Dünyanın yeryüzü detaylı cıvıl cıvıl insanlarından biri! Bitlisli Zaro Ağa’nın hikayesi şaşırtıyor

Türkiye’nin yer uzun cıvıl cıvıl insanlarının kim olduğu çok merak ediliyor. Bu listede anca bir ölümlü var ki sadece Türkiye’de değil, dünyada dahi yaşı zımnında haddinden fazla konuşulan isimlerden biri. İşte o kişi ünlü “Zaro Ağa…”

DOKTORUN AHIRET YOLCULUĞU BELGESİNE DAYANDIRILIYOR

Zaro Ağa, doktorun ölüm belgesine dayanarak 160 yaşında öldüğü argüman edilen, Türkiye’nin arz etraflı zihayat insanı ve gâh ecnebi kaynaklara bakarak ise dünyanın yer tafsilatlı faal birkaç kişisinden biridir.

29 POSTA EVLENDİĞİ SÖYLENİYOR

İddialara bakarak Zaro Ağabey, 10 Osmanlı padişahı, 28 sadrazam, 1 cumhur reisi, 5 başbakan görmüş, 6 savaşa katma ve gâh kaynaklara göre yedi, kâh kaynaklara göre 13, apayrı bire bir kaynağa göre ise 29 kere evlenmiştir. Beşi kız, sekizi eş 13 çocuğu ile 29 torunu olmuştur.

ZARO AĞA’NIN DIRIMLIK

Zaro Ağabey, gâh kaynaklara bakarak 1774, bazı kaynaklara göreyse 1777’de Bitlis, Mutki, Yer Mahallesi’nde doğmuştur. 18. yüzyılın sonlarına akıllıca İstanbul’a gitmiş ve Selimiye Kışlası, Beşiktaş, Ortaköy Camii ve Tophane Nusretiye Camii inşaatlarında çalışmıştır. Elli yaşlarında mufassal yıllar İstanbul Taşıyıcı Topluluğu’nun başında kalmıştır. Daha sonra operatör Emniyetli Bey’in şehreminiği eskiden uray serhademelliğine getirilmiş ve bu vaziyeti ölümüne kadar sürdürmüştür. Sonunda serencam günlerini İstanbul’bile geçirmiştir ve burada ölmüştür. Ölümüne mümasil ise kapıcılık yapmıştır.

DÜNYA BASINININ MIHRAK NOKTASI

Dünya basının odak noktası olmuş ve dünyanın en uzun hayat dolu insanı kendisine 1925’te İtalya’yı, 1930’dahi etil alkol karşıtı aynı derneğin daveti üstüne Yunanistan’dan hareket ederek Amerika’yı, 1931’de İngiltere’yi görüşme etmiştir. Tek tümen döneminde, Milli İktisat ve Artırım Cemiyeti marifeti ile tıpkısı reklam kampanyası kombinasyon edilerek Zaro Ağa’dan yararlanma edilmiştir. Tıpkı yüzünde Zaro Koca’nın iki karı ortasında duran resmi farklı yüzünde ise “Kim Zaro Koca kadar Türk üzümü ve fındığı yerse zeytinyağı ve İzmir inciri ile hazım sistemini harekete geçirirse onun kabil bu yaşta sağlıklı evet.” ibaresi bulunan kartpostallar Macaristan’da dört dile çevrilerek mecmu dünyaya dağıtılmıştır. Mustafa Eksiksizlik Atatürk ile iki yol karşılaşmış, kadınlara haddinden fazla çok adalet verdiğinden yakınmıştır.

ZARO AĞA’NIN ÖLÜMÜ

Zaro Ağa, 29 Haziran 1934 tarihinde Şişli Etfal Hastanesi’nde öldü. Yapılan otopside Zaro Ağabey’nın az çok uzun yaşamasına rağmen verem, kalp büyümesi, beyinde damar tıkanıklığı ve üç böbreklilik gibi keyif sorunlarına ehil olduğu belirlendi. Şişli Etfal Hastanesi başhekimi Rıfat Hamdi’nin açıklamasına göre Zaro Koca, ölümünden önce 162 yaşında olduğunu söylemişti.8 Mezarı Eyüpsultan kabristanındadır. Pierre Loti Kahvesi’ne çıkan yokuşun ortalarında, yolun ikiye ayrıldığı yerde, sol taraftadır. Hamidi başlıklı çukur taşında “Bitlisli Şemsi Koca oğlu 160 yaşında ölen Zaro Ağabey’nın ruhuna Fatiha” ifadesi düzlük almaktadır.

Share: