DÜRÜST Öğür Hani İlçe Başkanlığına molotofkokteyli ile saldırıya ağırlaştırılmış müebbet istemi

Diyarbakır’üstelik sabık yıl DÜRÜST Parti Hani İlçe Başkanlığına molotofkokteyli ile saldırıda bulundukları gerekçesiyle tutuklanan 2 birey karşı ağırlaştırılmış müebbet ve 10 sene 6 aydan 27 yıla kadar cezaevi cezası istemiyle sevgili açıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca, tutuklu sanıklar Şemdin Barin ve Mahmut Evran karşı 4 ayrı suçtan hazırlanan iddianame, 4. Vahim Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, yıldırı örgütü PKK’nın kuruluşu, yapılanması ve gerçekleştirdiği saldırılara ait mufassal bilgiye meydan verildi.

İddianamede, görüngü yerinde kaydedilen kaynak izleme tutanağına ilişik şunlar kaydedildi:

“Şüpheli Barin 18 Haziran 2021 günü saat 17.05’te AK Öğür Hani İlçe Başkanlığı binasının uğrunda tıpkısı müddet dikiz yaptı. Kaba Evran ise saat 19.05 sıralarında benzeri benzinlikten bidonla aynı cirim benzen, tıpkı marketten ise 2 maske aldı. 20.54 civarında Barin’in, binayı ve sokağı gözetlediği görüldü. Elan bilahare seçkin iki şüphelinin yüzü maskelenmiş şekilde binanın bulunduğu sokağa geldikleri, Barin’in, Evran’a bakarak 3 kere sağlıklı elini sallayıp ‘at’ komutu verdikten sonraları kaka Evran’ın elinde mevcut molotofkokteylini ateşleyerek binaya doğru attığı tespit edildi.”

İddianamede, sayısal inceleme ve yorum tutanağına bakarak Evran’a ilgilendiren telefonda yıldırı örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan’a ait foto bulunduğu, örgüte gelmek amacıyla mesajlar ve teröristlere ait görüntülerin bulunduğu belirtildi.

İddianamede kâh tanık beyanları üstelik vadi aldı.

Tanık S.Y. ifadesinde olay günü şüphelilerle karşılaştığı ve Barin’in elinde bulunan siyah poşetten biberli ayrımsız şekilde benzen kokusu aldığını anlatım etti.

Ö.U. ise Evran’ın kendisine ilişik olan dükkana gelerek yağız renkte iki maske satın aldığını, A.A’nın da Evran’a benzinlikten 5 litrelik bidonda 20 lira tutarında benzin verdiğini belirtti.

İddianamede, Barin ve Evran’ın ifadelerinde susku hakkı kullandıkları aktarıldı.

“Örgütsel çağrılar üzerine düşünüm ve eylem birliği içerisinde akım ettikleri anlaşılmıştır”

İddianamede, şu değerlendirmede bulunuldu:

“Şahit beyanları, alıcı kayıtları, sayısal inceleme tutanağı ve değişik tutanaklar gelişigüzel değerlendirildiğinde, gelen örgütsel çağrılar konusunda şüphelilerin soruşturmaya laf konkre olayda düşün ve gösteri birliği içerisinde hareket ettikleri ve olay öncesinde benzeri müddet tedbir yaptıkları anlaşılmıştır. Aynasız Barin’in görüngü tarihinde binada ve sokakta dikiz yaptığı, karanlık Evran ise olaydan derakap önceki benzin ve maske satın aldığı anlaşıldı. Her iki şüpheli olay adına mail metruk binada molotofkokteyli hazırlayarak, görüngü hesabına gelmişlerdir. Yüzü maskelenmiş Evran, Barin’den aldığı istek üstüne elindeki molotofkokteylini ateşleyerek DOĞRU Parti Hani İlçe Başkanlığı binasına makul attıktan bilahare binada zarara neden olup, görüngü yerinden kaçmışlardır. Tehirli suçlar üzerinde kuma hakimiyet kuran seçme iki şüphelinin örgütün emirlerine uyarak cereyan ettikleri ve bu bağlamda örgüt ile örgensel ilgi kurdukları hususunda ehliyetli şüpheye ulaşılmıştır. Şüphelilerin, ‘devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak’, ‘genel güvenliğin düşünülerek tehlikeye sokulması’, ‘yoğun maddelerin izinsiz olarak bulundurulması’ ve ‘kalifiye mala engel ita’ suçlarını işledikleri belirleme edilmiştir.”

İstenilen ceza

İddianamede, DOĞRU Öğür Hani İlçe Başkanlığına 18 Haziran 2021’de molotofkokteyli ile planlı saldırıya ilgili mevkuf sanıklar Şemdin Barin ve Mahmut Evran için, “devletin birliği ve talih bütünlüğünü bozmak”, “genel güvenliğin düşünülerek tehlikeye sokulması”, “kilolu maddelerin müsaadesiz olarak bulundurulması” ve “nitelikli mala engel ita” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ile 10 sene 6 aydan 27 yıla kadar delik cezası isteniyor.Share: