Düz altından patırtılı geldiğini söyleyen Akyaylalılar üstelik AFAD’a başvurdu

Siirt’in gestalt Meydandere köyünün ardından Tillo ilçesine ilişkin Akyayla köyü muhtarı üstelik düzlük altından curcunalı geldiği iddiasıyla İl Kıyamet ve Ivedili Ebat (AFAD) Müdürlüğüne başvurdu.

Merkez Meydandere köyünde cıvıl cıvıl vatandaşların yaklaşık 2 haftadır saha altından curcunalı geldiğini ve biraz saniye süren sarsıntılar olduğunu ileri sürerek yaptığı referans üstüne 31 Temmuz’de köyde tetkik özne AFAD’a eş iddialarla tıpkı müracaat bile Akyayla köyünden geldi.

Meydandere köyüne kestirmece 3,5 kilometre uzaklıktaki Akyayla köyü muhtarı yaptığı başvuruda, 9 Ağustos’ta saat 23.30 sıralarında vadi altından patırtılı geldiğini ve biraz saniyelik hareket hissettiklerini belirterek, inceleme yapılması talebinde bulundu.

“Sözde evin kolonları kırıldı”

Akyayla köyü muhtarı Halit Aygün, AA muhabirine, evde yattığı tam bire bir curcunalı duyduğunu ve sarsıntı yaşandığını söyledi.

“Sözde evin kolonları kırıldı, o şekilde hissettim. Evlerin üzerimize düşeceğini sandık. Köylülerin hepsi hissetmiş, evlerinden dışarı çıktılar. Ayrımsız elan olmayınca evlerimize geçtik.” ifadelerini kullanan Aygün, elan ilk analog durumun Meydandere köyünde yaşandığını duyduklarını belirtti.

Aygün, keder duyduklarını ve AFAD’a başvuru yaptıklarını anlatarak, bu patırtılı ve sarsıntının benzeri dakika önceki kaynağının tayin edilmesini ve sorunun çözüme kavuşmasını istediklerini tabir etti.

Köyde diri vatandaşlardan Umayittin Aygün bile daha önce iki defa hissettiği sarsıntının bu kat elan canlı olduğunu söyledi.

Duyduğu sesin “patlama sesi”ne benzediğini dile getiren Aygün, zelzele olduğunu düşündüklerini fakat evlerde gelişigüzel mabeyin, gözle tanıdık bir etkinin oluşmadığını belirtti.

Sadık Aktı de balkonda ailesiyle kardeş kardeş ettikleri sırada ürkütücü bir sesle sarsıldıklarını anlattı.

Böyle bire bir sesi elan evvel tek duymadığını belirten Aktı, “Korkutucu benzeri sesti. Henüz önceki depremi yaşadım. Bunun depremle tıpkısı alakası olduğunu düşünmüyorum.” dedi.

11 yaşındaki Elanur Aygün da telefonla oynadığı sırada patırtılı duyduğunu, deprem hissettiğini belirterek, “Yere düştüm. Anneme seslendim. Annem, ‘Deprem oluyor.’ dedi. Yapı yıkımına yakın tıpkı sesti.” ifadelerini kullandı.

“İki köyümüz de tarafımızca incelenmekte”

AFAD İl Müdürü Cahit Akkoyun ise daha önce jeoloji mühendislerinden oluşan tıpkısı ekiple Meydandere köyünde tetkik yaptıklarını hatırlatarak, icraat sonucu hazırlanacak raporu yetkililere sunacaklarını belirtti.

Akyayla köyü muhtarının de analog şikayetlerle kendilerine başvurduğunu anlatan Akkoyun, bu köyde de sunu güdük sürede inceleme yapacaklarını bildirdi.

Akkoyun, şunları söyledi:

“Değme iki köyümüz afete maruz bölgede meydan alıyor. Meydandere köyü göçü kütlesi üstüne, Akyayla köyü ise kayaç sukut afetine maruz bir bölgede kurulmuş. İki köyümüz bile tarafımızca incelenmekte ve izleme edilmekte.”Share: