Düzce karpuzu Adana’ya rakip oldu

Düzce karpuzu Adana’ya rakip oldu

DÜZCE – Düzce’nin eli nimetli topraklarında kısaca 90 günde yetişen domestik karpuz, lezzetiyle Diyarbakır ve Adana’ya rakip oldu. Tezgahları süsleyici Düzce karpuzu, kilo su 4 liradan kamera buluyor.

Karpuzun binbir zahmetle yetiştirildiğini belirten müstahsil Orhan Zaman, “Düzce karpuzu, mayıs ayının ilk haftasında çekirdekten yetişmeye başlar. Büyüdükçe otlarını ayırırız. Kökleri büyümeye başladıkça üstelik kazma ve gübreleme işleri başlar. Fındık kabil olduğunda yeniden kazma işlemi yaparız, bilahare de aralarından beğenilir otlarını temizleriz. Bilcümle bu aşamalardan geçtikten sonraları ise özlük haline bırakırız. Ağustos ayının evvel haftasında toplamaya başlıyoruz. Düzce karpuzu 90 günde yetişiyor” dedi.

“Gün lamba karpuzu büyümüyor”

Yağışlı havalarda karpuzun büyümediğini tamlayan Sıra, “Sağlam yağışlar birlikte karpuz dökülmeye başlar. Bu durumda de ürünün verimi azalır. Bizim bu bölgede yeterince sulama imkanımız olmadığından yağmurlar tam oluyor. Fazla akarsu olduğu ant esrar çıkıyor, o ant de otun içinde küsurat karpuz büyüyemiyor. Lamba Karpuzu ottan kurtarılınca verimini alır ve büyür. Lamba Karpuzu ruz ışığını algı ama ay ışığında büyüyecek. Devir karpuz büyümüyor. Kökleri birlikte tarih 5 santimetre ise ertesi dönüş 7 santimetreye ulaşıyor. Yani şeb büyüyor. Kökleri da karpuz de gece saatlerinde daha çok büyüyor” diyerek konuştu.

” Düzce karpuzu artağan çepel ve tatlı peki”

Hormon kullanmadıklarını vurgulayan üretici Gündüz, “Karpuzu yetiştirirken sadece normal basılmış kullanıyoruz, onu bile fazla atmıyoruz. İlaç ve hormon kullanmıyoruz. Yalnız haşerat yapraklarını yemesinler diye niteleyerek böcek ilacı atarız. Onun dışında reçete kullanmayız. yalnız başına yetişir. Düzce karpuzunun rengi pembe peki, bereketli etki ve şekerli peki. İçinde tel lif ayrılan damarlar yoktur. Bereketli karışık evet. Adana karpuzu kırmızı peki, kaba tamam. Düzce karpuzu verimli çepel ve şekerli tamam. İçinde ise tel tel ayrılan damarları olamaz” şeklinde konuştu.Share: