DÜRÜST PARTİ’Lİ TURAN: ÂDEM SANKİ İZMİR’İN DEĞİL BIRLIKTE ATİNA’NIN BELEDİYE BAŞKANI

AK Fırka Takım Başkanvekili ve Çanakkale Saylav Bülent Turan, ” İzmir’in antagonist işgalinden kurtuluşunun kutlandığı törende benzeri uray başkanının söylemleriyle adeta tıpkı utanca şehadet ettik. Güya İzmir’in Yunanistan’dan kurtulmasını değil birlikte Osmanlı’nın yıkılmasını kutlar benzeri dille enformasyon yaptığını gördük. Âdem sanki İzmir’in değil dahi Atina’nın belediye reisi. Yunan’ın denize dökülmesini değil birlikte Osmanlı’nın yıkılmasını kutlayan tarzda aynı müşavere yaptı” dedi.

Biga Belediyesi, Biga’nın antagonist işgalinden kurtuluşunun 100. yıldönümü etkinlikleri kapsamında Motosiklet Festivali düzenledi. Türkiye’nin dört bir yanından Biga’ya mevrut haddinden fazla sayıda motor tutkunu Abdiağa Mesire alanındaki etkinliklerle bu arada, şehrin tarihi ve turistik mekanlarını gezerken, 100. yıla özel motor kortejinde buluştu. Etkinliğe, AK Öğür Kadro Başkanvekili ve Çanakkale Mebus Bülent Turan, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Çanakkale İl Genel Meclis Başkanı Nejat Alemdar ve haddinden fazla sayıda motor tutkunu katıldı. DÜRÜST Tümen Kol Başkanvekili Bülent Turan ve Biga Şehremini Bülent Erdoğan, motosikletleriyle korteje öncülük ederek Biga caddelerini turladı.

Etkinlikte konuşan Bülent Turan, “Dün maatteessüf bu emaneti taşıdığımız en kocaman zamanların birisinde, İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun kutlandığı törenlerde benzeri uray başkanının söylemleriyle adeta bire bir utanca tanıklık ettik. Neymiş İzmir’in Yunanistan’dan kurtulmasını değil bile Osmanlı’nın yıkılmasını kutlar ayrımsız dille enformasyon yaptığını gördük. Âdem neymiş İzmir’in değil bile Atina’nın şehremini. Yunan’ın denize dökülmesini değil da Osmanlı’nın yıkılmasını kutlayan tarzda benzeri danışma yaptı. Meğer Osmanlı de bizim, Cumhuriyet üstelik bizim. Anafartalar Kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk Osmanlı Paşası değil miydi? Bu tez, yani şehremaneti başkanının bu incitici konuşması cahillikten apayrı bildiğiniz kindarlık, gabilik. Balaban bir coşkuyla söylediğimiz İzmir Marşı dahi evvel akşam ezanı belediye başkanının konuşmasının böylecene söylemiş olduğu İzmir Marşı bile gerçekte benzeri Kafkasya Marşıdır, benzeri Osmanlı marşıdır. Cumhuriyetimizin kurulmasından geçmiş milli savaşım yıllarında ‘Kafkasya dağlarında çiçekler açar’ diye söylenen o iyice marşı, ahir yıllarda İzmir Marşı adına düzeltilmiş ettik. Keyifle söyledik. Fakat İzmir Marşı’nı söyleyerek, Osmanlı’ya taşlama etmenin ahmaklığını inandırmak üzere hatırlatıyorum bunları. Bu marşın Kafkasya Marşı adına yazılması 1914’tedir. İzmir’in Kurtuluşu ise 1922’dir. Yani İzmir’in kurtuluşundan çok ilk bu marş yazılmıştır. Sunturlu İzmir, kadim İzmir antagonist işgalinden kurtuldu ama bu ızdırap anlayıştan, bu saçma zihniyetten maalesef kurtulamadı. Üzülüyoruz amma milletin irfanı, izanı kesinkes bunlara derece çekecek. Bugünler da geçecek. Elem sunu çokça iyileşirken sızlarmış. Bir ayrıksı ifadeyle, gecenin sunu sakil hatırat şafağa bildirme yakın anmış. Bu yaşadığımız kötü yoğun tabir, yani Yunanistan’ı değil bile Türkiye’yi kınayan, Osmanlı’yı kınayan anlayış gelecek ve geçecek. Osmanlı’nın dahi Selçuklu’nun birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin da bu milletin arz kıymetli değerleri olduğunu bütün bilecek. Bu eren milletin irfanı, izanı hatalı yapanlara muhakkak derece çekecektir” diye konuştu.Share: