuhava değişikliğinde gördük ki domestik yönetimler, merkezi hükümetlerin arz majör paydaşları. Kriz anında gelişigüzel cereyan etmemiz bizim üzere eşsiz ve oylumlu. Ayrıca bu sene Yerleşme’ın üstelik mottosu olan ‘Boşluğa Özen Ten, Kimseyi ve Hiçbir Yeri Geride Bırakma’ yerel yönetimlerin ve UCLG’nin sunu balaban önceliklerinden birisi. Böyle tıpkısı ödülü ahzetmek bizim üzere haddinden fazla kıymetli. Mecmu UCLG ailesi hesabına teşekkürname ediyorum” diye konuştu.

UN-Oturma Saygınlık Parşömeni Ödülü Birleşmiş Milel İnsan Yerleşimleri Programı (UN-Oturma) yoluyla verilen, Konfedere Uluslar aracılığıyla dünyanın bildirme prestijli herif yerleşmeleri ödülüdür. Ödülün amacı, eş yerleşimleri, tahaffuz sağlanması, yokluk zarfında dinamik evet de yerinden edilmiş insanların keskin durumlarına özen çeken, herif yerleşimlerini geliştiren ve iyileştiren girişimleri mutlu etmek ve takdir etmektir. – KONYA

Share: